Dietetycy polecają: 5 produktów o złej sławie

Wiele osób jest przekonanych, że jajka, masło czy nabiał to szkodliwe produkty których należy unikać. Dowiedz się jak jest naprawdę!
Dietetycy polecają: 5 produktów o złej sławie

Napisany przez Lorena González

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Masło, jajka, tłuszcz wołowy, produkty nabiałowe – oto najważniejsze produkty, które dietetycy polecają choć wielu z nas wierzy, że są niezdrowe. Ta zła sława jest niezasłużona. Produkty te – pod warunkiem, że spożywane są z umiarem – zapewniają liczne korzyści zdrowotne.

Codziennie popełniamy błędy żywieniowe i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Zwróć uwagę na produkty z dzisiejszego wpisu! Najprawdopodobniej byłaś przekonana, że są niezdrowe, szkodliwe i należy ich unikać. W rzeczywistości jest odwrotnie. Dietetycy polecają sięganie po nie regularnie, choć w niewielkich ilościach.

Każdy z tych produktów jest godny polecenia. Pamiętaj natomiast, że decydując się na wprowadzenie ich do jadłospisu powinnaś zwrócić uwagę na ich jakość – szukaj jak najlepszej. Ważna jest też oczywiście ilość. Dietetycy polecają jeść te produkty z umiarem – wtedy nie są szkodliwe, a zapewniają wiele korzyści!

5 produktów o niesłusznie złej sławie, które dietetycy polecają

Masło klarowane (ghee)

Masło klarowane, znane także pod nazwą ghee, nie jest szkodliwe. Ten rodzaj masła uzyskuje się gotując zwykłe masło do chwili aż białko przyjmuje postać stałą a cukry unoszą się na powierzchni.

W związku z tym, dietetycy polecają spożywanie masła klarowanego, choć wielu z nas wydaje się, że masła należy za wszelką cenę unikać. Wersja klarowana jest bogata w kwasy tłuszczowe, które organizm łatwo trawi. Ponadto jest to też bezpośrednie źródło energii.

Dietetycy polecają masło – pod warunkiem, że jest to wersja klarowana.

Co więcej, w maśle klarowanym znajdziesz mnóstwo kwasu masłowego który odżywia komórki znajdujące się w jelitach i jest bogaty w witaminę K2. Witamina ta pełni kluczową rolę w zachowaniu optymalnego zdrowia jamy ustnej.

Poza kwasem masłowym, w maśle klarowanym znajdziesz też kwas linolowy. To właśnie on pomaga Twojemu organizmowi spalać tłuszcz. Chroni też tętnice.

Jajka

Mnóstwo osób trwa w przekonaniu, że jedzenie jajek jest niezdrowe ze względu na cholesterol. Prawda jest zaś taka, że jajka nie są szkodliwe ani niezdrowe. Wiele badań wykazało już, że jajka niekoniecznie przyczyniają się do podniesienia poziomu niezdrowego cholesterolu.

Co więcej, udowodniono że jedzenie jajek nie ma związku z rosnącym ryzykiem pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego.

Musisz wiedzieć, że jajka są świetnym źródłem kwasów tłuszczowych z grupy 0mega-3, które mają właściwości przeciwzapalne. Dietetycy polecają je także ze względu na wysoką zawartość witaminy B12, białka i karotenoidów.

Te ostatnie są konieczne dla utrzymania zdrowia narządu wzroku. Jedzenie jajek zapewni Ci też odpowiednią dawkę choliny, substancji która jest konieczna dla prawidłowego funkcjonowania mózgu oraz układu trawiennego.

Zalecamy wybieranie jajek od kur z wolnego wybiegu. Będą one miały znacznie więcej wartości odżywczych niż jajka od kur z chowu klatkowego. Ma to związek ze sposobem karmienia kur.

Nabiał

Produkty mleczne zawierają mnóstwo białka i wapnia. Przez długi czas stanowiły podstawę i stały element wielu diet. Jedzenie nabiału można też z powodzeniem pogodzić z nowoczesnymi odkryciami dietetyki.

Regularne spożywanie nabiału nie wpływa negatywnie na spożywanie tłuszczu. A więc nie masz się czy martwić jeśli jesz pełnowartościowe produkty mleczne. Pilnuj tylko ich ilości. Zalecane spożycie to trzy porcje dziennie.

Nie rezygnuj z nabiału!

Pamiętaj, że produkty mleczne były, są i zawsze będą niezbędnym elementem zrównoważonej diety. Wybieraj wersje niskotłuszczowe, a produkty bez laktozy kupuj wyłącznie jeśli cierpisz na nietolerancję.

Tłuszcz wołowy

Tłuszcz wołowy to rodzaj tłuszczu wyjątkowo bogatego w witaminę E oraz kwas linolowy. Zawartość kwasu linolowego pozwoli Ci pozbyć się z organizmu uporczywego tłuszczu.

Ponadto kwas ten chroni organizm przez guzami i nowotworami. Jest to tłuszcz nasycony, co sprawia że można go bezpiecznie wykorzystywać do gotowania w wysokich temperaturach.

Pamiętaj koniecznie, że nie każdy rodzaj tłuszczu wołowego będzie dla Ciebie zdrowy i korzystny. Wszystko opiera się o umiar, a przede wszystkim o jakość – podobnie jak w kwestii jajek.

Ziemniaki

Ziemniaki mają opinię tuczących warzyw, choć w rzeczywistości są bardzo zdrowe. Dietetycy polecają jedzenie ich z umiarem i nierezygnowanie z nich na rzecz substytutów.

Ziemniaki przetworzone i te znajdujące się w daniach o bardzo wysokiej zawartości rafinowanych węglowodanów oczywiście będą ci szkodziły i powinnaś unikać jedzenia ich w takiej postaci. Natomiast gotowane albo pieczone w domu ziemniaki to źródło węglowodanów, witaminy C, wielu witamin z grupy B i ważnych pierwiastków śladowych.

Zła sława ziemniaków jest niezasłużona.

Unikaj smażenia ziemniaków. Poszukaj przepisów na wersje gotowane, pieczone a nawet grillowane!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.