Odżywianie w niewydolności nerek: wszystko, co musisz wiedzieć

Kontrolowanie sposobu odżywiania w niewydolności nerek jest bardzo ważne, aby zapobiec błędom żywieniowym popełnianym przez pacjenta a także spowolnić chorobę. Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? W tym artykule powiemy ci wszystko, co musisz wiedzieć.
Odżywianie w niewydolności nerek: wszystko, co musisz wiedzieć
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Ludzie cierpiący na niewydolność nerek, zwłaszcza w postaci przewlekłej, muszą wprowadzić istotne zmiany w swojej diecie. To zagwarantuje utrzymanie dobrego stanu odżywienia i zmniejszy gromadzenie się toksycznych substancji, których nerki nie są w stanie wyeliminować. W tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć jeśli chcesz zadbać o prawidłowe odżywianie w niewydolności nerek.

Oczywiście nie należy czekać, aż stan pacjenta się pogorszy, aby wprowadzić odpowiednie odżywianie w niewydolności nerek. Im wcześniej dokonamy koniecznych zmian, tym większe szanse na zatrzymanie choroby.

Odżywianie w niewydolności nerek

U pacjentów z przewlekłą niewydolnością nerek często stwierdza się błędy żywieniowe dotyczące ilości białka i kalorii w diecie. Ponadto stanowią one poważny czynnik przyczyniający się do podwyższonej śmiertelności i pogorszenia choroby.

Dlatego znajomość dietetycznych potrzeb pacjentów z zaburzeniami czynności nerek na różnych etapach ich rozwoju ma ogromne znaczenie, aby zapobiec problemom żywieniowym.

Należy pamiętać, że występują różne stopnie tej choroby: ostra niewydolność nerek, przewlekła niewydolność nerek i w końcu terapia zastępująca czynność nerek (hemodializa i dializa otrzewnowa). W tym artykule podamy ogólne wytyczne żywieniowe dotyczące choroby, ale zawsze należy je dostosować do etapu, w którym znajduje się pacjent.

Dieta w niewydolności nerek

Dieta w przypadku niewydolności nerek musi podlegać bardzo ścisłym zasadom. Kilka grup pokarmowych należy bowiem mocno ograniczyć lub całkowicie wyeliminować. Natomiast jeśli pacjent regularnie podaje się już dializie, dieta nie jest tak restrykcyjna.

Kontroluj ilość białka

Ograniczenie białka w umiarkowanej niewydolności nerek spowalnia postęp choroby. Białka narażają nerki na nadmierny wysiłek. Z drugiej strony stanowią istotny składnik diety, aby organizm dobrze funkcjonował.

Odżywianie w niewydolności nerek
Ważne jest, aby dietetyk dostosował ilość białka w diecie pacjenta z niewydolnością nerek.

Obecnie zaleca się stosowanie umiarkowanej diety nisko proteinowej, w której ilość białka wynosi 0,8 g / kg / dzień (60% wysokiej wartości biologicznej). Takie normy stosuje się, jeśli pacjent nie jest dializowany. Jeśli poddaje się dializie, wymagania te można zwiększyć.

Zmniejsz podaż potasu i fosforu

Gromadzenie się potasu we krwi zwiększa ryzyko zmian w sercu. Należy więc regularnie monitorować stężenie potasu w osoczu. Natomiast wysoki poziom fosforu we krwi w długim okresie znacząco wpływa na stan kości. Zalecane w poprzednim punkcie ograniczenie białka obejmuje już jednak obniżenie podaży fosforu.

Zapewnij odpowiednie spożycie wapnia i witaminy D

W odniesieniu do wapnia, przy niewydolności nerek występuje deficyt wchłaniania jelitowego ze względu na spadek witaminy D. Należy więc uzupełniać witaminę D, ponieważ jej deficyt może doprowadzić do miażdżycy naczyń, dysfunkcji śródbłonka i przerostu komory serca.

W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nefrology zasugerowano, że suplementacja witaminy D przynosi korzyści na poziomie naczyniowym.

Kontroluj spożycie soli

Inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, jeśli chodzi o odżywianie w niewydolności nerek, to kontrola sodu. Sprzyja on bowiem zatrzymywaniu płynów, których nerka nie może wyeliminować. O ile nie masz nadciśnienia, sód można przyjmować w ilościach około 1000-2000 mg na dobę.

Ogranicz spożycie płynów

Jeśli pacjent jest poddawany dializie, należy monitorować przyjmowanie płynów, ponieważ osoby stosujące ten rodzaj leczenia oddają mocz w bardzo niewielkich ilościach. Więc jeśli pacjent spożyje duże ilości płynu, ale nie będzie mógł go wydalić, płyn może gromadzić się w kostkach, a nawet w płucach i sercu.

Szklanki z wodą

Spożycie płynów w przypadku niewydolności nerek powinno być ograniczone, szczególnie w przypadku dializowanych pacjentów.Lekarze zalecają więc, aby zawsze kontrolować, ile ważymy używając tej samej wagi, aby sprawdzić, czy nie przybierasz na wadze podczas sesji dializy.

Odżywianie w niewydolności nerek – kluczowe zasady

Aby zastosować powyższe wytyczne, należy przestrzegać następujących kluczowych zasad dotyczących żywienia. Oczywiście idealnie będzie, jeśli pacjent skonsultuje się bezpośrednio z dietetykiem, który zaleci odżywianie w niewydolności nerek zgodne z jego indywidualnymi potrzebami. Jednak w każdym przypadku należy stosować poniższe reguły:

  • Dostosowanie do każdego pacjenta ilości spożywanego białka znajdującego się w mięsie, rybach, nabiale i jajach.
  • Kontrolowanie spożycia roślin strączkowych, warzyw, owoców, orzechów i kakao, ponieważ te produkty zawierają najwięcej potasu. Ma to na celu uniknięcie hiperkaliemii.
  • Przygotowując warzywa, rośliny strączkowe lub ziemniaki, trzymaj je w wodzie przez trzy godziny przed gotowaniem. Następnie gotuj je kilka razy zmieniając wodę podczas gotowania. Zaleca się również ich późniejsze podsmażenie, aby zmniejszyć zawartość wody.
  • Inną metodą jedzenia warzyw jest spożywanie ich w postaci zamrożonej. Owoce można spożywać w puszkach lub gotowane, ograniczając jednak ich spożycie do dwóch razy dziennie.
  • Lepiej spożywać chleb tostowy, ponieważ zawiera mniej wody.
  • Ogranicz spożycie produktów razowych ze względu na wysoką zawartość fosforu i potasu.
  • Unikaj picia napojów gazowanych, nawet jeśli są one słodzone zamiennikami cukru, ponieważ nie eliminują one właściwie uczucia pragnienia.
  • Nie spożywaj  wysoko przetworzonych produktów spożywczych, zup, oraz przecierów z puszki. Unikaj także kiełbas, wędlin, mięsa i wędzonych ryb oraz pakowanych przekąsek, aby właściwie przestrzegać zasady co do diety o niskiej zawartości soli.
  • Jedz pełne produkty mleczne w umiarkowanej ilości, regulując ją w zależności od ilości fosforu, którą zawierają.

Jak mogliśmy zobaczyć, odżywianie w niewydolności nerek podlega dość złożonym zasadom. Dlatego nie wahaj się udać do specjalisty, aby dostosować dietę do Twojej sytuacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aggarwal, H. K., et al. “Assessment of Malnutrition Inflammation Score in Different Stages of Chronic Kidney Disease.” prilozi 39.2-3 (2018): 51-61.
  • Assimon, Magdalene M., et al. “Nutritional vitamin D supplementation in haemodialysis: A potential vascular benefit?.” Nephrology 17.3 (2012): 237-242.
  • Serván, P. Riobó, and A. Ortíz Arduán. “Nutrición e insuficiencia renal crónica.” Nutrición Hospitalaria 5.1 (2012): 41-52.
  • Sociedad Andaluza de Nefrología. NEFROSAN.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.