Kaszotto: co to jest i jak włączyć je do swojej diety?

Pokażemy Wam czym jest kaszotto i jak w prosty sposób przygotować to danie, które ma wiele zalet zdrowotnych, szczególnie dla sportowców.
Kaszotto: co to jest i jak włączyć je do swojej diety?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kaszotto to danie z wyglądu podobne do risotto, ale w tym przypadku używane składniki to kasza bulgur, proso, kukurydza, pszenica, gryka, komosa ryżowa, owies lub inne zboża.

Jest to danie o kremowej konsystencji, które może dostarczyć dużą ilość niezbędnych składników odżywczych o bardzo wysokiej jakości. Z tego powodu warto regularnie włączać je do swojej diety. Czytaj dalej, bo podpowiemy Ci, jak przygotować to pyszne kaszotto.

Przepis na kaszotto

Kaszotto ma wiele zalet, w tym duże dawki energii potrzebnej ludziom do osiągania jak najlepszych wyników podczas uprawiania sportu. Ale nie tylko to, kaszotto to również idealna opcja żywieniowa podczas procesów regeneracji.

Zawiera ponadto niezbędne witaminy i minerały. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy do jego przygotowania używa się warzyw. Dzięki nim wzrasta ładunek antyoksydacyjny, neutralizujący powstawanie wolnych rodników i ich późniejsze nagromadzenie w tkankach organizmu. Rezultatem jest mniejsza częstość występowania przewlekłych corób, jak stwierdzono w badaniach opublikowanych w European Journal of Medicinal Chemistry.

Danie z ryżu.

Składniki

Ten przepis na kaszotto jest szybki i łatwy do wykonania. Składniki, których będziesz potrzebować, aby uzyskać doskonały wynik, to:

 • 500 gramów kaszy bulgur
 • 1,5 litra mleka kokosowego
 • 20 gramów organicznego oleju kokosowego z pierwszego tłoczenia
 • Warzywa sezonowe
 • Zmielone wiórki kokosowe
 • Goździki, cynamon i anyż gwiazdkowaty
 • Sól i pieprz

Przygotowanie krok po kroku

 1. Najpierw podgrzej mleko kokosowe w rondlu, po trochu mieszając.
 2. Gdy osiągnie pożądaną temperaturę, dodaj goździki, cynamon i anyż.
 3. Zwiększ temperaturę do średniej nie przerywając mieszania.
 4. Kontynuuj gotowanie, aż mieszanina będzie bardzo gorąca, ale nie wrząca.
 5. Następnie zdejmij z ognia, przykryj i odstaw na 20 minut.
 6. Pokrój warzywa.
 7. Aby kontynuować, wlej 20 gram oleju kokosowego na patelnię i dodaj świeżo pokrojone warzywa.
 8. Dopraw solą i pieprzem i poczekaj, aż zmiękną i zmniejszą objętość.
 9. Odcedź mleko kokosowe i włóż z powrotem na ogień.
 10. Gdy się zagotuje, dodaj kaszę bulgur i zmniejsz ogień, cały czas mieszając. Stopniowo płatki zaczną pęcznieć i wchłaniać płyn.
 11. Popraw sól i pieprz i zredukuj, aż uzyska konsystencję risotto.
 12. Następnie przykryj i odstaw na 20 minut. Następnie ułóż na talerzu i posyp startym kokosem, podawaj z warzywami.

Czy jest to danie odpowiednie dla osób z celiakią?

Kaszotto można przyrządzać z pszenicy lub zbóż zawierających gluten, ale jako główny składnik można użyć na przykład kaszy bulgur. Niektórzy twierdzą, że to sprawia, że danie jest odpowiednie dla osób z celiakią, ale nie ma co do tego jasności w różnych źródłach internetowych. My polecamy kaszotto z tego składnika osobom cierpiącym na tę chorobę.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdego dnia powinniśmy dostarczać co najmniej 25 gramów błonnika. Jednak rzadko osiągamy tę ilość. W przypadku niedostatecznej konsumpcji mogą stopniowo rozwijać się pewne problemy zdrowotne, takie jak dysbioza.

Kaszotto.

Kaszotto to bardzo zdrowe danie

Jak zauważyłeś, kaszotto to bardzo zdrowe danie, które można włączyć do zróżnicowanej diety. Przynosi szczególne korzyści dla sportowców, ponieważ dostarcza dużej ilości węglowodanów dobrej jakości.

Dzięki temu sportowiec będzie miał mnóstwo energii podczas wykonywania ćwiczeń, unikając spadków wydajności lub zmęczenia. Należy jednak zadbać o to, by wszystkie niezbędne składniki odżywcze były spożywane w wystarczających dawkach.

To może Cię zainteresować ...
Przepisy na sałatki z ryżem, które musisz wypróbować
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przepisy na sałatki z ryżem, które musisz wypróbować

Ryż sprawdza się doskonale zarówno w daniach na ciepło, jak i na zimno. Warto włączyć go do diety. Dowiedz się jak wykonać pyszne sałatki z ryżem!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alghannam, A. F., Gonzalez, J. T., & Betts, J. A. (2018). Restoration of Muscle Glycogen and Functional Capacity: Role of Post-Exercise Carbohydrate and Protein Co-Ingestion. Nutrients10(2), 253. https://doi.org/10.3390/nu10020253
 • Tabbers, M. M., & Benninga, M. A. (2015). Constipation in children: fibre and probiotics. BMJ clinical evidence2015, 0303.
 • Neha, K., Haider, M. R., Pathak, A., & Yar, M. S. (2019). Medicinal prospects of antioxidants: A review. European journal of medicinal chemistry178, 687–704. https://doi.org/10.1016/j.ejmech.2019.06.010

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.