Jak zmienia się skóra po porodzie i porady dotyczące pielęgnacji

Poród to moment w życiu kobiety, który niesie ze sobą ryzyko: nie tylko czeka ją opieka nad nowo narodzonym dzieckiem, ale także zmiany hormonalne i fizyczne. Co możesz dla siebie zrobić?
Jak zmienia się skóra po porodzie i porady dotyczące pielęgnacji
Mariel Mendoza

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Mariel Mendoza.

Ostatnia aktualizacja: 18 czerwca, 2023

Skóra po porodzie cierpi na różne zaburzenia spowodowane zmianami hormonalnymi podczas ciąży. Dlatego pielęgnację należy rozpocząć od momentu poczęcia, a nie czekać do porodu.

Z drugiej strony, oprócz zmian hormonalnych, na skórę matki wpływa ogólne zmęczenie w połączeniu z nową sytuacją. Dlatego Twoja skóra po porodzie zasługuje na szczególną uwagę.

Zaburzenia skóry związane z porodem obejmują rozstępy, zmiany a jej strukturze, wiotkość, cellulit i przebarwienia. Najbardziej dotknięty jest obszar brzucha.

Rozstępy

Rozstępy to główna zmiana skórna w okresie poporodowym. Powstają na skutek rozdęcia spowodowanego przyrostem masy ciała w czasie ciąży i powrotem do normy po porodzie. Proces ten prowadzi do rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych.

Zmiany są widoczne na brzuchu, piersiach i pośladkach. Gdy już się pojawią, trudno je całkowicie wyeliminować. Dlatego zaleca się zapobieganie im od samego początku ciąży.

Znaki te przypominają linie i mają kolor czerwony, różowy lub biały.

Na rozstępy zaleca się stosowanie specjalnych kremów łączących centella asiatica i kwas hialuronowy. Podobnie, skóra po porodzie wymaga pielęgnacji uwzględniającej środki nawilżające. Powinny zawierać dziką różę i witaminę K, które stymulują produkcję kolagenu.

Chociaż rozstępy nie znikają, można je zmniejszyć. Dodatkowo, jeśli pojawiły się niedawno, można poprawić ich wygląd estetycznymi zabiegami laserowymi i radiofrekwencją.

Korzystna jest również pielęgnacja od wewnątrz, nawadnianie organizmu dużą ilością wody oraz spożywanie pokarmów stymulujących syntezę kolagenu.

Rozstępy wymagające pielęgnacji skóry po porodzie.
Rozstępów poporodowych należy się spodziewać ze względu na rozciągnięcie włókien w jamie brzusznej i pośladkach.

Wiotkość skóry po porodzie

Szczególnie na skórze w okolicy brzucha występuje pewna wiotkość z powodu rozdęcia i późniejszego przesunięcia. W związku z tym zaleca się stosowanie kremów nawilżających i ujędrniających.

Te ostatnie pomagają przywrócić jędrność i elastyczność, zwłaszcza jeśli zawierają składniki takie jak słodki migdał, awokado, dzika róża, centella asiatica, masło shea, witamina E i jojoba.

Cellulit

Znany również jako skórka pomarańczowa, powstaje w wyniku nagromadzenia tkanki tłuszczowej, która tworzy grudki i zagłębienia w skórze właściwej. Zauważa się go głównie na pośladkach, udach i biodrach.

Cellulit ma związek z predyspozycjami rodzinnymi, nagłym przyrostem masy ciała, stresem, siedzącym trybem życia, spożywaniem dużej ilości węglowodanów i zatrzymywaniem płynów. Dlatego najważniejsza jest regularna aktywność fizyczna i zbilansowana dieta.

Jako leczenie można zastosować drenaż limfatyczny i masaż. Pomaga to aktywować krążenie i poprawia retencję wody. Tak zwane kremy antycellulitowe mogą poprawić teksturę i kolor skóry, ale nie usuwają grudek.

Skóra na twarzy i zmiany w jej strukturze po porodzie

W tym okresie najbardziej rzucają się w oczy dwie kwestie:

  • Sucha, łuszcząca się skóra: gwałtowny spadek poziomu progesteronu i estrogenu po porodzie powoduje, że skóra staje się bardziej wrażliwa i sucha. Polecane są kremy nawilżające z kwasem hialuronowym oraz delikatny żel do mycia twarzy.
  • Trądzik: ze względu na nagły spadek poziomu estrogenów, gruczoły łojowe się aktywują i produkują więcej sebum. Trądzikowi sprzyjać może również stres związany z pojawieniem się dziecka. Zalecane są kremy z kwasem azelainowym lub nadtlenkiem benzoilu.

Cienie pod oczami

Zmęczenie, stres i długie nieprzespane noce skutkują powstawaniem worków i przebarwień na powiekach. Chociaż najbardziej wskazane jest odpoczywanie, gdy nie jest to możliwe, można zastosować inne wskazówki, takie jak stosowanie kremów, żeli lub serum na bazie kofeiny, a także kremów z witaminą C.

Hiperpigmentacja skóry w okresie poporodowym

Ze względu na zmiany hormonalne dochodzi do przebarwień skóry z powodu nadmiaru melaniny. W drugim i trzecim trymestrze ciąży hormon stymulujący melanocyty osiąga najwyższe poziomy, w wyniku zwiększonego poziomu progesteronu i estrogenów.

Nadmiar melaniny (substancji wytwarzanej przez melanocyty w najbardziej zewnętrznej warstwie skóry) w połączeniu z ekspozycją na światło słoneczne prowadzi do przebarwień. Najbardziej charakterystycznym rezultatem są brązowawe plamy na policzkach, górnej wardze, czole i nosie. Ich medyczna nazwa to ostuda gravidarum lub melasma.

Piegi, znamiona i blizny, które istniały na skórze przed ciążą, również mogą ciemnieć.

Melasma nie znika do 3 do 6 miesięcy po porodzie, kiedy hormony wracają do normy. To samo dzieje się z przebarwieniami otoczek sutków i kresy białej brzucha.

Nie zaleca się stosowania kremów depigmentacyjnych lub jakichkolwiek zabiegów estetycznych do 6 miesięcy po porodzie. Najlepiej skonsultować się z dermatologiem.

Jeszcze lepiej zapobiegać tym zmianom, stosując bariery fizyczne (kapelusz, okulary przeciwsłoneczne, parasol) lub chemiczne (krem przeciwsłoneczny), zwłaszcza latem.

Używanie kremu do opalania.
Ochrona przeciwsłoneczna jest niezbędna w czasie ciąży, aby zapobiec nadmiernej pigmentacji.

Pajączki

Jedną ze zmian zachodzących w skórze w okresie poporodowym jest pojawienie się pajączków. Występują, ponieważ następuje wzrost przepływu krwi, który rozszerza naczynia.

Wyglądają jak małe, jaskrawoczerwone plamki otoczone naczyniami krwionośnymi, przypominającymi odnóża pająka. Zwykle znikają stopniowo do siódmego miesiąca po porodzie.

Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry po porodzie

Poświęcenie czasu na rozrywkę i dbanie o siebie jest kluczowe w tym okresie. Poproś o przerwę w pielęgnacji dziecka, weź prysznic bez patrzenia na zegar i poświęć się rutynowej pielęgnacji skóry.

Skóra po porodzie powinna być głęboko nawilżona. Stosuj kremy na całe ciało, nie zapominając o okolicy otoczki i brodawki sutkowej. Peeling możesz robić raz w tygodniu.

Poza tym staraj się zachować aktywność. Wykonuj co najmniej 30 minut ćwiczeń fizycznych, 5 razy w tygodniu.

Stosuj też zdrową, zbilansowaną dietę, bogatą w pokarmy stymulujące kolagen. Włącz także produkty z witaminą A i E, takie jak:

Proces regeneracji może trochę potrwać, ponieważ elastyczność i jędrność muszą powrócić do normy po prawie 10-krotnym rozciągnięciu. Powrót brzucha do normalnego stanu może zająć do 6 miesięcy ; tyle czasu zajmuje całkowite obkurczenie się macicy.

Pielęgnacja skóry po porodzie zależy od nawyków związanych ze stylem życia. Skup się na dziecku, ale nie zaniedbuj też siebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.