Pyszny koktajl na ból stawów kolanowych

Dzięki bromelinie i innym składnikom koktajl ten idealnie nadaje się do łagodzenia bólów stawie kolanowym.
Pyszny koktajl na ból stawów kolanowych
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kolana to bardzo ważna, a zarazem bardzo skomplikowana część naszego organizmu. Odgrywają one kluczową rolę w procesach ruchowych i decydują o sile fizycznej. Niestety jest to również obszar najbardziej narażony na uszkodzenia, ponieważ wbrew pozorom są one bardzo wrażliwe, a szczególnie szkodzi im brak amortyzacji – powodując ból.

Wielu osobom ból w tej okolicy ciała kojarzy się z zaawansowanym wiekiem lub obciążeniami genetycznymi. Problemy w stawie kolanowym jednak mogą być również wynikiem urazów, chorób czy przeciążenia w wyniku zbyt intensywnego wysiłku fizycznego. Dziś poznasz pyszny koktajl, który pomoże Ci złagodzić bóle w tym miejscu.

W większości przypadków bóle znikają po zażyciu środków przeciwbólowych, odciążeniu kolana i regularnym wykonywaniu ćwiczeń o niskiej intensywności. Niemniej jednak zawsze zalecana jest konsultacja medyczna i zastosowanie odpowiedniej terapii leczniczej, co pomoże w uniknięciu pogłębiania się problemu.

W podobnych przypadkach, w diecie koniecznie powinien znaleźć się koktajl owsiany z dodatkiem pomarańczy i ananasa, który dostarczy niezbędnych składników odżywczych.

Ból kolan – Spróbuj pyszny owsiany koktajl z dodatkiem ananasa i pomarańczy

Naturalny koktajl owsiany z dodatkiem ananasa i pomarańczy to prawdziwy zastrzyk energii, który dodatkowo usprawni procesy trawienne organizmu, a przy tym wspomoże leczenie problemów ze stawami kolanowymi.

Sekret tkwi w połączeniu produktów bogatych w witaminy, minerały, błonnik i inne niezbędne składniki odżywcze. Pomagają one zmniejszyć stan zapalny i złagodzić dolegliwości.

Bolący staw kolanowy

Głównym składnikiem koktajlu jest ananas. To tropikalny owoc o słodkim smaku, który jest bogatym źródłem witaminy C, B1, B6, kwasu foliowego i minerałów takich jak potas. Jest również bogaty w wodę i może zostać włączony do wszelkiego rodzaju diet, jako że również jest ubogi w kalorie.

Większość swoich zdrowotnych właściwości ananas zawdzięcza enzymowi – bromelainie. Jest ona zaangażowana w procesy trawienne białek i wspomaga niszczenie pasożytów w jelicie.

Kilka przeprowadzonych badań potwierdziło, że substancja ta wykazuje silne działanie przeciwzapalne. Właściwość ta może okazać się bardzo pomocna przy łagodzeniu objawów, które daje zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów i inne problemy ze stawami.

Oprócz tego, bromelanina przyspiesza gojenie się uszkodzeń mięśni lub urazów spowodowanych zwichnięciami i skręceniami.

Jak przygotować koktajl na bolące stawy?

Tak jak już zostało wspomniane wcześniej, w napoju oprócz ananasa wykorzystuje się również owies, pomarańczę i inne zdrowe składniki, które poprawiają jego właściwości. W rezultacie otrzymuje się niskokaloryczny koktajl idealny do łagodzenia stanów bólowych i stanów zapalnych.

Ananas

Jest doskonałym wyborem również dla tych, którzy starają się zgubić kilka zbędnych kilogramów, ponieważ pomaga w oczyszczaniu i detoksykacji organizmu, a dodatkowo przedłuża uczucie sytości.

Składniki:

 • 1 szklanka płatków owsianych (150g)
 • Szklanka wody (250 ml)
 • 1 ananas
 • 4 łyżki miodu surowego (100 g)
 • 4 łyżki rozdrobnionych migdałów (50 g)
 • 1 łyżeczka cynamonu w proszku (5 g)
 • 1 szklanka świeżego soku pomarańczowego (250 ml)

Sposób przygotowania:

 • płatki owsiane gotować przez kilka minut we wrzącej wodzie
 • dodać świeżo wyciśnięty sok pomarańczowy i dokładnie wymieszać
 • dodać zmielone migdały cynamon i miód
 • ananas obrać, pokroić w kostkę i dodać do mieszanki
 • po połączeniu wszystkich składników z płatkami owsianymi, umieścić całą mieszankę w blenderze i dobrze wymieszać
 • gdy koktajl uzyska jednolitą konsystencję dodać kilka kostek lodu, co sprawi, że będzie bardziej orzeźwiający
 • spożywać zaraz po przygotowaniu

Spożywanie:

 • w przypadku przewlekłych bólów kolana lub któregokolwiek z innych stawów – zaleca się spożywanie do dwóch razy dziennie, przez okres co najmniej dwóch następnych tygodni
 • jako środek profilaktyczny zaleca się przygotowywanie go 3-4 razy w tygodniu

Pamiętaj!

Koktajl spożywany regularnie wspomoże leczenie i pomoże złagodzić bóle oraz powstałe stany zapalne. Zawsze jednak trzeba zwrócić uwagę na to, czy dolegliwości powracają, ponieważ może być to pierwszy alarmujący znak zwiastujący poważniejsze problemy.

Prześwietlenie kolana

Jeżeli zauważysz u siebie któreś z niżej wymienionych  objawów najlepiej czym prędzej skonsultuj się ze specjalistą. Zanim choroba poważnie wpłynie na jakość Twojego życia.

 • uczucie osłabienia kolan i trudności w utrzymaniu ciężaru ciała
 • silny ból, który zamiast mieć tendencję spadkową, wzrasta
 • widoczne zaczerwienienie na powierzchni kolana
 • uczucie bólu, drętwienia i mrowienia
 • pomimo leczenia domowymi sposobami ból trwa dłużej niż trzy dni

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Jastrzębski, R., Kalinowski, C., & Połoszczański, W. (1993). Obraz kliniczny świeżego uszkodzenia aparatu więzadłowego kolana. Polimery w Medycynie. https://doi.org/10.1051/0004-6361
 • Rojek, A., Snela, S., & Jaźwa, P. (2010). Wpływ otyłości na wyniki leczenia pacjentów metodą endoprotezoplastyki całkowitej. Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie Rzeszów.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.