Jak używać kurkumy do leczenia trądziku?

Jak używać kurkumy do leczenia trądziku?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiedziałaś, że możesz używać kurkumy do leczenia trądziku? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kurkuma jest od dawien dawna ceniona w wielu zakątkach świata ze względu na swoje właściwości medyczne i kosmetyczne. Chociaż zazwyczaj używa się jej jako składnika potraw, to wiele osób preferuje stosować ją w leczniczych kuracjach.

Czy zdawałaś sobie sprawę z tego, że możesz używać kurkumy do leczenia trądziku? W dzisiejszym artykule zamieściliśmy kilka podpowiedzi dotyczących takiego zastosowania.

Kurkuma zawiera związek aktywny noszący nazwę kurkuminy, który nadaje jej charakterystyczny kolor oraz odpowiada za znaczną część jej właściwości. Ta substancja ma działanie przeciwzapalne i antyoksydacyjne, co sprawia, że warto jej używać zarówno doustnie, jak i miejscowo.

Dlatego nic dziwnego, że wykonany z niej ekstrakt jest wykorzystywany w dermatologii. Chociaż badania na temat jej właściwości cały czas trwają, jest obecnie powszechnie uznawana za naturalne remedium na takie problemy skórne jak trądzik. Przekonaj się o tym sama!

Dlaczego warto używać kurkumy do leczenia trądziku?

Używanie kurkumy do leczenia trądziku niesie ze sobą wiele interesujących korzyści. Przede wszystkim należy podkreślić jej właściwości antybakteryjne, dzięki którym jest w stanie zwalczać takie mikroorganizmy jak P. acnes, gdy połączy się ją z kwasem laurynowym. Jej działanie jest porównywalne do takich leków jak erytromycyna i klindamycyna.

Jak używać kurkumy do leczenia trądziku?
Kurkuma ma działanie antybakteryjne, które przydaje się w walce z problemami natury dermatologicznej, takimi jak trądzik.

Poza tym ta wspaniała przyprawa ma również działanie przeciwzapalne, które wpływa pozytywnie na problemy dermatologiczne. Chociaż nadal potrzebujemy więcej badań, aby udowodnić jej wpływ na trądzik, niepotwierdzone źródła wskazują, że jest skuteczna.

To nie jedyne sposoby, w jakie kurkuma i zawarte w niej antyoksydanty wpływają na leczenie trądziku. Miejscowe nakładanie kurkumy pomaga naprawiać tkanki, minimalizując proces bliznowacenia. Poza tym stymuluje produkcję kolagenu i zmniejsza ryzyko wystąpienia przedwczesnych zmarszczek.

Korzystny wpływ kurkumy na skórę

W przeciwieństwie do innych, bardziej kontrowersyjnych terapii, używanie kurkumy do leczenia trądziku odbija się korzystnie na stanie skóry. Dzięki zawartości kurkuminy, witamin i minerałów znacząco poprawia jej zdrowie. Kurkuma między innymi:

 • Wspomaga i zwiększa naturalny blask skóry,
 • Wspiera gojenie się ran,
 • Pomaga zwalczać epizody łuszczycy,
 • Pomaga leczyć świerzb,
 • Minimalizuje stres oksydacyjny i chroni przed przedwczesnym starzeniem się.

Lekarstwo z kurkumy na trądzik

Aby wykorzystać w pełni właściwości kurkumy, które są przydatne podczas leczenia trądziku, proponujemy wykorzystać terapię wzmacniającą działanie tej niesamowitej przyprawy poprzez dodanie oleju kokosowego.

Kurkuma w misce
Kurkuma zwiększa swoje właściwości antybakteryjne, gdy połączy się ją z olejem kokosowym.

Ten naturalny produkt zawiera kwas laurynowy, ceniony ze względu na swoje działanie przeciwbakteryjne i przydatny w leczeniu trądziku.

Poza tym zastosowanie oleju kokosowego w dermatologii zostało dogłębnie zbadane, ponieważ nawilża skórę i pomaga leczyć takie schorzenia jak łuszczyca czy egzema. Podobnie jak kurkuma wspomaga także proces bliznowacenia oraz regeneracji, minimalizując negatywne działanie wolnych rodników.

Składniki

 • 1 łyżka stołowa kurkumy w proszku (15 g)
 • 2 łyżki stołowe organicznego oleju kokosowego (30 g)
 • 1 łyżka stołowa miodu (15 g)

Przygotowanie

 1. Na samym początku wsyp kurkumę w proszku do czystego pojemniczka.
 2. Następnie dodaj olej kokosowy i miód.
 3. Mieszaj wszystko przez kilka minut, póki nie otrzymasz jednorodnej masy.

Sposób użycia

 • Zanim nałożysz maseczkę na obszar skóry, na którym występuje trądzik, musisz usunąć wszelkie pozostałości makijażu i zanieczyszczenia.
 • Kiedy Twoja twarz będzie już czysta, możesz zacząć nakładać maseczkę.
 • Upewnij się, że całkowicie pokryłaś problematyczne obszary.
 • Pozostaw maseczkę na 15 minut, a następnie spłucz ją ciepłą wodą.
 • Powtarzaj wymienione wyżej kroki i nakładaj maseczkę przynajmniej trzy razy w tygodniu.

Uwaga: Działanie nie będzie widoczne od razu. Aby osiągnąć upragnione rezultaty musisz regularnie nakładać maseczkę.

Ostrzeżenia

Chociaż proponowana przez nas kuracja może okazać się bardzo skuteczna w walce z trądzikiem, powinnaś być świadoma tego, że może wywołać skutki uboczne.

Jeśli będziesz nakładała maseczkę miejscowo, może na pewien czas zabarwić Twoją skórę lub pozostawić żółtawy odcień. Zazwyczaj porządne wyczyszczenie skóry sprawi, że zmiana koloru zniknie.

Warto podkreślić, że czasami składniki maseczki mogą wywoływać reakcję alergiczną lub kontaktowe zapalenie skóry. Badanie przeprowadzone w 2015 r. wykazało, że kurkumina to alergen i może wywoływać podrażnienie, zaczerwienienie oraz opuchliznę u osób, które są na nią uczulone.

Z tego względu warto przeprowadzić niewielki test przed nałożeniem maseczki na całą twarz. Wystarczy, że położysz odrobinę kurkumy na przedramieniu lub innej części ciała. Jeżeli lub 24 godzinach nie zaobserwujesz żadnych negatywnych reakcji, możesz spokojnie jej używać.

Podsumowanie

Kurkuma może być doskonałym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, zwłaszcza jeśli połączysz ją z olejem kokosowym. Powinnaś jednak stosować ją z rozwagą, ponieważ niektóre osoby mogą być na nią uczulone. Jednak w pozostałych przypadkach doskonale wspiera inne terapie konwencjonalne stosowane w celu pozbycia się trądziku.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Liu, C.-H., & Huang, H.-Y. (2013). In Vitro Anti-Propionibacterium Activity by Curcumin Containing Vesicle System. Chemical and Pharmaceutical Bulletin. https://doi.org/10.1248/cpb.c12-01043
 • Gupta, S. C., Kismali, G., & Aggarwal, B. B. (2013). Curcumin, a component of turmeric: From farm to pharmacy. BioFactors. https://doi.org/10.1002/biof.1079
 • Akbik, D., Ghadiri, M., Chrzanowski, W., & Rohanizadeh, R. (2014). Curcumin as a wound healing agent. Life Sciences. https://doi.org/10.1016/j.lfs.2014.08.016
 • Thangapazham, R. L., Sharad, S., & Maheshwari, R. K. (2013). Skin regenerative potentials of curcumin. BioFactors. https://doi.org/10.1002/biof.1078
 • Thangapazham, R. L., Sharma, A., & Maheshwari, R. K. (2007). Beneficial role of curcumin in skin diseases. Advances in Experimental Medicine and Biology. https://doi.org/10.1007/978-0-387-46401-5_15
 • Ferreira, L. A. M., Alves, R. J., Carneiro, G., Silva, E. L., Trindade, V., de Carvalho, M. A. R., … Goulart, C. (2014). Solid Lipid Nanoparticles Loaded with Retinoic Acid and Lauric Acid as an Alternative for Topical Treatment of Acne Vulgaris. Journal of Nanoscience and Nanotechnology. https://doi.org/10.1166/jnn.2015.9184
 • Chaudhari, S. P., Tam, A. Y., Barr, J. A., & Tan, J. (2015). Curcumin: A contact allergen. Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.