Jakie korzyści zdrowotne daje woda z łyżką octu jabłkowego

Czy wiesz, że picie wody z łyżką octu jabłkowego może przynieść wiele korzyści zdrowotnych? Dowiedz się o nich wszystkiego tutaj!
Jakie korzyści zdrowotne daje woda z łyżką octu jabłkowego
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 09 lipca, 2023

Zastanawialiście się kiedyś, jakie właściwości może mieć woda z łyżką octu jabłkowego? Zapewne słyszałeś, że ten płyn może pomóc w uzupełnieniu strategii odchudzania, ale do czego jeszcze może się przydać? Dowiedz się z dzisiejszego artykułu!

Ocet jabłkowy wyróżnia się nie tylko jako doskonały środek dezynfekujący warzywa, ale także jako podstawowy składnik wielu sosów sałatkowych. Jednak ma również wiele zastosowań poza kuchnią.

Według popularnej opinii woda z łyżką octu jabłkowego może poprawić trawienie i oczyścić organizm. Ponadto może zapewnić dodatkową podaż niezbędnych składników odżywczych, takich jak między innymi potas, magnez i wapń.

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się niektórym zaletom tej mieszanki.

Woda z łyżką octu jabłkowego i jej korzyści

Ocet jabłkowy
Należy pamiętać, że najnowsze badania naukowe dowodzą, że zmiana pH krwi poprzez dietę nie jest możliwa.

Post

Zgodnie z zasadami detoksykacji, po spędzeniu kilku godzin bez jedzenia, możliwe jest „wzmocnienie” funkcjonowania organizmu poprzez nawyk tak prosty jak picie wody z łyżką octu jabłkowego. Na co w szczególności może pomóc?

 • Odtruwa jelita, co może sprzyjać trawieniu i eliminacji odpadów.
 • Równoważy zasadowość organizmu. Jak twierdzą niektórzy, ma właściwości bardzo podobne do tych przypisywanych cytrynie. Należy jednak zauważyć, że najnowsze badania naukowe podają w wątpliwość tę funkcję. Twierdzą, że zmiana pH krwi za pomocą diety nie jest możliwa.

Woda z łyżką octu jabłkowego przed posiłkiem

Według niektórych popularnych przekonań picie wody z łyżką octu jabłkowego przed posiłkiem może sprzyjać utracie wagi. Uważa się, że kwasowość octu pomaga stymulować eliminację brązowej tkanki tłuszczowej.

Istnieją badania na szczurach, opublikowane w Journal of Medicinal Food, które potwierdzają tę właściwość. Jednak nie uzyskano żadnych solidnych dowodów na ludziach. Niemniej spożywanie wody z octem wyraźnie zwiększa uczucie sytości, gdy robimy to przed posiłkiem. W efekcie człowiek zjada mniej.

Oczywiście, aby napój ten zadziałał, należy go włączyć do zdrowej i zbilansowanej diety, zgodnej ze wskazaniami lekarza lub dietetyka. Powinieneś także mieć program ćwiczeń zgodny z potrzebami i celami twojego organizmu. Sama w sobie woda z łyżką octu jabłkowego nie pomoże schudnąć.

Należy również podkreślić, że nie zaleca się spożywania dużych ilości octu rozcieńczonego w wodzie, ponieważ może to podrażniać błonę śluzową żołądka i powodować dyskomfort. Dlatego najlepiej spożywać ją raz dziennie, zgodnie ze wskazaniami specjalisty.

Inne zastosowania wody octowej

Oprócz postu i picia przed jedzeniem, istnieją inne sytuacje, w których woda z łyżką octu jabłkowego może być przydatna.

W przypadku nieświeżego oddechu

Obudziłeś się z niesmakiem w ustach? Czy zauważasz, że Twój oddech nie ma przyjemnego zapachu?

W takim przypadku możesz wykorzystać wodę z łyżką octu jabłkowego zarówno jako napój, jak i płyn do płukania ust. Będzie miała podobny efekt jak woda z cytryną lub miętą.

Oto przepis na wypróbowanie jej zalet na wypadek nieświeżego oddechu.

Składniki

 • Pół łyżki octu jabłkowego (10 ml)
 • Pół szklanki wody (100 ml)

Jak to zrobić:

 • Rozcieńczyć ocet w szklance wody, a następnie przepłukać gardło.
 • Trzymaj tę mieszaninę w ustach przez 10 sekund bez połykania, a następnie wypluj ją, aby wziąć kolejny łyk.
Chociaż nauka nie wykazała z całą pewnością, że ocet jabłkowy działa w walce z trądzikiem, są tacy, którzy postanowili go wypróbować.

Woda z łyżką octu jabłkowego na ognisko trądziku

Według niektórych hipotez związki zawarte w occie jabłkowym mogą pomóc w walce z bakteriami odpowiedzialnymi za trądzik. Należy jednak zauważyć, że nadal podlega to badaniom, ponieważ istnieje kilka wątpliwości w tej kwestii. Dowody sugerują, że spożywanie polifenoli może być pomocne.

Chociaż nauka nie wykazała z całą pewnością, że ocet jabłkowy działa w walce z trądzikiem, są tacy, którzy postanowili go wypróbować. W tym miejscu warto coś wyjaśnić: nie każda skóra jest taka sama, a trądzik to złożone zaburzenie dermatologiczne. Dlatego stosowanie octu jabłkowego nie zawsze jest korzystne dla wszystkich, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w Natural Therapy.

Aby uniknąć poważniejszego wysypu trądziku, podrażnienia skóry lub obrażeń, najlepiej skonsultować się z dermatologiem przed zastosowaniem octu jabłkowego (rozcieńczonego lub nie). Jeśli specjalista wyrazi na to zgodę, najlepiej od razu zapytać, czy można zastosować poniższy przepis w niezmienionej postaci, czy też należałoby wprowadzić jakieś modyfikacje w ilościach składników.

Składniki

 • Jedna łyżka octu jabłkowego (20 ml)
 • Dwie łyżki wody (40 ml)

Jak to zrobić:

 • To jest bardzo łatwe. Po prostu wlej ocet rozcieńczony tymi dwiema łyżkami stołowymi do filiżanki i użyj wacika.
 • Przeprowadź głębokie oczyszczanie twarzy zaraz po przebudzeniu i przed snem, przecierając twarz zwilżonym wacikiem.
 • Pozostaw na kilka minut, a następnie spłucz zimną wodą. Na koniec nałóż zwykły krem nawilżający.

Ocet jabłkowy zapobiega infekcjom

Na koniec należy zauważyć, że ocet wyróżnia się stężeniem kwasu octowego. Związek ten działa jako doskonały środek przeciwdrobnoustrojowy. Nie tylko udaje mu się wydłużyć okres przydatności do spożycia żywności, ale jest również w stanie zapobiegać rozwojowi patogenów namnażających się w organizmie.

Aby skorzystać z tego dobrodziejstwa wystarczy rozcieńczyć 5 mililitrów produktu w wodzie i spożyć przed śniadaniem. Wygeneruje to ochronę przed kolonizacją niepożądanych mikroorganizmów. Jak zawsze jednak najpierw porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby ustalić, czy będzie to odpowiednie dla Ciebie.

Woda z łyżką octu jabłkowego poprawi twoje zdrowie

Na koniec pamiętaj, że wszystkie te problemy mogą wynikać z bardziej złożonych stanów, które oczywiście nie znikną dzięki tym prostym wskazówkom. Jeśli uważasz, że objawy wymagają profesjonalnej konsultacji, udaj się na nią tak szybko, jak to możliwe.

Pamiętaj, że aby skorzystać z pozytywnego działania octu jabłkowego, należy go wprowadzać w kontekście zdrowej diety.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Arakelyan HS., Beybutyan A., Apple cider vinegar; health benefits and unwanted effects. Natural Therapy, 2019.
 • Cheng L. J, Jiang Y, et al. A systematic review and meta-analysis: vinegar consumption on glycemic control in adults with type 2 diabetes mellitus. Journal of Advanced Nursing. Febrero 2020. 76 (2): 459-474.
 • Halima BH, Sonia G, Sarra K, Houda BJ, Fethi BS, Abdallah A. Apple Cider Vinegar Attenuates Oxidative Stress and Reduces the Risk of Obesity in High-Fat-Fed Male Wistar Rats. J Med Food. 2018 Jan;21(1):70-80. doi: 10.1089/jmf.2017.0039. Epub 2017 Nov 1. PMID: 29091513.
 •  Medline Plus. Vinagre de sidra de manzana. Biblioteca Nacional de Medicina de Estados Unidos. Abril 2022.
 • Saric S, Notay M, Sivamani RK. Green Tea and Other Tea Polyphenols: Effects on Sebum Production and Acne Vulgaris. Antioxidants (Basel). 2016 Dec 29;6(1):2. doi: 10.3390/antiox6010002. PMID: 28036057; PMCID: PMC5384166.
 • Shmerling R. Apple cider vinegar diet: does it really work? Harvard Health Publishing. Harvard Medical School. Octubre 2020.
 • White A. M, Johnston C. S. Vinagra ingestion at bedtime moderates waking glucose concentrations in adults with well-controlled type 2 diabetes. Diabetes Care. Noviembre 2007. 30 (11).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.