Ból łąkotki - skąd się bierze i jak go złagodzić?

Ból łąkotki jest częstym stanem, który może wynikać z urazu, starzenia się lub choroby. Jak do tego dochodzi i jak go złagodzić?
Ból łąkotki - skąd się bierze i jak go złagodzić?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Łąkotka to tkanka chrzęstna obecna w stawie kolanowym. Jest to mocna i elastyczna struktura, która pozwala amortyzować tarcie kości nogi między sobą (kość udowa i piszczel). W związku z tym ból łąkotki pojawia się stosunkowo często, ponieważ jest to obszar, który ma tendencję do kontuzji.

W rzeczywistości chodzi o jeden z głównych powodów konsultacji w medycynie urazowej. Zwykle objaw ten pojawia się w wyniku uszkodzenia łąkotki lub zużycia tkanki w wyniku starzenia się lub pewnych chorób.

Niektórzy ludzie mocno cierpią z powodu tego bólu, gdyż prowadzi on do  funkcjonalnej niesprawności. Ból łąkotki może bowiem uniemożliwić chodzenie lub wykonywanie normalnych ruchów kolanem. Dlatego w tym artykule wyjaśniamy, co głównie prowadzi do tego objawu i jak go złagodzić.

Dlaczego pojawia się ból łąkotki?

Jak już wspomnieliśmy, łąkotka to tkanka znajdująca się w obu kolanach, która oddziela kość udową od piszczeli. Jest to elastyczny materiał, który zapobiega zderzaniu się obu kości podczas wykonywania ruchów nogą.

Ból łąkotki pojawia się w wyniku urazu tego obszaru. Może to być spowodowane urazem lub nagłym ruchem podczas uprawiania sportu, który spowoduje pęknięcie łąkotki. Ponadto, zgodnie z artykułem opublikowanym w 2020 roku przez Revista Argentina de Artroscopia, patologia ta często występuje u sportowców i młodzieży.

Ból kolana

Z drugiej strony ból łąkotki może być wynikiem zużycia. Często zdarza się, że wraz z wiekiem tkanka chrzęstna ciała stopniowo słabnie. Zwykle dochodzi do tego po 40 roku życia i może również zakończyć się zerwaniem.

Z obu przyczyn ten rodzaj bólu może pojawić się zarówno nagle, jak i stopniowo. W zależności od stopnia kontuzji i typu, w kolanie pojawia się stan zapalny, który będzie mniej lub bardziej intensywny.

Jakie inne objawy towarzyszą temu bólowi?

Kiedy dochodzi do zerwania łąkotki, oprócz bólu, mogą pojawić się też inne objawy. Na przykład ruchy nóg są najczęściej ograniczone. Komplikacje to przede wszystkim trudności w rozciąganiu lub zginaniu nogi.

W rzeczywistości, gdy pojawia się uszkodzenie, podczas przesuwania stawu można usłyszeć lekkie kliknięcie. Ponadto w niektórych przypadkach ból łąkotki występują równolegle z nagłą „niewydolnością” kolana. W takim przypadku pacjent ma wrażenie, jakby nie mógł utrzymać prostego kolana, jakby samo automatycznie się zginało.

Zobacz również ten praktyczny artykuł: Pyszny koktajl na ból stawów kolanowych

Co zrobić, aby złagodzić ból łąkotki?

Najważniejszą rzeczą w przypadku bólu łąkotki jest udanie się do lekarza. Konieczne jest, aby wykonał odpowiednie badania w celu zlokalizowania urazu i sprawdzenia, czy nastąpiło zerwanie, czy nie. Podobnie, musimy wykluczyć inne możliwe urazy w tym obszarze, które mogą powodować ból.

Biorąc pod uwagę te informacje, dr Antonio Rebollo Marina wyjaśnia ponadto, że ​​istnieją również działania, które pomogą zmniejszyć dyskomfort:

  • Po pierwsze, zaleca się, aby noga była uniesiona, a na kolanie należy umieścić okład z lodu.
  • Najlepiej założyć go przy pomocy specjalnej ortezy kolana, aby skóra nie cierpiała z powodu zimna.
  • Można powtarzać ten zabieg kilka razy dziennie przez około 15 do 20 minut.
  • Ponadto ważny jest odpoczynek, aby uniknąć przeciążenia stawu.

Zwykle zaleca się również (za uprzednią zgodą lekarza) przyjmowanie leków przeciwzapalnych, takich jak ibuprofen. Pomagają one zmniejszyć obrzęk, a także ból łąkotki, chociaż nie zaleca się ich przyjmować zbyt długo.

Kompres na kolano

Z drugiej strony, jak potwierdzają badania przeprowadzone przez naukowców Rosario Arias i Lissy Sharina, istnieje naturalny środek, który polega na nałożeniu glinki na kolano. Chodzi o to, aby zrobić napar z krwawnika i łopianu i wymieszać go z glinką, aby uzyskać rodzaj pasty.

Regularne nakładanie tego środka pomoże to w poprawie stanu niektórych pacjentów. Potrzebne są jednak dalsze badania, aby zweryfikować pełną skuteczność tej metody.

Z drugiej strony, obecnie bada się również skuteczność elektroterapii w bólu łąkotki. Naukowcy chcą sprawdzić, czy może ona służyć jako terapia zarówno w leczeniu bólu łąkotki, jak i jego przyczyny. Jednak, jak już podkreśliliśmy, w każdym przypadku to lekarz lub fizjoterapeuta powinien przepisać najlepsze leczenie.

Możesz być zainteresowany również tym materiałem: Choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego – poznaj 3 skuteczne ćwiczenia

Udaj się do specjalisty przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia

Ból łąkotki występuje stosunkowo często. Sytuacja ta zwykle dotyka młodych sportowców, ale także osoby starsze z powodu starzenia się.

Aby złagodzić ból łąkotki, możesz użyć okładów z lodem, leków lub innych środków, ale najlepiej jest udać się do specjalisty przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Tylko lekarz specjalista będzie mógł doradzić Ci najlepszą opcję, aby jak najszybciej wrócić do formy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.