Związek między dietą a trądzikiem - czy rzeczywiście istnieje?

Dieta i trądzik od lat wiążą się z wieloma mitami. Czy prawdą jest, że niektóre pokarmy wpływają na pojawienie się trądziku? Wyjaśniamy to w tym artykule.
Związek między dietą a trądzikiem - czy rzeczywiście istnieje?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możliwy związek między dietą a trądzikiem był badany już od wielu dekad. Jest to choroba wywołująca zapalenie w mieszku włosowo-łojowym, która charakteryzuje się obecnością drobnych wyprysków lub guzków w różnych częściach ciała.

Androgeny wywołują podwójny efekt, stymulując wydzielanie łoju i jednocześnie blokując kanał, przez który łojotok ma zostać usunięty. Proces ten kończy się więc zapaleniem gruczołu i jego kolonizacją przez bakterie.

Trądzik jest bardzo częstym schorzeniem dermatologicznym w ogólnej populacji. Częstość jego występowania wśród młodzieży jest ogromna, przekracza bowiem 85%. Ponadto może pojawić się również u 54% kobiet i 40% mężczyzn powyżej 25 roku życia.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu odradzano spożywanie czekolady, orzechów, smażonych potraw czy kiełbas, ponieważ rzekomo pogarszają objawy tej choroby. Jednak wyniki przeprowadzonych badań nie znajdują dowodów na związek między dietą a trądzikiem. 

Związek między dietą a trądzikiem: kluczem może być indeks glikemiczny

W ostatnich latach badano również wpływ żywności o wysokim indeksie glikemicznym na trądzik. Wyniki sugerują, że spożycie cukrów rafinowanych i mlecznych mogło mieć wpływ na pojawienie się objawów choroby.

Te pokarmy sprzyjają bowiem wydzielaniu androgenów, które są podstawą zmian zachodzących w mieszku łojowym, wywołując ich stan zapalny.

Wypieki przemysłowe
Białe pieczywo i pieczywo przemysłowe to nie najlepsza opcja, jeśli chcemy spożywać zdrowe śniadania.

Związek między dietą ketogeniczna a trądzikiem – pożywienie, które leczy

Z drugiej strony, niektórzy autorzy proponują stosowanie diety ketogenicznej w celu złagodzenia choroby. Ograniczenie węglowodanów i pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym może znacznie złagodzić objawy choroby i zmniejszyć procesy zapalne.

Nie ma jednak randomizowanych badań klinicznych łączących spożycie mleka z trądzikiem ani wpływu tłuszczu w diecie na tę chorobę. Dlatego najlepszą metodą zapobiegania, zgodnie z dzisiejszymi dowodami, byłoby ograniczenie węglowodanów i przetworzonej żywności.

Może Cię zainteresować również ten temat: Sposoby na trądzik grudkowo-krostkowy

Uważaj na nadmiar białka

Badanie opublikowane w Journal of the American Academy of Dermatology ostrzega ponadto przed możliwym pojawieniem się trądziku na skutek suplementacji wysokimi dawkami białka. W każdym razie wyniki nie wskazują jednak na wysoce udokumentowany związek między obciążeniem białkiem w diecie a pojawieniem się lub pogorszeniem choroby.

We wszystkich badaniach występują bowiem znaczne odchylenia. Z jednej strony choroba zawsze dotyka bardziej osoby o wysokim wskaźniku masy ciała. Z drugiej strony część z nich stosuje substancje dopingujące, które modyfikowałyby ilość androgenów w organizmie, które są podstawą patologii.

Genetyka odgrywa ważną rolę

Trądzik to choroba, która występuje u 85% młodzieży w wieku od 15 do 24 lat. Mimo to dziedziczenie genetyczne w znacznym stopniu warunkuje pojawienie się tej patologii.

Osoby z suchą skórą są bowiem mniej podatne na rozwój trądziku, ponieważ mają mniej sebum w mieszkach włosowych. Są zatem mniej podatne na zapalenie wywołane ładunkiem bakteryjnym.

Trądzik
Istnieje wiele czynników związanych z pojawieniem się trądziku. Wśród nich genetyka może odegrać ważną rolę.

Skuteczne metody leczenia

Poza rolą, jaką może odgrywać dieta w zapobieganiu lub zmniejszaniu objawów trądziku, najskuteczniejsze metody leczenia tych zmian mają charakter farmakologiczny.

Bakterie wywołujące te stany zapalne są wrażliwe na wiele leków, takich jak nadtlenek benzoilu czy klindamycyna. Substancje te zwykle występują w kremach do stosowania miejscowego, chociaż w najcięższych przypadkach wybiera się również leczenie doustne.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Trądzik hormonalny: przyczyny i sposoby leczenia

Odpowiednia dieta może być punktem zwrotnym w leczeniu trądziku

Trądzik to choroba, która bardzo często dotyka nastolatków. Głównym czynnikiem ryzyka są zmiany hormonalne i obciążenie androgenami. Jednak dieta może wpływać na nasilenie choroby.

Związek między dietą i trądzikiem od lat łączy się z wieloma mitami. Obecnie podejrzewa się, że jedyna z możliwych przyczyn pokarmowych dotyczy produktów bogatych w cukry proste, które stymulują produkcję insuliny.

W każdym razie wskazane jest udanie się do dermatologa, gdy pojawią się objawy choroby, w celu oceny, czy konieczne jest zastosowanie leków, aby zapobiec większym uszkodzeniom skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Reynolds RC, Lee S, Choi JY, et al. Effect of the glycemic index of carbohydrates on Acne vulgaris. Nutrients. 2010;2(10):1060–1072. doi:10.3390/nu2101060
  • Paoli, A., Grimaldi, K., Toniolo, L., Canato, M., Bianco, A., & Fratter, A. (2012, April). Nutrition and acne: Therapeutic potential of ketogenic diets. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000336404
  • Smith RN., Mann NJ., Braue A., Makelainen H., et al., The effect of a high protein, low glycemic load diet versus a conventional, high glycemic load diet on biochemical parameters associated with acne vulgaris: a randomized, investigator masked, controlled trial. J Am Acad Dermatol, 2007. 57 (2): 247-56.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.