Jedzenie przed treningiem – co powinieneś wybrać?

Korzyści płynące z jedzenia przed treningiem są naprawdę liczne i udowodnione. Odpowiednie spożycie kalorii we właściwym momencie zapewni Ci energię, której Twoje ciało potrzebuje, aby być w jak najlepszej formie podczas aktywności fizycznej.
Jedzenie przed treningiem – co powinieneś wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Wiele osób uważa, że jedzenie przed treningiem jest niewskazane. Jest to jednak mit i tak naprawdę powinno się coś zjeść przed ćwiczeniami. Twoje ciało potrzebuje energii, aby móc wykonać jakąkolwiek aktywność fizyczną.

W dzisiejszym artykule powiemy Ci, co jak powinno wyglądać jedzenie przed treningiem.

Jedzenie przed ćwiczeniami jest szczególnie ważne, jeśli wykonujesz trening rano. Jeśli zjesz śniadanie przed bieganiem lub treningiem na siłowni, osiągniesz jeszcze lepsze wyniki. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zajadać się pizzą. Zanim zaczniesz ćwiczyć, musisz ostrożnie wybrać produkty, które zjesz.

W tym artykule dowiesz się kilku rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli chodzi o wybór jedzenia do spożycia przed treningiem.

Jedzenie przed treningiem?

Wszystko zależy od rodzaju treningu

Rodzaj treningu, który planujesz wykonać, jest pierwszą rzeczą, którą powinnaś wziąć pod uwagę podczas wybierania produktów, które zamierzasz spożywać przed ćwiczeniami. Ważne jest również, aby mieć na względzie Twoje osobiste cele.

Jeśli na przykład próbujesz schudnąć i spalić tłuszcz za pomocą ćwiczeń, wybieraj niskokaloryczne potrawy. W ten sposób nie będziesz napełniać glukozą swoich mięśni i wątroby.

Jeśli jednak planujesz intensywne treningi lub zwiększenie masy mięśniowej, przed rozpoczęciem powinnaś uzupełnić zapasy energii. Wynika to z faktu, że Twoje ciało będzie potrzebowało dużo energii. By ją zdobyć, najlepszą opcją są pokarmy o wysokiej zawartości białka, tłuszczu i węglowodanów.

Kiedy i ile jeść przed ćwiczeniami

Porządny posiłek przed treningiem jest niezbędny, aby mieć energię podczas ćwiczeń.

Ważne jest również, aby zjeść co najmniej pół godziny przed rozpoczęciem aktywności. Możesz potrzebować nawet trochę więcej czasu, jeśli to możliwe – ale to zależy od jedzenia, które wybierzesz. W przeciwnym razie Twoje ciało będzie zbyt skoncentrowane na trawieniu tego, co zjadłaś, zamiast zużyć jedzenie jako paliwo. Ten scenariusz mógł być początkiem mitu mówiącego, że nie powinno się jeść przed ćwiczeniami.

Jedzenie przed treningiem

Co więcej, pilnuj ilości spożywanego przed treningiem jedzenia. W przeciwnym razie możesz czuć się zbyt pełna. Twój żołądek może zacząć boleć, a Ty będziesz ociężała i bez energii.

Idealnie byłoby, gdybyś jadła umiarkowaną porcję wysokiej jakości pożywienia. Zawsze upewnij się jednak, że przed treningiem zjadasz porządny posiłek, aby Twoje ciało wykorzystało go jako energię.

Białka, płyny, węglowodany… och!

Ogólnie rzecz biorąc, przed treningiem powinnaś jeść węglowodany, które są łatwe do strawienia.

Wiele produktów może Ci zapewnić potrzebną energię. Chleb pełnoziarnisty, nieprzetworzone płatki zbożowe, makaron, ryż, a także niektóre owoce i warzywa są świetnymi opcjami. Oczywiście najlepszą opcją jest spożywanie mieszanki prostych i złożonych węglowodanów.

Jeśli masz zamiar budować swoje mięśnie, ważne jest, aby spożywać pokarmy zawierające białko. Z tej grupy produktów możesz wybrać szynkę, jaja, nabiał i tym podobne. Pamiętaj, aby jeść je co najmniej 2-3 godziny przed treningiem, abyś miała czas je strawić.

Oczywiście powinnaś się również odpowiednio nawadniać przed, podczas i po każdym treningu. Przed ćwiczeniami wypij co najmniej pól litra wody. Możesz również wybrać sok owocowy lub napój pobudzający, taki jak kawa lub herbata. Jest to szczególnie pomocne, jeśli ćwiczysz rano.

Jak powinno wyglądać jedzenie przed treningiem?

Owoce, koktajle i produkty ziarniste to idealne opcje posiłków przed treningiem, ponieważ zawierają dużą ilość prostych i złożonych węglowodanów.

Banany to świetny wybór jako jedzenie przed treningiem. Owoc ten ma wysoką zawartość potasu, który uzupełnia wszystkie minerały utracone podczas ćwiczeń. Co więcej, banany zawierają węglowodany, które dostarczają potrzebnej nam energii.

Jedzenie przed ćwiczeniami

Koktajle owocowe to także dobra opcja. Są szybkie w przygotowaniu i możesz dodać do nich różnego rodzaju składniki. Idealny shake powinien zawierać owoce, jogurt i muesli lub inny rodzaj płatków zbożowych.

Po starannym wyborze odpowiednich składników shake może przekształcić się w posiłek pełen białek, witamin i węglowodanów. To idealny sposób na przygotowanie organizmu do aktywności fizycznej.

Jeśli nie masz zbyt dużo czasu, zjedzenie kromki chleba z dżemem jest łatwym i szybkim sposobem na pobudzenie ciała. Batony zbożowe są również dopuszczalne, o ile wybierzesz takie, które mają mało kalorii, zero sztucznych składników i zawierają pełnoziarniste zboża, a także owoce i nasiona.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.