Maska trądzikowa: co to jest i jak można tego uniknąć?

Wrażliwość skóry, podrażnienie i pryszcze to tylko niektóre z konsekwencji choroby znanej jako maska trądzikowa. Wyjaśnimy pierwotną przyczynę tej choroby dermatologicznej i powiemy, jak można jej zapobiegać.
Maska trądzikowa: co to jest i jak można tego uniknąć?
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 25 października, 2022

Długotrwałe używanie maseczki może powodować chorobę znaną jako maska trądzikowa. Ten stan skóry objawia się pojawieniem się wyprysków na policzkach, nosie i brodzie. Stan pogarsza się wraz z nadmierną wilgotnością i wysokimi temperaturami.

Od początku pandemii COVID-19 Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako środek zapobiegawczy sugerowała stosowanie maseczki podczas interakcji z innymi ludźmi. W miarę zmniejszania się szczytów epidemii wiele krajów złagodziło wymóg noszenia maseczki na twarz.

Jednak w krajach, w których nadal jest to normą, oraz u osób, które decydują się utrzymywać ten nawyk, istnieje ryzyko wystąpienia trądziku jako efektu ubocznego. W tym artykule opowiemy więcej na ten temat.

Maska trądzikowa – na czym polega?

Ciągłe stosowanie maseczki jest wyzwalaczem trądziku. Magazyn Offarm określa go jako przewlekły stan zapalny jednostek włosowo-łojowych skóry, w wyniku którego powstają zaskórniki, krosty i grudki.

W przypadku maski trądzikowej koncepcja pochodzi z połączenia pojęć maska i trądzik. Słowo to określa zanieczyszczenia nagromadzone w skórze po użyciu maseczki. Częściej występuje w przypadku delikatnej skóry właściwej, z przebytym trądzikiem i tendencją do przetłuszczania się.

Sytuację pogarsza fakt spędzania długiego czasu bez zmiany maseczki, gdy nie pierze się tych wykonanych z tkaniny i w połączeniu z mocnym makijażem. Takie aspekty sprzyjają nadmiernemu nawilżeniu i rozwojowi bakterii.

Ponadto pory mogą zostać podrażnione przez pocieranie między tkaniną maseczki a skórą, co zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się na twarzy drobnych pęknięć. To osłabia barierę skórną.

Kobieta w maseczce
Dalsze używanie maski w połączeniu z wilgocią w otoczeniu może prowadzić do miejscowego trądziku na brodzie.

Maska trądzikowa – objawy

Twarz pokryta przez dłuższy czas nie otrzymuje wystarczającej ilości powietrza i generuje więcej sebum, zaskórników i wyprysków. Dodatkowo podnosi się pH skóry i zmienia się temperatura skóry.

Maska trądzikowa pokazuje pryszcze, zaczerwienienie i suchość. Na cerze widoczne są również pryszcze zgryzowe, na których z kolei widoczne są krosty i mikrozaskórniki.

Wypryski znajdują się w centralnej części twarzy i w okolicy wyprostu żuchwy. Istnieją też inne schorzenia dermatologiczne związane z maską:

  • Egzema: Clínica Universidad de Navarra wyjaśnia to jako proces złuszczający i swędzący. Stosowanie masek na usta wiąże się z wypryskiem kontaktowym.
  • Zapalenie mieszków włosowych: Middlesex Health mówi o zapaleniu mieszków włosowych spowodowanym infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Objawy to pryszcze z białymi końcówkami lub małe czerwone guzki, które mogą przekształcić się w łuskowate wrzody.
  • Łojotokowe zapalenie skóry: czasopismo Dermatología Cosmética, Médica y Quirúrgica opisuje tę chorobę skóry jako przewlekły, zapalny proces rumieniowo-płaskonabłonkowy. Jego związek z maskami ma związek z modyfikacją pH skóry i wzrostem tkanki tłuszczowej na twarzy.

Maska trądzikowa – zalecenia pozwalające unikać

Trądzik jest irytujący, a czasem bolesny, zwłaszcza z powodu tarcia maski i dyskomfortu spowodowanego poceniem się. To, oprócz wpływu, jaki zmiany na twarzy wywierają na zdrowie emocjonalne.

Klinika Mayo wskazuje, że niektórzy pacjenci z trądzikiem potrzebują strategii radzenia sobie i wsparcia, ponieważ diagnoza może wywoływać lęk, niszczyć relacje społeczne i poczucie własnej wartości.

W przypadku masek profilaktyka odpowiada podstawowym zaleceniom, takim jak mycie rąk przed dotknięciem twarzy, preferowanie lekkich kremów i żeli do ochrony skóry oraz nakładanie plastrów na pryszcze, aby kontakt z maską ich nie pogarszał. Stosują również bardziej rygorystyczne porady, takie jak poniższe.

Codziennie zmieniaj maseczkę

Nie przedłużaj żywotności swojej maski.

Wskazane jest noszenie nowych lub świeżo wypranych masek, a także przestrzeganie instrukcji ich wymiany, w zależności od materiału, z jakiego są wykonane. Jednorazowe maski nie nadają się do wielokrotnego użytku.

Jeśli chodzi o dezynfekcję tych elementów ochronnych, biuletyn ONZ sugeruje codzienne mycie detergentem lub mydłem oraz gorącą wodą w przypadku masek z tkaniny. Inne wskazania wskazują, że środki czyszczące muszą być bezwzględnie łagodne.

Oczyszczanie twarzy

Twarz wymaga mycia minimum 2 razy dziennie: rano i wieczorem. Dodaj lekkie kosmetyki, które usuną zabrudzenia, wzmocnią barierę skórną i zrównoważą pH.

Preferowane są żele bez mydła z naturalnymi składnikami, takimi jak ekstrakt z pomarańczy, olejku z drzewa herbacianego i ekstraktu z mandarynki. Na koniec zawsze spłukuj je letnią wodą.

Warto również raz w tygodniu wykonać kompletną rutynę higieniczną, w tym złuszczanie za pomocą beta-hydroksykwasów (BAH), zwłaszcza obszaru objętego maseczką. Głębokie oczyszczenie twarzy usuwa nadmiaru sebum i zmniejsza pojawianie się wyprysków.

Nawilżanie

Niezbędne jest nawilżanie, zapobieganie trądzikowi poprzez stosowanie maseczek na twarz. Skonsultuj się z dermatologiem w sprawie niekomedogennego, bezzapachowego kremu nawilżającego ze składnikami regulującymi wydzielanie sebum.

Kremy z kwasem hialuronowym są dobrą opcją, ponieważ przywracają poziom nawilżenia i wzmacniają skórę. Podobnie płyny z ceramidami wpływają na stabilność i funkcjonalną zdolność bariery lipidowej.

Idealnym rozwiązaniem jest nałożenie produktu nawilżającego na pół godziny przed nałożeniem maski. Ma to na celu umożliwienie skórze wchłonięcia substancji.

Lekki makijaż

Ciężki makijaż to jeden z najgorszych wrogów trądziku pochodzącego z maski. Co prawda zakamuflujesz niedoskonałości, ale jeśli skóra jest osłabiona, makijaż tylko pogarsza jej kondycję.

Najlepiej unikać mocnego krycia i tłustego makijażu. Jeśli to możliwe, przerwij jego stosowanie lub zmniejsz intensywność, aż cera się zagoi.

Wysusza pryszcze i zapobiega powstawaniu śladów

W przypadku wyprysków spowodowanych stanem zapalnym wskazane jest stosowanie serum z kwasem salicylowym lub niacynamidem. Przyczyniają się do zmniejszenia obrzęku i zaczerwienienia. Nie wyciskaj pryszczy, ponieważ w ten sposób tylko prowokujesz stan zapalny i zwiększasz ryzyko, że pozostaną blizny.

Kobieta z pryszczem
Nie należy wyciskać wyprysków utworzonych przez maski. Może to spowodować blizny.

Chroń się przed słońcem

Nieuniknioną wskazówką dotyczącą pielęgnacji skóry twarzy jest codzienne nakładanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Kiedy celem jest zapobieganie masce trądzikowej, najlepsze są niekomedogenne filtry przeciwsłoneczne.

Maska trądzikowa a rodzaj maseczki

Nie ma specjalnej maski, która zapobiegnie trądzikowi. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj skóry, materiał użyty do wykonania maski i czy jest ona hipoalergiczna.

Bawełna i jedwab to zalecane materiały dla skóry wrażliwej.

Maski powinny pasować do twarzy bez zbytniego ściskania lub zatykania. Właściwym sposobem sprawdzenia, czy maska jest korzystna dla Twojej skóry, jest przetestowanie jej przez kilka dni. Jeśli zauważysz jakąś dziwną reakcję, nie wahaj się jej zmienić.

Z drugiej strony, Narodowy Instytut Zdrowia w Peru nalega, aby zwracać uwagę na żywotność środków ochrony dróg oddechowych, oceniając ich stan i wyrzucając je z powodu brudu, złego traktowania lub nieprzyjemnego zapachu.

Czas odwiedzić dermatologa

Jeśli trądzik nie ustępuje po użyciu maski, zamiast zapuszczać się na domowe przepisy lub ukrywać pryszcze makijażem, należy udać się do dermatologa. Specjalista zleci leczenie zgodnie z powagą diagnozy.

Leki zwykle obejmują kremy zawierające kwas salicylowy, nadtlenek benzoilu, retinoidy lub tretinoinę. Jeśli stan jest skomplikowany, można przepisać antybiotyki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.