Czy olejek jojoba pomaga w leczeniu trądziku?

Olejek jojoba stosuje się w walce z trądzikiem i innymi problemami skórnymi. Ale czy naprawdę jest skuteczny? W tym artykule ujawniamy, co nauka mówi o jego właściwościach.
Czy olejek jojoba pomaga w leczeniu trądziku?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2022

Jojoba to wieloletnia roślina szeroko stosowana w celach kosmetycznych i farmakologicznych. To, co znamy jako olejek jojoba (żółtawa, przejrzysta, płynna substancja) jest w rzeczywistości ciekłym estrem wosku.

Substancja ta ma dużą wartość jako olej nośnikowy, tzn. poprawia wchłanianie kosmetyków, takich jak filtry przeciwsłoneczne i leki stosowane miejscowo. Być może jednak właściwości i zastosowania tej rośliny wykraczają poza wymienione powyżej. Dlatego dzisiaj zajmiemy się pytaniem, czy olejek jojoba pomaga w leczeniu trądziku.

Oprócz tego, że jest doskonałą substancją nośnikową, olejek jojoba bardzo korzystnie wpływa na skórę. Stwierdzono, że ma właściwości przeciwzapalne, zapobiega starzeniu się i poprawia gojenie się ran. Często słyszy się, że jest to bardzo skuteczny produkt w leczeniu problemów z trądzikiem. Ale ile jest w tym prawdy?

Czy olejek jojoba pomaga w walce z trądzikiem?

Kobieta nakładająca makijaż.
Nakładanie olejków eterycznych na skórę jest powszechne i tradycyjne, ale nie wszystkie zastosowania mają poparcie naukowe.

Jeśli cierpisz lub cierpiałeś na trądzik, prawdopodobnie ktoś z Twojego otoczenia zalecił ci stosowanie oleju jojoba, aby go zwalczyć. Faktem jest, że ten produkt powszechnie uważa się za odpowiednią kurację wśród wielu osób. Jednak dowody naukowe są nadal ograniczone.

Ciągle nie ma wystarczających badań, aby ustalić, czy olejek jojoba pomaga w walce z trądzikiem. Przeprowadzono jednak pewne badania, które wykazują obiecujące wyniki.

Na przykład w jednym z badań uczestnicy używali maseczek na twarz z glinki i oleju jojoba, aby poprawić stan swojej skóry. Po zastosowaniu dwa do trzech razy w tygodniu przez sześć tygodni znacznie zmniejszyły się zmiany trądzikowe i skórne.

Inne badania wykazały, że niektóre składniki olejków roślinnych (w tym olej jojoba) mogą działać na skórę poprzez naprawę homeostazy bariery skórnej. Ta właściwość ma być jeszcze większa w przypadku wariantów zemulgowanych.

Udowodnione działanie przeciwzapalne oleju jojoba przynosi korzyści w stanach takich jak trądzik czy zapalenie skóry. W połączeniu z jego właściwościami leczniczymi, zapewnia mu to obiecującą przyszłość w roli adiuwanta.

Badania przeprowadzone na myszach wykazały nawet, że transdermalne stosowanie oleju jojoba ma wpływ na parametry biochemiczne we krwi. W ciągu 30 minut od aplikacji poziom niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych w surowicy wzrósł. Oznacza to, że niektóre składniki olejku wnikają w skórę, wywołując ważne zmiany.

Zalecenia dotyczące leczenia trądziku

Krótko mówiąc, olejek jojoba rzeczywiście może być przydatny w walce z trądzikiem. Nie zaleca się jednak stosowania go jako jedynego środka, ponieważ nie jest to leczenie pierwszego wyboru.

Aby wyeliminować trądzik lub znacznie go zredukować, niezbędna jest stała i wytrwała pielęgnacja. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby skóra była czysta i sucha, aby pory nie zatykały się ani nie dochodziło do infekcji.

W tym celu zaleca się mycie twarzy dwa razy dziennie wodą i łagodnym mydłem przeznaczonym do skóry skłonnej do trądziku. Czyszczenie powinno odbywać się poprzez masowanie ruchem okrężnym, ponieważ nadmierne tarcie może uszkodzić skórę właściwą.

Z drugiej strony unikaj dotykania skóry twarzy brudnymi dłońmi, a przede wszystkim nie ściskaj, nie dotykaj i nie wypychaj pryszczy. Takie postępowanie zwiększa ryzyko powstania rany, która może prowadzić do blizny. Ponadto infekcja prawdopodobnie się rozprzestrzeni.

Dodatkowo nadtlenek benzoilu stosowany miejscowo ma silne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Stosowanie dostępnych bez recepty kremów i balsamów wykonanych z tego związku może pomóc w walce z problemem.

Zawsze konsultuj się z profesjonalistą

Kobieta lecząca trądzik.
Nadtlenek benzoilu jest obecny w kilku kremach i jest przydatny w miejscowym leczeniu trądziku.

Ostatecznie trądzik jest stanem, który może wystąpić zarówno u mężczyzn, jak i kobiet w każdym wieku i może wynikać z różnych przyczyn. Czasami jego pojawienie się wynika ze zmian hormonalnych związanych z wiekiem; tak się dzieje w okresie dojrzewania.

Innym razem ma związek ze stosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Nawet niektóre rodzaje diety mogą zwiększyć skłonność do trądziku. Dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie odpowiedniej higieny twarzy i dbanie o skórę.

Bardzo pomocne może być również utrzymywanie stałego nawilżenia i stosowanie produktów przeznaczonych do danego typu skóry właściwej. Podobnie niektóre leki lub zabiegi fitoterapeutyczne, takie jak olejek jojoba, działają jako adiuwanty.

Jednak w obliczu takiego stanu najlepiej udać się do eksperta. Dermatolog będzie mógł z większą precyzją przeanalizować pochodzenie choroby i zalecić najwłaściwsze podejście. Jeśli chcemy uniknąć błędów, które mogą jeszcze bardziej uszkodzić naszą skórę, konieczne jest oddanie się w ręce specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Meier, L., Stange, R., Michalsen, A., & Uehleke, B. (2012). Clay jojoba oil facial mask for lesioned skin and mild acne–results of a prospective, observational pilot study. Complementary Medicine Research19(2), 75-79.
  • Matsumoto, Y., Ma, S., Tominaga, T., Yokoyama, K., Kitatani, K., Horikawa, K., & Suzuki, K. (2019). Acute Effects of Transdermal Administration of Jojoba Oil on Lipid Metabolism in Mice. Medicina55(9), 594.
  • Kubitschek-KM, Amapá–Rodovia Juscelino, and Jardim Marco Zero. “Development of jojoba oil (Simmondsia chinensis (Link) CK Schneid.) based nanoemulsions.” Lat. Am. J. Pharm 33.3 (2014): 459-63.
  • López-Estebaranz, J. L., P. Herranz-Pinto, and B. Dréno. “Consenso español para establecer una clasificación y un algoritmo de tratamiento del acné.” Actas Dermo-Sifiliográficas 108.2 (2017): 120-131.
  • Asz-Sigall, Daniel, Isabel C. Sánchez-Yarzgaray, and Pilar Simón-Díaz. “Terapia dermocosmética del acné y tratamiento de cicatrices.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 46-52.
  • Sánchez-Dueñas, Luis Enrique, and Andrea Tovar-Garza. “Tratamiento farmacológico tópico en pacientes con acné.” Dermatología Revista Mexicana 63.S1 (2020): 33-40.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.