Joga dla dzieci – 3 niesamowite korzyści

Joga pomaga dzieciom w dorastaniu zdrowo i prawidłowo, jak również w stawaniu się bardziej świadomymi samych siebie jak i otaczającego ich środowiska. Jest to również sport, w którym nie ma żadnej rywalizacji.
Joga dla dzieci – 3 niesamowite korzyści

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wierzcie lub nie, ale joga dla dzieci staje się coraz bardziej popularna i może być narzędziem do poprawy kondycji fizycznej i stanu zdrowia młodych osób. Do niedawna byliśmy przekonani, że najważniejszą częścią życia dziecka jest jego edukacja.

Jednakże teraz wiemy, że aktywność fizyczna jest konieczna dla ich prawidłowego rozwoju fizycznego, jak również zdrowia psychicznego. Zatem jakie ćwiczenia dzieci powinny robić? Tradycyjna odpowiedź na to pytanie brzmi: piłka nożna, koszykówka lub inne popularne sporty. Jest jednak cały inny, obszerny świat poza tymi wymienionymi.

Filozofie orientalne przynoszą im całościowy trening ich ciała, co przyciąga coraz większe zainteresowanie. Pokazuje to zdecydowany wzrost zainteresowania, a joga staje się coraz bardziej i bardziej popularna…ale czy jest równie dobra i korzystna dla dzieci?

Joga – w jakim wieku dzieci powinny zacząć trenować?

Mając na uwadze zdolności i predyspozycje dzieci – najlepszy wiek na rozpoczęcie zajęć zaczyna się w wieku 4 lat.

W tym wieku struktura ciała dziecka jest już na tyle ukształtowana, że jest gotowa do wykonywania zaawansowanych zajęć z natury rozwoju psychomotorycznego. Są już świadome swoich ciał i sprawują nad nimi pełną kontrolę.

Z drugiej strony niektórzy ludzie zastanawiają się czy joga jest dobrą dyscypliną dla wszystkich dzieci. Odpowiedź na to pytanie jest potwierdzająca.

Zarówno dzieci aktywne, jak i te bardziej introwertyczne, potrafią czerpać wiele korzyści z tej aktywności fizycznej. Nawet dzieci, które wykazują zróżnicowanie funkcjonalne odnajdą wiele korzystnych aspektów jogi.

Najważniejsze jest to, aby znaleźć zajęcia najbardziej adekwatne w stosunku do ich osobowościIstnieją różne metody w samej dyscyplinie jaką jest joga, które mają na celu korektę braku równowagi w ciele człowieka.

Jednakże wszystkie z nich przynoszą nam korzyści o których dowiesz się w dzisiejszy artykule.

Joga dla dzieci – poznaj jej korzyści

Dzieci będą miały okazję poznawać same siebie w dyscyplinie, w której nie ma sportowej rywalizacji.

Joga jest jednym z niewielu dyscyplin sportu, w której nie ma ani wygranego, ani pokonanego. Nie ma możliwości włączenia telewizora i oglądania zawodów w tej dyscyplinie. Ponadto jeżeli porównamy jogę z innymi rodzajami ćwiczeń to joga jest aktywnością niezwykle unikatową.

Umiejętność uczenia się jest czymś fundamentalnym w rozwoju dzieci. Pomaga wzmacniać rozwój bez konieczności wyznaczania sobie celu, aby zostać lepszym od innych, bez wygrywania żadnych trofeów.

medytacja w jodze

Świadomość tego, że satysfakcja z uprawiania tej aktywności fizycznej pochodzi z samej aktywności i nie zależy od aprobaty innych ludzi – jest kluczowym elementem w osiąganiu satysfakcji i szczęścia.

Joga dla dzieci zwiększa samopoznanie

W momencie gdy rozmawiamy o samopoznaniu mamy zazwyczaj na myśli świat wewnętrzny. Jest prawdą, że oznacza to fundamentalną jego część. Posiadanie świadomej relacji ze swoim ciałem pomaga w tym bardzo znacząco.

Posiadanie świadomości, znania swoich limitów i bycie zdolnym do ich pokonywania – daje uczucie siły, która odzwierciedla się na naszej pewności siebie.

Dodatkowo joga sprawia, że czujemy każdy mięsień, każdą kość, a nawet każdy oddech powietrza.

Sprawia to, że jesteśmy bardziej świadomi i zazwyczaj zaczynamy dbać o siebie i respektować funkcje naszego ciała. Ponadto uczymy się szanować sferę innych osób w bardzo poważny sposób, ponieważ nigdy nie będziemy ich traktować jako naszych przeciwników, a osoby nam równe.

Joga uczy jak wyczuwać i kontrolować stres

Prawdopodobnie najważniejszą częścią jest „detekcja” stresu, bo bez tego nie bylibyśmy w stanie go kontrolować. Tak samo jak w kontekście samej filozofii tej aktywności, same ćwiczenia wymagają od uczestnika poczucia relaksu.

W związku z tym, że gdy nasz stan mentalny nie jest całkowicie ustabilizowany, będziemy go w stanie odczuć w trakcie zajęć, a nasza forma nie będzie taka sama jak zazwyczaj. Gdy zauważymy kontrast, zrozumiemy, że nasze negatywne emocje sprawiają, że czujemy się źle. W tym samym czasie będziemy mieli narzędzia do walki z nimi.

Joga zwalcza stres

Jako osoby dorosłe, które przywykły do życia niezdyscyplinowanego, rozumiemy jak trudną rzeczą jest nauczyć się tego, gdy już jesteśmy dojrzali.

Nabycie tych umiejętności już w latach dzieciństwa – robi kolosalną różnicę. Jest to istotne narzędzie pomagające nam w rozwijaniu spokoju i bycia zdolnymi do wybierania tego co jest dla nas najlepsze.

Są to cenne plusy jakie zyskują dzieci, dzięki jodze; jak już wiesz pomoże im ona w prawidłowym rozwoju, lepszym usposobieniu i nauczy ich respektowania samych siebie, jak również całego środowiska, w którym dorastają.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Dai C, Nabors LA, Vidourek RA, King KA, Chen C. Evaluation of an afterschool yoga program for children. Int J Yoga 2015;8(2):160-161.
    • Hagen I, Nayar US. Yoga for children and young people’s mental health and well-being: research review and reflections on the mental health potentials of yoga. Frontiers in psychiatry 2014;5:35.
    • Galantino ML, Galbavy R, Quinn L. Therapeutic effects of yoga for children: a systematic review of the literature. : Centre for Reviews and Dissemination (UK); 2008.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.