Sucha skóra - naturalne sposoby pielęgnacji

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Wymaga ona odpowiedniej pielęgnacji. Sucha skóra wymaga jednak szczególnego podejścia.
Sucha skóra - naturalne sposoby pielęgnacji

Napisany przez Ekhiñe Graell

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2022

Skóra jest jedną z najważniejszych części naszego ciała, ponieważ zapewnia nam szczególną ochronę. Dlatego tak ważna jest jej ochrona i pielęgnacja. Odwodnienie skóry to jeden z najczęstszych problemów, który może powodować swędzenie i podrażnienie. Dzisiaj zestawiliśmy najlepsze naturalne środki, które sprawią, że sucha skóra będzie odpowiednio nawilżona.

Sucha skóra to problem, który znamy jako kserodermę. Zaburzenie to może rozwinąć się w wyniku zmian w środowisku (zimno, ciepło, wilgotność), chorób podstawowych, leków lub starości. Ogólnie rzecz biorąc, jest to łagodny stan, chociaż swędzenie może generować otarcia, które mogą prowadzić do infekcji.

Sucha skóra -naturalne sposoby pielęgnacji

Ogólnie rzecz biorąc, sucha skóra ma zwykle dwa katalizatory: czynniki zewnętrzne i czynniki endogenne. W pierwszym przypadku możemy wyróżnić nadmierne oczyszczanie skóry, zmiany środowiskowe i interakcje z czynnikami drażniącymi.

W drugim przypadku czynniki endogenne są znacznie bardziej złożone. Choroby skóry, choroby ogólnoustrojowe, choroby psychiczne, nawyki żywieniowe i przyjmowanie leków zwykle wyjaśniają wiele przypadków.

Przeczytaj również: Jesienna pielęgnacja skóry – kilka ciekawych opcji 

Gdy występują te czynniki, najlepiej skonsultować się z dermatologiem, aby ustalić prawdziwą przyczynę. Tak więc domowe i naturalne środki na suchą skórę mają jedynie charakter paliatywny i nie działają na źródło problemu. Oto najlepsze, których możesz użyć.

1. Maseczka jogurtowa

Sugeruje się, że miejscowe stosowanie probiotyków może pomóc w leczeniu chorób skóry. Istnieją również dowody na to, że mogą być korzystne po spożyciu doustnym, więc masz dwie alternatywy dla używania ich jako części naturalnych środków na suchą skórę.

Możesz użyć maseczki jogurtowej na dotkniętym obszarze, aby poprawić miejscowe nawilżenie i zwalczyć związane z tym objawy (swędzenie, podrażnienie itp.). Po nałożeniu należy odczekać co najmniej 10 minut przed zdjęciem. Pamiętaj, aby umyć mydłem i wodą przed i po użyciu tej maseczki.

2. Cytryna

Cytryna to kolejny naturalny środek, który może pomóc nam zachować świeżą, młodą cerę. Owoc ten dzięki swoim właściwościom ma ważne działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Pomaga opóźnić starzenie się skóry. Świetnym pomysłem jest przygotowanie maseczki z soku z cytryny wymieszanego z pokruszoną aspiryną. Maskę należy nakładać na noc, przed snem i zmywać letnią wodą.

3. Maseczka z awokado

Zmieszanie odrobiny awokado z kilkoma kroplami oliwy z oliwek to kolejny doskonały pomysł na nawilżenie suchej skóry. Mieszankę można nakładać na całe ciało, choć najlepiej nakładać ją tylko na twarz. Maseczka powinna pozostać na skórze przez około dziesięć minut, a następnie można ją usunąć wacikiem i spłukać ciepłą wodą.

Zobacz też: Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci

4. Olejek dla niemowląt

Olejek dla niemowląt jest prawdopodobnie jednym z najlepszych produktów, które stosuje się w walce z suchą skórą. Poleca się nakładać kilka kropel tego olejku na całe ciało, najlepiej po kąpieli, gdy skóra jest jeszcze lekko wilgotna.

5. Olejek migdałowy

Olejek migdałowy świetnie działa również na suchą skórę, dzięki temu, że ją nawilża. Ten produkt jest łatwo dostępny. Po jakimś czasie zaobserwujesz rezultaty – zdrowszą i nawilżoną skórę.

6. Woda

Oczywiście, aby uniknąć wysuszenia skóry, nie wystarczy stosować preparaty czy kremy, które ją nawilżają. Bardzo ważne jest również, aby nasza dieta była zbilansowana i zdrowa, ponieważ w ten sposób pomożemy naszemu organizmowi być dobrze nawodnionym. Dlatego jedną z najlepszych rad dla zdrowia naszej skóry jest regularne picie wody.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.