Czym jest artroskopia kolana i jakie ma zalety?

Artroskopia stawu kolanowego umożliwia chirurgom obejrzenie stawu w całości podczas operacji. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat!
Czym jest artroskopia kolana i jakie ma zalety?
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Artroskopia kolana to zabieg chirurgiczny. Lekarze stosują go w chirurgii urazowej i ortopedycznej. Technika ta ułatwia diagnozę i pomaga leczyć wiele schorzeń stawów.

Technika ta jest powszechnie używana od lat 70-tych. Z tego powodu, mimo że wykonuje się ją od lat, nadal uważa się ją za nową, gdyż ciągle się rozwija i unowocześnia.

Pomimo tego, że stanowi znacznie mniej inwazyjną metodę niż inne, artroskopia kolana nadal pozostaje zabiegiem chirurgicznym. Z tego powodu powinni ją wykonywać tylko wyspecjalizowani chirurdzy urazowi i ortopedzi.

Podczas artroskopii, kamera zbiera obraz, który pozwala chirurgom na wgląd w chore tkanki. Aby to osiągnąć, potrzebne jest tylko minimalne nacięcie, które ledwo pozostawia bliznę. Dlatego jest to zabieg nieinwazyjny, który skraca czas hospitalizacji. W większości przypadków pacjenci mogą wrócić do domu tego samego dnia, co ułatwia powrót do zdrowia.

W jakich przypadkach artroskopia kolana jest najbardziej zalecana?

Pacjent z urazem stawu.
Technika ta pozwala specjalistom na minimalnie inwazyjną wizualizację wnętrza kolana.

Specjaliści używają jej do leczenia różnych problemów lub kontuzji. Jeśli chodzi o kolana, różne choroby i urazy mogą uszkadzać wiele części stawu, takie jak:

  • Kość
  • Chrząstka
  • Łąkotka
  • Ścięgna
  • Mięśnie
  • Więzadła

Uraz więzadła

Urazy więzadła krzyżowego wymagają artroskopii kolana przede wszystkim w celu dokładnej diagnozy. Istnieją dwa rodzaje kontuzji: urazy więzadła krzyżowego przedniego (ACL) i więzadła krzyżowego tylnego (PCL).

Więzadło krzyżowe przednie kontroluje nadmierny ruch. Jego nazwa wzięła się od tego, że krzyżuje się z innym więzadłem, które nosi nazwę tylnego więzadła krzyżowego. Przyczepione jest do tylnej części kości piszczelowej.

Ten uraz występuje bardzo powszechnie, zwykle po silnym skręceniu. Co więcej, jeśli nastąpi również rozdarcie łąkotki, więzadła krzyżowego przedniego i więzadła pobocznego przyśrodkowego, uszkodzenie określa się jako „triadę O’Donoghue”. To bardzo częsty uraz wśród piłkarzy.

U młodej, średnio aktywnej osoby po kontuzji ważna jest jednak rekonstrukcja więzadła. Ta sytuacja często bowiem powoduje chorobę zwyrodnieniową stawów i może prowadzić do urazów łąkotki.

Rozdarcie łąkotki

Kobieta z bólem kolana.
Osoby z rozdartą łąkotką zwykle uciekają się do tej techniki, zarówno w celach diagnostycznych, jak i naprawczych.

Łąkotka to chrząstka włóknista, która pełni ważne funkcje w kolanie:

  • działa jako system amortyzujący
  • chroni chrząstkę
  • poprawia funkcjonowanie stawów

Czasami, gdy uraz jest czysty i świeży, specjaliści mogą całkowicie naprawić rozdartą łąkotkę za pomocą artroskopii kolana.

Za pomocą artroskopii kolana można również przeprowadzić przeszczepy łąkotki, które zastępują uszkodzoną łąkotkę tkanką dawcy.

Zwyrodnienie chrząstki stawowej

Chrząstka jest gładką elastyczną tkanką, która pokrywa i chroni stawy kości udowej, piszczelowej a także rzepki kolanowej. Najczęstszą przyczyną urazów chrząstki jest choroba zwyrodnieniowa stawów.

Ponadto, jej urazy mogą powstawać między innymi na skutek osteochondrozy, infekcji, problemów metabolicznych i uderzeń. Dlatego, w zależności od wieku, aktywności i oczekiwań pacjenta, istnieje kilka opcji chirurgicznych naprawy lub rekonstrukcji chrząstki.

Jakie korzyści daje artroskopia kolana

Chirurg wykonujący artroskopię kolana.
Dzięki tej technice pacjenci nie muszą pozostawać dużo czasu w szpitalu. Ułatwia to szybki powrót do zdrowia.

Przewaga tej techniki nad innymi polega przede wszystkim na tym, że chirurg jest w stanie zobaczyć staw w całości. Dzieje się tak dzięki niewielkiemu instrumentowi zwanemu artroskopem.

Kolejną zaletą artroskopii kolana jest to, że wykonuje się tylko bardzo małe nacięcia. Tak więc ta technika zwykle prowadzi do krótszego pobytu w szpitalu i szybkiego powrotu do zdrowia.

Na ogół wielu pacjentów poddawanych artroskopii stawu kolanowego może opuścić szpital tego samego dnia zabiegu. Ponadto, dzięki małym nacięciom uzyskuje się lepszy efekt estetyczny, zwłaszcza w odsłoniętych częściach ciała.

Należy jednak pamiętać, że artroskopia kolana jest wykonywana z powodu różnych urazów czy schorzeń. W związku z tym szczególne obrażenia każdego pacjenta będą warunkować jego pobyt w szpitalu i ogólny czas rekonwalescencji. Krótko mówiąc, nie wszyscy pacjenci zareagują w ten sam sposób na tę operację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arabia, J. J. M., & Arabia, W. H. M. (2009). Lesiones del ligamento cruzado anterior de la rodilla. Iatreia. https://doi.org/10.5455/medarh.2014.68.350-352
  • Castiella-Muruzábal, S., López-Vázquez, M. A., No-Sánchez, J., García-Fraga, I., Suárez-Guijarro, J., & Bañales-Mendoza, T. (2007). Artroplastia de rodilla. Rehabilitacion. https://doi.org/10.1016/S0048-7120(07)75532-9
  • Estévez Perera, A., Díaz Hernández, I., Porro Novo, J., Torres Carballeira, R., & Calderón García, A. (2008). Evaluación y entrenamiento isocinético en rehabilitación post artroscópica de rodilla de paciente con Artritis Reumatoide. Revista Cubana de Reumatología: RCuR10(11), 11–19.
  • Gicquel, P. (2009). Artroscopia en el niño. EMC – Técnicas Quirúrgicas – Ortopedia y Traumatología. https://doi.org/https://doi.org/10.1016/S2211-033X(09)71601-9

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.