Trudności w uczeniu się - czy rozpoznajesz u dziecka?

Trudności w uczeniu się pojawiają się w bardzo młodym wieku i często są czymś, co dziecko będzie musiało zaakceptować. Wczesne rozpoznanie jest podstawą. Poznaj niektóre z charakterystycznych cech tego stanu.
Trudności w uczeniu się - czy rozpoznajesz u dziecka?

Napisany przez Thady Carabaño

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Andżelika ma cztery lata i po raz pierwszy poszła do szkoły. W klasie nie rozmawia ani nie dzieli się z innymi dziećmi. Wydaje się również nie nadążać za instrukcjami nauczyciela. Psycholog szkolny i nauczyciel organizują spotkanie z rodzicami, ponieważ widzą, że dziewczynka ma trudności w uczeniu się.

W krótkim czasie rodzice Andżeliki są wzywani do szkoły w związku z trzema różnymi sytuacjami. W domu Andżelika jest rozmowna i nie ma żadnych trudności w uczeniu się od swojej mamy i taty. Ale ta sytuacja nie powtarza się w szkole.

Ciśnienie zaczyna narastać u rodziców Andżeliki i zabiera ją do neuropediatry. Po ocenie lekarz stwierdza, że ​​nie widzi u niej żadnych odstępstw od normy. Andżelika jest po prostu inna niż jej koleżanki z klasy, tak jak ma to miejsce w przypadku wielu dzieci.

Niedługo potem zdarza się “cud”. Andżelika zaczyna się spotykać z rówieśnikami, wykazywać zainteresowanie lekcjami i entuzjastycznie wchodzić w interakcje z nauczycielem i kolegami z klasy.

Każde dziecko uczy się we własnym tempie

Powyższą historię przeżyło wielu rodziców, dzieci, nauczycieli i pracowników służby zdrowia. Chociaż często mówi się “każde dziecko uczy się w swoim własnym tempie”, to bardzo często lęk powoduje, że widzimy problemy tam, gdzie ich nie ma.

Rozpoczęcie szkoły przynosi wiele problemów, ale większość z nich można w porę rozwiązać. Przedszkole jest zabawne, dzieci uczą się poprzez zabawę, a nauczyciele mają o wiele bliższą i osobistą interakcję z nimi.

Matka z dzieckiem

Gdy dzieci dorastają, ich przedmioty szkolne stają się bardziej skomplikowane, ilość pracy się zwiększa, a ich szkolne relacje nabierają nowych barw.

Dziecko staje się bardziej świadome swoich możliwości i ograniczeń. Dla niektórych jest to w porządku, dla innych, nie tak bardzo.

Kiedy możemy wykryć, że dziecko ma trudności w nauce?

Niektórzy specjaliści będą twierdzić, że im wcześniej trudności w uczeniu się zostaną wykryte, tym lepiej. Jednak prawda jest taka, że u małych dzieci istnieje spore ryzyko postawienia fałszywej diagnozy.

Najlepszą diagnozę w kwestii trudności w uczeniu się lekarz może postawić, gdy dziecko dostanie się do trzeciej klasy, czyli w wieku mniej więcej 8 lat. Trudności w uczeniu się wpływają na przetwarzanie informacji. Na przykład dziecko może potrzebować więcej czasu, aby nauczyć się czytać lub pisać i ma tendencję do problemów z matematyką.

Mogą zrozumieć, jak rozwiązać pewne zadania w teorii, ale mają problemy z wyrażeniem tego w praktyce. Ma to wpływ nie tylko na wyniki w szkole, ale także na ich relacje z innymi.

Pierwsze oznaki trudności w uczeniu się

Poniżej przedstawiamy objawy trudności w uczeniu się, w przypadku dzieci młodszych niż 5 lat. Musimy jednak podkreślić, aby od razu nie rozpaczać. Musisz uzbroić się w cierpliwość, obserwować swoje dziecko i zobaczyć, jak się rozwija.

Nauka pisania

Oznaki są następujące:

  • Problemy z motoryką, takie jak pisanie, chodzenie, cięcie, wydzieranie, zapinanie guzików lub wiązanie sznurówek.
  • Zmaganie się z prostymi poleceniami i trudności w ich realizacji.
  • Opóźnienie w mówieniu, problemy z wymową i trudności, aby nauczyć się nowych słów.
  • Problemy w nauce czytania, tabliczki mnożenia, alfabetu, dni tygodnia, kolorów i kształtów geometrycznych.
  • Problemy z koncentracją i zachowaniem uwagi.
  • Odczuwanie frustracji lub brak motywacji do wykonywania zajęć szkolnych lub innych zajęć domowych lub towarzyskich.

Wskaźniki trudności w uczeniu się u starszych dzieci

  • Niechęć aby rozmawiać o szkole i spędzać dużo czasu na wykonywaniu zadań.
  • Szybkie popadanie w znudzenie i brak zainteresowania szkołą.
  • Złe lub agresywne zachowanie w szkole.
  • Wykazywanie oznak trudności w identyfikacji i wyrażaniu swoich uczuć.
  • Problemy ze snem lub jedzeniem.

Dzieci z trudnościami w uczeniu się

Dzieci z trudnościami w nauce cechują się z reguły przeciętną lub wyższą inteligencję. Jednak trudno im wyrazić to, co wiedzą. Ponieważ mają problemy z nauką niektórych tematów, często czują się sfrustrowani i poirytowani.

Te emocje mogą negatywnie wpłynąć na ich poczucie własnej wartości. Mogą też cierpieć na depresję, ponieważ wiedzą, co chcą osiągnąć, powiedzmy, napisać lub zrobić, ale w praktyce trudno im to wykonać.

Matka uczy się z dzieckiem

W niektórych przypadkach, dzieci z trudnościami w nauce, wykazują również specjalne potrzeby, takie jak dysleksja, dyskalkulia lub oba przypadki jednocześnie. To niewątpliwie pomaga w dokładnej diagnozie. Mogą także wykazywać trudności ze zwracaniem uwagi, ale to nie znaczy, że mają zaburzenia koncentracji uwagi.

Jak mogę pomóc mojemu dziecku?

  • Zrozum i zaakceptuj, że trudności w nauce to zaburzenie na całe życie. Pamiętaj jednak, aby zbytnie się tym nie martwić. Dzięki właściwej pomocy Twoje dziecko będzie się uczyć i rozwijać prawidłowo, aby być szczęśliwym i zdrowym.
  • Nauczyciel Twojego dziecka może pomóc wykryć objawy i stworzyć odpowiednie środowisko uczenia się, ale nie może postawić diagnozy.
  • Dobra diagnoza i prawidłowa interwencja będą miały bardzo pozytywny wpływ na życie szkolne Twojego dziecka.
  • Testy mające na celu wykrycie trudności w uczeniu się prowadzone są przez specjalistów: psychologów, neuropsychologów dziecięcych, pediatrów lub psychiatrów.
  • Dzieci z trudnościami w nauce wciąż się uczą. Musisz tylko skupić się na ich umiejętnościach i preferencjach. To zbuduje ich samoocenę.
  • Krytykowanie, krzyczenie lub karanie takich dzieci, nie jest właściwą metodą w przypadku dzieci z problemami w nauce. W rzeczywistości, może to sprawić, że problem będzie jeszcze gorszy.
  • Jeśli twoje dziecko ma napad złości lub płacze z powodu swoich ograniczeń, bądź przy nim i wspieraj je. Powiedz jak bardzo je kochasz i pamiętaj, ile wysiłku kosztuje ich czasem, aby wykonać coś co nie jest dla nich takie proste.

Dla mamy i taty

Wychowywanie dziecka z trudnościami w nauce jest stresujące. Jeśli potrzebujesz pomocy lub wsparcia, poszukaj go u specjalisty. Twoje dziecko również skorzysta na tym, jeśli rodzice będą w dobrej kondycji psychicznej.

Proszę, nie porównuj swojego dziecka, które ma trudności w uczeniu się z innymi dziećmi, które ich nie maja, szczególnie z bratem lub siostrą. Twoje dziecko to doceni.

To może Cię zainteresować ...
Wychowanie dzieci – lepszy przykład niż wykład
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Wychowanie dzieci – lepszy przykład niż wykład

Wychowanie dzieci to nie tylko pouczanie, ale przede wszystkim dawanie dobrego przykładu. Jeśli oczekujesz czegoś od dzieci, oczekuj tego również o...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barallobres, Gustavo. (2016). Diferentes interpretaciones de las dificultades de aprendizaje en matemática. Educación matemática28(1), 39-68. Recuperado en 29 de enero de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1665-58262016000100039&lng=es&tlng=es.
  • Navarro Soria, I., González Gómez, C., Álvarez Teruel, J. D., Fernández Carrasco, F., & Heliz Llopis, J. (2014). Detección de dificultades de aprendizaje e implicación de las familias en la intervención.
  • Sánchez, C. (2004). Las” dificultades del aprendizaje”: un diagnóstico peligroso y sus efectos nocivos. Educere8(24).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.