Kolagen w diecie - poznaj pokarmy, które zwiększają jego produkcję

Pokarmy, takie jak żelatyna i ryby, mogą dostarczać niewielką ilość kolagenu do organizmu. Ponadto do diety można dodać inne składniki, aby wspomóc produkcję tego białka.
Kolagen w diecie - poznaj pokarmy, które zwiększają jego produkcję
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Regularne spożywanie pokarmów w celu pozyskania kolagenu jest bardzo ważne zarówno z punktu widzenia zdrowia, jak i urody. Chociaż ludzie często kojarzą ten składnik z produktami kosmetycznymi, istnieją sposoby na zwiększenie jego produkcji przez odpowiednią żywność. Kolagen może być pozyskiwany na różne sposoby, między innymi przez dostarczanie pewnych składników w diecie.

Prawidłowe przyswajanie tego białka może wpływać na stan skóry, mięśni i stawów. W rzeczywistości wraz z elastyną tworzy część najważniejszych struktur ciała. Z tego powodu należy zadbać o jego tworzenie, zwłaszcza gdy z wiekiem zaczyna zanikać.

Jak możesz pozyskać kolagen w diecie? Znajduje się w kilku rodzajów żywności, a inne sprzyjają jego produkcji. Poniżej chcielibyśmy podzielić się najlepszymi opcjami, które możesz włączyć do swoich codziennych posiłków.

Co to jest kolagen i jak go dostarczać w diecie?

Proszek kolagenowy.

Kolagen to najobficiej występujący element białkowy w ludzkim organizmie. Pełni bardzo ważną rolę, gdyż w pewnym sensie “skleja” ze sobą komórki tkanek tworzących mięśnie, stawy, skórę, ścięgna i kości.

Z drugiej strony ma również związek ze starzeniem się organizmu, gdyż jest środkiem odmładzającym komórki. To włókniste białko zapewnia wytrzymałość, odporność i ochronę tkankom, zapobiegając ich przedwczesnemu niszczeniu. Dlaczego jednak tak ważne, by pozyskiwać kolagen w diecie?

Mimo, że organizm wytwarza go w normalnych warunkach, z czasem zmniejsza się jego wydolność i przyspiesza proces degradacji. Jeśli nie jest uzupełniany poprzez dietę i suplementy, na skórze pojawiają się zmarszczki.  Jego niedobór może ponadto powodować osłabienie kości, a nawet problemy zapalne.

Przeczytaj więcej tutaj: Kolagen na zdrowie stawów

Jakie zalety ma kolagen?

Jak pozyskać kolagen.

Ze względu na boom w przemyśle kosmetycznym większość ludzi kojarzy kolagen z odmładzaniem skóry. Jednak poza tymi korzyściami, białko to jest zaangażowane w inne ważne funkcje. Poniżej wymieniamy najważniejsze z nich:

  • Pozytywnie wpływa na produkcję energii
  • Aktywizuje układ mięśniowego i poprawia jego wydajność
  • Działa jako środek zwiotczający mięśnie i promujący odpoczynek oraz redukujący skurcze i przykurcze
  • Stabilizuje poziom glukozy we krwi i temperatury ciała
  • Wpływa na stan zdrowia układu krążenia oraz stabilizuje ciśnienie krwi i cholesterol
  • Opóźnia starzenie się mięśni, kości i stawów
  • Pomaga w wiązaniu wapnia w kościach
  • Poprawia proces gojenia skóry
  • Zapobiega przedwczesnemu niszczeniu chrząstek i więzadeł

Najlepsze pokarmy, aby pozyskiwać kolagen w diecie

Pokarmy, które pomagają pozyskiwać kolagen w diecie charakteryzują się wysoką wartością odżywczą. Co ciekawe,  jedne z nich zawierają duże ilości tego białka w swoim składzie. Inne natomiast dostarczają składników odżywczych, takich jak witamina C i magnez, które mają kluczowe znaczenie w produkcji kolagenu w organizmie.

1. Mięso

Trochę mięsa.

Mięso zawiera kolagen i inne odmiany białek. Należy jednak ograniczyć jego spożycie, ponieważ zawiera cholesterol i tłuszcze nasycone. W zdrowej diecie dobrze byłoby więc wybierać chude mięsa, takie jak kurczak, indyk, wieprzowina itp.

Możesz cię również zainteresować: Poznaj źródła kolagenu i jego znaczenie dla organizmu

2. Ryby

Trochę ryb i sałatki.

Chociaż procent kolagenu w rybach jest niższy niż w mięsie, eksperci częściej zalecają ich  spożywanie. Wynika to głównie z zawartości omega 3, zdrowych kwasów tłuszczowych, które zmniejszają stan zapalny, według badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Chile.

3. Galaretki to smaczny sposób na kolagen w diecie

Galaretka.

Galaretki to jeden z najlepszych pokarmów, aby pozyskać kolagen, ponieważ w żelatynie występuje głównie to białko. Ponadto zawierają bardzo mało kalorii, za to mają związki przeciwutleniające, które pomagają chronić komórki i tkanki przed pogorszeniem się ich stanu.

4. Owoce cytrusowe

Trochę pomarańczy.

Jak wiadomo, owoce cytrusowe są głównym źródłem witaminy C. Składnik ten, według badań przeprowadzonych przez Centra Badań Żywienia i Zdrowia jest kluczowym składnikiem odżywczym w procesie chemicznym, który odpowiada za produkcję kolagenu w organizmie. Dlatego spożywanie pomarańczy, kiwi, cytryny lub jakiejkolwiek innej odmiany może poprawić tworzenie się tych białek.

5. Ananas

Ananas do połączenia z sałatką.

Jest to wysoce zalecany owoc, jak stwierdzono w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Kragujevac (Serbia).

6. Soja i produkty pochodne

Mleko sojowe.

Soja i jej pochodne (tofu, jogurt sojowy, zupy itp.) zawierają substancję chemiczną znaną jako genisteina. Związek ten sprzyja produkcji kolagenu i pomaga w utrzymaniu tkanek w dobrej kondycji.

7. Orzechy

Suszone owoce i orzechy.
Suszone owoce i orzechy zawierają siarczyny, które mogą pomóc w tworzeniu kolagenu.

Ze względu na zawartość magnezu i kwasów tłuszczowych omega-3 orzechy należą do pokarmów korzystnie wpływających na produkcję kolagen. Dlatego nie powinno ich zabraknąć w Twojej diecie. Dzięki swoim właściwościom wspomagają powstawanie tego białka a ponadto zapobiegają jego degradacji w tkankach.

8. Zielone warzywa liściaste

Szpinak - kolagen w diecie

Szpinak, boćwina, jarmuż i wszelkie odmiany zielonych warzyw mogą poprawić produkcję i konserwację kolagenu. Wyróżniają się znaczącą zawartością luteiny i magnezu, dwóch składników niezbędnych dla zdrowia skóry, kości i stawów. Mówi o tym badanie przeprowadzone przez OmniActive Health Technologies Inc, które koncentruje się na korzyściach kolagenu i jego właściwościach antyoksydacyjnych.

Czy w Twojej diecie znajdują się już pokarmy, z których możesz pozyskać kolagen? Pamiętaj, aby regularnie włączać je do swojej diety. Ponadto należy unikać złych nawyków, takich jak spożywanie cukru i palenie tytoniu, które mogą eliminować kolagen z organizmu.

Zapoznaj się z artykułem, który przygotowaliśmy dla Ciebie poniżej, aby dowiedzieć się więcej na ten ważny temat.

To może Cię zainteresować ...
Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?

Peptydy kolagenowe to suplementy poprawiające wygląd skóry. Ponadto zapewniają inne korzyści zdrowotne. Jak się je uzyskuje? Co mówią na ten temat ...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.