Jakie zalety ma woda alkaliczna i jak ją zrobić?

Woda alkaliczna jest propozycją komercyjną, która nie ma poparcia naukowego, ale przypisuje się jej różne korzyści. Tutaj przedstawiamy niektóre z nich.
Jakie zalety ma woda alkaliczna i jak ją zrobić?
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 13 października, 2022

Woda alkaliczna to zjonizowana ciecz, która podobno może zapewnić różne korzyści zdrowotne. Może pomóc organizmowi wyeliminować kwaśne pozostałości, które wytwarza w procesie trawienia, co ma pomóc w utrzymaniu równowagi pH.

Krótko mówiąc, napój ten może poprawić podstawową równowagę kwasową organizmu. Mówi się, że ma alkaliczny czynnik pH, dzięki czemu stanowi silny przeciwutleniacz. Dzięki produkcji jonów wodorotlenkowych ma promować produkcję tlenu, pomagając w ten sposób zwalczać działanie wolnych rodników i promując regenerację komórek. Ma to się przyczyniać to nie tylko do lepszego zdrowia, ale także pomagać nam w procesie regeneracji.

Jak zrobić wodę alkaliczną?

Istnieją trzy domowe wskazówki, które podobno pomagają uzyskać wodę alkaliczną. Przyjrzyjmy się im bliżej poniżej.

Woda alkaliczna.
Niektórzy ludzie używają składników, takich jak soda oczyszczona i sok z cytryny, aby alkalizować wodę.

Metoda numer 1

 • Musisz mieć pod ręką dwa pojemniki.
 • Najpierw napełnij jeden z pojemników wodą, a następnie wlej go do drugiego pustego pojemnika z odpowiedniej wysokości.
 • Kiedy woda opada, zaczyna bąbelkować, co pozwala nam uzyskać dobry poziom zasadowości po powtórzeniu procesu 8 razy lub więcej.
 • Woda, której używamy ma pH 7,2 i ta metoda pozwoli nam zwiększyć je o co najmniej 5 dziesiątych. Choć wydaje się niewiele, to podobno dobrze alkalizuje organizm.

Metoda numer 2

 • Drugim sposobem na uzyskanie domowej wody alkalicznej jest gotowanie wody przez 5 minut. Po tym czasie woda wzrośnie z pH 7,2 do pH 8,4, co zalkalizuje organizm.
 • Niektórzy twierdzą, że powinno się ją pić na gorąco, ale prawda jest taka, że po ostygnięciu nadal zachowuje swoją zasadowość.

Metoda numer 3

 • Ostatnią domową metodą, jaką możemy zastosować do zalkalizowania wody, jest dodanie pół łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki wody z kranu.
 • W ten sposób pH wody wzrośnie z 7,2 do pH 7,9.
 • Należy pamiętać, że aby woda została uznana za alkaliczną, musi przekraczać pH 7,3, a od tego momentu im wyższy wskaźnik, tym bardziej będzie zasadowa (choć oczywiście nie powinniśmy podnosić go zbyt wysoko).

Jakie są korzyści z picia wody alkalicznej?

Woda pitna kobieta.

Korzyści przypisywane wodzie alkalicznej nie są naukowo udowodnione i dlatego nie można powiedzieć, że są całkowicie wiarogodne. Jednak omówimy je, abyś sama mogła je przeanalizować.

1. Woda alkaliczna wspomaga dobre trawienie

Oprócz tego, że przyczynia się do eliminacji nagromadzonych toksyn z moczem, woda alkaliczna może pomóc w zapewnieniu nam dobrego trawienia. To możliwe, ponieważ równoważąc pH organizmu, utrzymuje układ pokarmowy w dobrym stanie.

2. Zapobieganie chorobom i infekcjom

Ponieważ pomaga utrzymać dobre nawodnienie, twierdzi się, że woda alkaliczna może również pomóc w zapobieganiu chorobom nerek i infekcjom dróg moczowych. Jednak nie ma dowodów na potwierdzenie tej teorii.

3. Może zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się

Nagromadzenie toksyn nie tylko szkodzi zdrowiu, ale również powoduje przedwczesne starzenie się skóry. Dlatego uważa się, że pijąc wodę alkaliczną, można wyeliminować te toksyny i oczywiście zapobiec przedwczesnemu starzeniu się.

4. Zwalcza retencję płynów

Podobnie jak zwykła woda, woda alkaliczna może pomóc w nawodnieniu i zwalczaniu retencji płynów. A pomagając eliminować odpady wraz z moczem, pomaga przywrócić równowagę organizmu.

Uważa się, że dzięki równoważeniu pH komórki nie będą musiały zatrzymywać płynów, aby walczyć z kwasowością. Ten proces wspomaga też metabolizm.

5. Zapobieganie osteoporozie

Picie wody alkalicznej może sprzyjać wydalaniu z moczem stałych produktów przemiany materii, takich jak kwas moczowy i kamienie nerkowe, pomagając w ten sposób zapobiegać osteoporozie. Napój ma pomagać w uwalnianiu wapnia uwięzionego w tych pozostałościach, pomagając w ten sposób powrócić krwi do zasadowego pH.

Co mówią eksperci o wodzie alkalicznej?

 • Adriana Mañas, naukowiec i doktorant. w Cellular and Molecular Biology wskazuje, że woda alkaliczna nie jest napojem, który zapewnia rzeczywiste korzyści zdrowotne i nie pomaga opóźniać starzenia (ani mu zapobiegać).
 • Dr JM Mulet w Biochemii i Biologii Molekularnej wyjaśnia, że woda alkaliczna jest produktem komercyjnym, który nie ma podstaw naukowych.
 • Julio Basulto, ekspert w dziedzinie diety i odżywiania, zwraca uwagę, że istnieje kilka błędnych przekonań na temat spożycia wody.
  • Nie trzeba pić dwóch litrów wody dziennie; to jest mit. Aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na nawodnienie, należy pić zgodnie z odczuwanym pragnieniem.
  • Aby wiedzieć, czy pijesz wystarczającą ilość wody, musisz zwracać uwagę na mocz. Jeśli twój mocz ma jasny kolor, to pijesz wystarczająco dużo. Jeśli jest ciemny i ma silny zapach, musisz wypić więcej wody.
  • Istnieją poważne zagrożenia związane zarówno z niedostatecznym spożyciem wody, jak i z jej nadmiernym poborem (nadmierne nawodnienie).
Nalewanie wody.
Woda alkaliczna ma działać jako rodzaj naturalnego środka zobojętniającego kwas, przez co ma pomagać w neutralizowaniu poziomu kwasowości w organizmie. Jest to jednak tylko idea komercyjna bez poparcia naukowego.

Oczywiście, jeśli chcesz, możesz pić wodę alkaliczną. Jednak eksperci ds. zdrowia twierdzą, że nie jest to zalecana opcja, nie mówiąc już o tym, że musisz to zrobić.

Prowadź zdrowy tryb życia, stosuj się do zaleceń lekarza i utrzymuj konsekwentnie zdrowe nawyki, bo to może przynieść realne korzyści Twojemu zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Agua alcalina, ¿verdad o mito? [Documento en línea].
 • Aquino, J.M. Mentiras embotelladas: el agua alcalina no mejora tu salud. Verificiencia. [Disponible en línea].
 • Pérez, D. Agua alcalina, ¿será milagrosa o es solo una moda? Conoce los mitos y verdades sobre el popular líquido. AARP. [Disponible en línea].
 • USGS. (2016). pH: Water properties, from the USGS Water-Science School.
 • Riché, E., Carrié, A., Andin, N., & Mabic, S. (2006). High-purity water and pH. American Laboratory.
 • World Health Organisation. (2007). pH in drinking-water. Guidelines for Drinking Water Quality. https://doi.org/WHO/SDE/WHO/03.04/12

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.