Skutki uboczne antykoncepcji - poznaj 9 najczęstszych

Hormonalne środki antykoncepcyjne mogą powodować skutki uboczne, a u niektórych kobiet mogą nawet zakłócić normalne funkcjonowanie. Wyjaśniamy, które występują najczęściej.
Skutki uboczne antykoncepcji - poznaj 9 najczęstszych
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Skutki uboczne antykoncepcji nie są niczym niezwykłym. Chociaż środki te są używane w celu zapobiegania niechcianej ciąży, w niektórych przypadkach nadal są lekami a w innych instrumentami. Dzięki postępowi naukowemu opracowano różne typy antykoncepcji, które dostosowują się do warunków każdej kobiety.

Jednak większość opiera się na podawaniu hormonów. Dlatego zwykle wywołują niepożądane reakcje, które różnią się w zależności od osoby. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego się pojawiają i które skutki uboczne antykoncepcji występują najczęściej.

Dlaczego mogą występować skutki uboczne antykoncepcji?

Hormonalne środki antykoncepcyjne są obecnie najskuteczniejszą metodą kontrolowania płodności. Ponadto są najczęściej używane przez kobiety, podobnie jak prezerwatywy. W ramach tej grupy znajdujemy:

  • Pigułki antykoncepcyjne.
  • Pierścień dopochwowy
  • Hormonalna wkładka domaciczna. Miedziana wkładka domaciczna jest również skuteczną metodą, która nie zawiera hormonów. Dlatego ich możliwe skutki uboczne są różne.
  • Plastry przezskórne.
  • Implanty podskórne.
  • Tabletka “dzień po”.

Fakt, że środki antykoncepcyjne wywołują skutki uboczne, należy przypisać podawaniu egzogennych hormonów. Ogólnie cykl menstruacyjny i wszystko, co jest związane z płodnością kobiet, jest regulowane przez estrogeny i progesteron.

Wprowadzenie do organizmu hormonów egzogennych powoduje przerwanie syntezy hormonów naturalnych. W ten sposób cykl menstruacyjny i owulacja przestają zachowywać swój normalny przebieg, co zapobiega ciąży.

Problem w tym, że hormony działają nie tylko na układ rozrodczy. Wywierają również swoje działanie na inne części ciała, takie jak piersi i tkankę tłuszczową. W związku z tym mogą mieć więcej skutków, poza pożądanym zaburzeniem płodności.

Implant podskórny
Implant podskórny to forma antykoncepcji, która powoli uwalnia hormony.

1. Krwawienia międzymiesiączkowe to częste skutki uboczne antykoncepcji

Krwawienie międzymiesiączkowe jako niekorzystny skutek środków antykoncepcyjnych to takie, które pojawia się nieoczekiwanie między dwoma okresami. Jak wynika z badań, ta wtórna reakcja często występuje przy rozpoczynaniu przyjmowania pigułki. Ponadto, często powoduje brak akceptacji dla tej metody, a w konsekwencji niejednokrotnie jej porzucenie.

Krwawienie prawdopodobnie pojawi się podczas adaptacji do zaburzeń równowagi hormonalnej. Jeśli jednak upływ krwi stanie się bardzo obfity lub trwa dłużej niż pięć dni, najlepiej skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia innych przyczyn.

2. Zawroty głowy, nudności i wymioty jako niekorzystne skutki antykoncepcji

Zawroty głowy, nudności i wymioty to bardzo niespecyficzne objawy. Mogą pojawić się z wielu powodów, ale opisano, że kobiety, które rozpoczynają metodę hormonalną, również na nie cierpią.

Należy jednak pamiętać, że w przypadku przyjmowania doustnego środka antykoncepcyjnego wymioty mogą utrudniać jego wchłanianie. Dlatego ważne jest, aby dobrze się poinformować co do konieczności powtórzenia dawki. Z reguły, gdy wymioty mają miejsce zanim upłynie 12 godzin po przyjęciu tabletki, należy ją ponownie przyjąć.

3. Wrażliwe piersi

Jak wspomnieliśmy na początku, hormony mają również wpływ na tkankę piersi. W związku z tym mogą spowodować, że piersi będą bardziej opuchnięte lub wrażliwe. Wiele kobiet twierdzi nawet, że odczuwa ból przy dotyku, jak wyjaśniono w Revista de gynecología y obstetricia de México.

4. Ból głowy i migrena

Jest to jeden z najbardziej istotnych skutków ubocznych dla niektórych kobiet. W przypadku, gdy dana osoba cierpi na migrenę, często zaleca się unikanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych i poszukiwanie alternatyw, ponieważ istnieją pewne dowody wskazujące na związek.

Jak opisuje Klinika Mayo, powodem jest to, że wahania poziomu estrogenu zmieniają niektóre substancje chemiczne związane z tym objawem. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zapobieganie bólom w niektórych fazach cyklu. Natomiast gdy migreny prowadza do dużego zakłócenia codziennych czynności, lepiej unikać tego typu metody.

Może Cie również zainteresować ten temat: Skutki uboczne leczenia nowotworów – poznaj je!

5. Przyrost masy ciała

Przyrost masy ciała jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych objawów, jeśli chodzi o skutki uboczne antykoncepcji. Wydaje się, że nie ma przyrostu masy ciała jako takiego. Oznacza to, że winowajcą wzrostu wagi nie byłaby tkanka tłuszczowa.

Najprawdopodobniej organizm może zatrzymywać płyny, szczególnie na początku stosowania, dlatego uważa się, że jest to niekorzystny efekt początkowy środków antykoncepcyjnych. Z biegiem czasu wewnętrzna równowaga elektrolitów stabilizuje się i nie dochodzi już do retencji.

6. Wahania nastroju to również skutki uboczne antykoncepcji

Jak wyjaśniono na ulotkach dołączonych do tabletek antykoncepcyjnych, niektóre kobiety odczuwają również zmiany nastroju. Oznacza to, że czują się bardziej niestabilne w swoich emocjach lub mają większe ryzyko depresji.

Jednak związek między tymi dwoma faktami nadal podlega badaniom. Z dostępnych wyników badań można wywnioskować, że ​​efekt jest mało mierzalny. Ponadto można go było stwierdzić po ponad 10 latach stosowania tabletek.

Może ci się spodobać również ten temat: Seguril: stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

7. Brak miesiączki

Brak miesiączki, podobnie jak krwawienie międzymiesiączkowe, jest częstym objawem antykoncepcji. Mówimy o nim, gdy krwawienie nie pojawiło się w czasie, kiedy można by go oczekiwać. W przypadku hormonalnych środków antykoncepcyjnych jest to forma wtórna, gdyż wiąże się z zaburzeniem równowagi cyklu.

Prawda jest taka, że ​​na brak miesiączki wpływ może mieć wiele czynników, a nie tylko tabletki. Czynnikami determinującymi są stres lub sama dieta, a także aktywność fizyczna. Jednak ważne jest, aby w takim przypadku przeprowadzić test ciążowy, aby się upewnić co go spowodowało.

8. Zmniejszone pożądanie seksualne

Pożądanie seksualne to odczucie, na które wpływa wiele warunków. Hormony odgrywają fundamentalną rolę, ale nie są jedynym czynnikiem determinującym. Jednak możliwe jest, że przy środkach antykoncepcyjnych następuje spadek libido.

Zgodnie z artykułem w Medical Journal of the Mexican Institute of Social Security, zmniejszenie pożądania seksualnego jest bardziej widoczne w metodach plastrowych i implantologicznych niż w innych. W każdym razie trudno jest zidentyfikować i oddzielić inne czynniki, które mogłyby wpłynąć na ostateczną opinię.

Leki antykoncepcyjne
Hormonalne skutki uboczne antykoncepcji nie zawsze występują i różnią się w zależności od kobiet.

9. Upławy

Ponieważ chodzi o hormony, jednym ze skutków ubocznych antykoncepcji będzie zmiana w wydzielinie z pochwy. Płyn ten reaguje na wewnętrzne zmiany i ukształtowanie flory pochwy.

Ta zmiana prawie nigdy nie jest oznaką patologii. Oczekuje się nawet, że zmiana nastąpi i utrzyma się podczas stosowania tabletek lub zastrzyków.

Środki antykoncepcyjne są bezpieczne pomimo negatywnych skutków

Hormonalne środki antykoncepcyjne to bezpieczna i skuteczna metoda zapobiegania ciąży. Nie oznacza to jednak, że są zwolnione z ewentualnych niepożądanych skutków.

Dlatego wszystkie wątpliwości należy zawsze konsultować z lekarzem. Specjaliści pomogą Ci dobrać najbardziej odpowiedni dla Ciebie środek i doradzą w oparciu o Twoją sytuację. Każda kobieta może wybrać to, co najlepiej pasuje do jej stylu życia i wywoła jak najmniejsze komplikacje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dolores de cabeza y hormonas: ¿Cuál es la relación? – Mayo Clinic. (n.d.). Retrieved September 30, 2020, from https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/chronic-daily-headaches/in-depth/headaches/art-20046729
  • PROSPECTO LEVONORGESTREL/ETINILESTRADIOL DURBAN 0,1 MG/0,02 MG COMPRIMIDOS RECUBIERTOS EFG. (n.d.). Retrieved September 30, 2020, from https://cima.aemps.es/cima/dochtml/p/82942/P_82942.html
  • Barrera Coello, Laura, et al. “Causas de desapego a los métodos anticonceptivos.” Ginecología y obstetricia de México, 2019, vol. 87, num. Suppl 1, p. S128-S135 (2019).
  • Consideraciones sobre planificación familiar: métodos anticonceptivos. (n.d.). Retrieved September 30, 2020, from http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-21252001000400010
  • Caba, Alejandro A. Paradas, et al. “Preferencia de uso del método anticonceptivo hormonal combinado de autoadministración, previa y posterior a la consejería estructurada (Estudio PIENSA).” Revista de la Federación Centroamericana de Obstetricia y Ginecología 2014.19 (2018).
  • Carbajal-Ugarte, José Antonio, et al. “Eficacia y efectos adversos de anticonceptivos hormonales. Estudio comparativo.” Revista Médica del Instituto Mexicano del Seguro Social 46.1 (2008): 83-87.
  • Pauta Barros, Paula Cristina, and Diana Nohely Suárez Condo. Efectos adversos y posibles causales de abandono del método anticonceptivo hormonal combinado Mesigyna en pacientes de la Clínica Humanitaria Fundación Pablo Jaramillo en la ciudad de Cuenca, en el periodo Abril–Agosto del 2017. BS thesis. Universidad del Azuay, 2018.
  • Palacios, Santiago, and Mariella Lilue. “Función sexual femenina y anticoncepción hormonal.” Ginecologia y Obstetricia de Mexico 88 (2020).
  • Ferllini Montealegre, Stephanie María, María Fernanda Miranda Muñoz, and Allan David Picado Álvarez. “Depresión: relación con la terapia anticonceptiva hormonal.” Revista Médica Sinergia 5.01 (2020): 233.
  • Amado, J. A., and J. Flórez. “Hormonas sexuales: estrógenos, gestágenos, andrógenos y anticonceptivos hormonales.” Farmacologia humana (2003): 887-911.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.