Seguril: stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Seguril: stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Seguril wywiera wpływ na pętlę Henlego, zmieniając sposób transportu substancji. Kiedy dochodzi do zmian w tym procesie wymiany, zwiększa się objętość moczu. Dzieje się tak z powodu dodatkowej stymulacji wydzielania wody i elektrolitów.

Seguril to jedna z nazw handlowych, pod którą firmy farmaceutyczne sprzedają substancję aktywną furosemid. Ten lek należy do rodziny diuretyków. Oznacza to, że cechuje go bardzo silne działanie moczopędne.

Ta rodzina leków może modyfikować transport substancji w nefronach, które stanowią anatomiczne i fizjologiczne jednostki nerek.

Seguril to lek przepisywany przez lekarzy w celu przyjmowania samodzielnego lub w połączeniu z innymi lekami na nadciśnienie tętnicze. Istnieją również inne wskazania do jego przyjmowania, w tym leczenie obrzęku wywołanego chorobami wątroby lub serca.

Zanim poznasz inne cechy tego leku, musisz zrozumieć, w jaki sposób działają nerki.

Seguril a funkcjonowanie nerek

Nerki to najważniejszy organ w układzie moczowym. Odpowiadają za usuwanie z organizmu odpadów poprzez wytwarzanie moczu oraz za utrzymywanie równowagi w środowisku wewnętrznym organizmu — tak zwanej homeostazy.

Zdjęcie nerek

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nefron to jednostka anatomiczna i fizjologiczna. Składa się z czterech części:

  • Kanaliku krętego I rzędu (proksymalnego),
  • Pętli Henlego,
  • Kanaliku krętego II rzędu (dystalnego),
  • Kanalika zbiorczego.

Podczas procesu syntezowania moczu, który stanowi główne zadanie nefronu, krew dociera do kanaliku krętego I rzędu przez kłębuszek nerkowy. W tym kanaliku dochodzi do wymiany substancji, z których niektóre są ponownie wchłaniane, zaś inne wydalane. Dotyczy to głównie większości leków, które są usuwane z organizmu w moczu.

Następnie krew i odpady w formie płynnej przechodzą przez inne części nefronu. Wymieniają substancje, póki nie zostanie wyprodukowany mocz, w którym znajdują się odpady i elektrolity gotowe do usunięcia.

Mocz dociera w końcu do moczowodów, które prowadzą go do pęcherza moczowego. Po napełnieniu do określonego poziomu wysyła on sygnał do mózgu, który informuje nas o potrzebie oddania moczu.

Podstawowe informacje na temat nadciśnienia tętniczego

Nadciśnienie tętnicze to choroba, którą cechuje ciągłe podnoszenie się poziomu ciśnienia krwi. Tym samym uznaje się, że dana osoba cierpi na nadciśnienie tętnicze, gdy jej ciśnienie skurczowe krwi wynosi 140 mm Hg lub więcej. Oprócz tego ciśnienie rozkurczowe krwi musi przekraczać 90 mm Hg.

Jednak wiele osób nie do końca rozumie na czym polega ciśnienie tętnicze. Właśni dlatego tak dużą rolę odgrywa wyjaśnianie im tych kwestii. Zazwyczaj serce wywiera nacisk na tętnice, aby posyłały krew w kierunku różnych organów w ciele. Większe wartości ciśnienia tętniczego odpowiadają większej liczbie skurczy serca. Z kolei najniższe ciśnienie odnotowujemy, gdy serce się rozluźnia.

Obecnie uważa się, że nadciśnienie tętnicze to jeden z głównych czynników ryzyka zwiększających prawdopodobieństwo rozwoju chorób układu krążenia. Są one główną przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych. Oto niektóre z nich:

  • Choroba niedokrwienna serca,
  • Zawał,
  • Choroby nerek i mózgu.

W jaki sposób Seguril wpływa na organizm?

Seguril wywiera wpływ na pętlę Henlego, zmieniając sposób transportowania substancji. Kiedy dochodzi do zmiany sposoby wymiany, zwiększa się ilość moczu, ponieważ stymulowane jest wydzielanie wody i elektrolitów. Takie działanie prowadzi do zmniejszenia objętości płynów zewnątrzkomórkowych.

Nerki

Aby osiągnąć ten rezultat, furosemid może blokować strukturę, która działa jako środek transportu sodu, potasu, chlorku i, w mniejszym stopniu, wapnia oraz magnezu. Tym samym zapobiega ponownemu wchłanianiu tych elektrolitów i prowadzi to zwiększenia wydalania wody.

Działanie furosemidu jest szybkie i krótkotrwałe. Usuwa wodę, a tym samym zmniejsza jej objętość w organizmie. Dzięki temu wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego.

Efekty uboczne stosowania Segurilu

Leczenie Segurilem nie jest wolne od efektów ubocznych, podobnie jak każdy inny lek. Najczęstsze działania niepożądane wiążą się ze zwiększaniem częstotliwości oddawania moczu. Warto wymienić takie problemy zdrowotne jak:

  • Hipokalemia: Kiedy dawki leku są wysokie, poziom potasu we krwi może gwałtownie spaść, co może doprowadzić do wystąpienia arytmii serca.
  • Problemy z uszami.
  • Hiponatremia: Obniżony poziom sodu we krwi.
  • Hiperglikemia: Podwyższony poziom cukru we krwi.

Podsumowanie

Podsumowując, pragniemy podkreślić, że Seguril to nazwa handlowa furosemidu, leku, którego używa się w celu zwiększenia wydzielania moczu, głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jeśli masz jakiekolwiek pytania na temat tego leku, skontaktuj się ze swoim lekarzem, aby uniknąć jakichkolwiek komplikacji zdrowotnych.

Poza tym powinnaś również poinformować go, jeśli przyjmujesz jakiekolwiek inne leki, bo mogą wchodzić ze sobą w niekorzystne interakcje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Vademecum. (1964). SEGURIL.
  • Valdivieso D., A. (2018). Diurético del Asa Furosemida y Acido Etacrinico. ARS MEDICA Revista de Ciencias Médicas. https://doi.org/10.11565/arsmed.v0i1.1294
  • Martínez-Rodríguez, R. H., García Lorenzo, J., Bellido Peti, J., Palou Redorta, J., Gómez Ruiz, J. J., & Villavicencio Mavrich, H. (2007). Diuréticos del asa y ototoxicidad. Actas Urologicas Espanolas.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.