Czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną - wszystko na ten temat

Soda oczyszczona to wszechstronny produkt, z którego możemy korzystać podczas czyszczenia przedmiotów takich jak ręczniki. Ale czy wiesz, jak jej używać do tego celu? Tutaj dowiesz się wszystkiego na ten temat!
Czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną - wszystko na ten temat

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Z czasem rzeczy takie jak ręczniki nabierają żółtawego koloru, którego zwykle nie można usunąć podczas zwykłego prania. Ponadto ich tkanina często traci swoją puszystość i zdolność absorpcji. Ale czy wiesz, że czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną daje rewelacyjne efekty?

Chociaż prawdą jest, że obecnie istnieje wiele produktów do usuwania żółtego odcienia, czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną pozostaje idealną alternatywą dla tych, którzy wolą naturalne metody. W tym artykule powiemy ci, jak z niej korzystać. Przeczytaj uważnie!

Po co stosować czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną?

Soda oczyszczona to naturalny produkt, który był używany od czasów starożytnych jako doskonały środek do czyszczenia domu. Oprócz tego, że jest dość tania, jej właściwości przyczyniają się do osiągnięcia nienagannego stanu różnego rodzaju powierzchni i tkanin.

W rzeczywistości wiele konwencjonalnych detergentów zawiera sodę oczyszczoną wśród swoich składników. Ma ona bowiem zdolność usuwania żółtych plam, wybielania, zmiękczania i dezynfekcji. Ponadto na niektórych rodzajach tkanin pomaga również usunąć plamy z tłuszczu.

Białe ręczniki

Dlaczego ostatnio czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną staje się coraz bardziej popularne? Ponieważ pomaga usuwać wszelkiego rodzaju brud nagromadzony na włóknach tkaniny. Ponadto neutralizuje nieprzyjemne zapachy i zapobiega rozprzestrzenianiu się grzybów i bakterii.

Jak wiemy, ręczniki stają się przedmiotem zainteresowania tych mikroorganizmów, ponieważ oprócz kontaktu ze skórą przez większość czasu pozostają wilgotne.

Jakie zalety ma czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną

Oprócz zdolności do usuwania plam i żółtego odcienia ręczników, soda oczyszczona oferuje inne interesujące zalety podczas czyszczenia tego rodzaju artykułów gospodarstwa domowego. Podsumowujemy je poniżej:

 • Eliminuje stęchły zapach.
 • Zapobiega rozwojowi pleśni.
 • Usuwa plamy z tłuszczu lub zacieki od żywności.
 • Pomaga zmiękczyć ręczniki bez użycia konwencjonalnych środków zmiękczających tkaniny.
 • Ma bardzo niską cenę.
 • Będąc naturalnym środkiem, nie powoduje ryzyka alergii układu oddechowego ani skóry.
 • Jest łatwa w użyciu.
 • Można ją łatwo kupić w dowolnym sklepie lub supermarkecie.

Jak idealnie wyczyścić ręczniki za pomocą sody oczyszczonej

Nie jest konieczne kupowanie drogich detergentów na bazie sody oczyszczonej, aby skorzystać z właściwości tego składnika podczas czyszczenia ręczników. W rzeczywistości stosowana w swojej naturalnej formie może być jeszcze bardziej skuteczna.

Możemy natomiast połączyć ją również z innymi naturalnymi składnikami, aby uzyskać silniejszy efekt w zakresie eliminacji żółtych plam. W następnej części artykułu miejscu podajemy Ci kilka sposobów, jak to zrobić.

Czyszczenie ręczników sodą oczyszczoną

Najprostszym sposobem użycia sody oczyszczonej do czyszczenia ręczników jest dodanie filiżanki tego produktu w fazie prania wstępnego w pralce. Jeśli jednak zabrudzenie ewidentnie wymaga nieco więcej wysiłku, można wykonać następujące czynności:

Soda i ocet
Mieszanina tych dwóch składników powoduje natychmiastową reakcję zdolną do usuwania kamienia i innych pozostałości.
 • Najpierw przygotuj roztwór gorącej wody z filiżanką sody oczyszczonej.
 • Następnie włóż ręczniki roztworu i zostaw do namoczenia przez całą noc.
 • Następnie włóż ręczniki do pralki i ustaw normalny cykl prania. Będą nienaganne!

Soda oczyszczona i biały ocet

Biały ocet jest jednym z najlepszych suplementów wzmacniających działanie czyszczące wodorowęglanu sodu, jak brzmi chemiczna nazwa sody. Dzięki swoim właściwościom, ocet wybiela ręczniki i sprzyja eliminacji grzybów i nieprzyjemnych zapachów. Ponadto sprawia, że tkanina ręczników jest bardziej miękka i puszysta.

Jak przygotować idealny środek z tych dwóch składników?

Składniki

 • 1 szklanka białego octu (250 ml).
 • 1 szklanka sody oczyszczonej (200 g).
 • Ciepła woda (niezbędna ilość).

Instrukcje

 • Na początek włóż ręczniki do pralki i dodaj dużo gorącej wody.
 • Następnie dodaj biały ocet do wsadu i rozpocznij cykl prania.
 • Następnie napełnij pralkę dużą ilością gorącej wody i wsyp sodę oczyszczoną.
 • Dokończ cykl prania i wysusz ręczniki na świeżym powietrzu.

Wreszcie idealne rozwiązanie!

Możesz stworzyć inne rozwiązania wykorzystujące sodę oczyszczoną do czyszczenia ręczników. Na przykład, jeśli występuje trudna do usunięcia plama, zrób mieszaninę tego proszku z cytryną i nałóż na dotknięty obszar. Pozostaw na 20 minut a następnie spłucz.

Jeśli chcesz, możesz ją również połączyć z olejkiem z drzewa herbacianego lub z wodą utlenioną. Ważne jest, aby pozostawić mieszankę wystarczająco długo, aby wywabić plamę. Nie można zapominać o tym, że jako naturalny środek, zwykle nie jest tak silny i nie daje natychmiastowego efektu jak konwencjonalne produkty chemiczne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.