Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci

Skóra niemowląt i dzieci wymaga szczególnej uwagi w okresie letnim. Jest bardziej delikatny i ma tendencję do poważnych uszkodzeń, jeśli nie jest chroniony przed słońcem. Co powinieneś wziąć pod uwagę, aby się nim opiekować? Oto szczegóły.
Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci
Maria del Carmen Hernandez

Napisane i zweryfikowane przez dermatolog Maria del Carmen Hernandez.

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2022

Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci jest bardzo ważna. Ze względu na delikatną skórę promienie słoneczne UV mogą powodować problemy, jeśli nie zostaną podjęte niezbędne środki zapobiegawcze. Jak wszyscy wiemy, dzieci są bardziej narażone na działanie słońca o tej porze roku, ponieważ wiele zajęć, w których uczestniczą, odbywa się na świeżym powietrzu. Co można zrobić, aby uniknąć uszkodzeń słonecznych?

Dowiedz się, co powinna obejmować letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci.

Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci

Sezon letni jest jednym z najbardziej oczekiwanych w roku. Jednak ze względu na nagłą zmianę temperatury i wiele planów na świeżym powietrzu, zaleca się zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie jeśli chodzi o zdrowie skóry. Oto zalecenia, mające na celu ochronę skóry niemowląt i dzieci.

1. Ochrona przed słońcem

Począwszy od 6. miesiąca życia, niemowlęta mogą stosować filtry przeciwsłoneczne jako część środków łagodzących działanie promieni słonecznych. U młodszych dzieci unikanie bezpośredniego przebywania na słońcu i trzymanie ich w cieniu jest najlepszym sposobem uniknięcia niedogodności.

Idealnie, dzieci powinny stosować filtr przeciwsłoneczny o współczynniku ochrony (SPF) równym lub wyższym niż 50. Ponadto powinien mieć szerokie spektrum ochrony, obejmujące promienie UVA i UVB.

Ponadto wskazane jest ograniczenie czasu i ilości przebywania na słońcu, ponieważ należy unikać godzin między 12.00 a 16.00. W tym okresie promienie UV są bardziej szkodliwe. W kilku prezentacjach dostępne są filtry przeciwsłoneczne zapewniające dobrą letnią pielęgnację skóry niemowląt i dzieci. Niektóre z nich to:

  • Żele
  • Kremy
  • Aerozole
  • Balsamy
  • Maści
  • Balsamy do ust
Dziewczyna z kremem do opalania. Letnia pielęgnacja skóry niemowląt i dzieci
Stosowanie kremu przeciwsłonecznego ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania zmianom chorobowym u dzieci spowodowanym działaniem promieni UV.

Wskazane jest również sprawdzenie daty ważności produktu przed jego nałożeniem. Po otwarciu jego ważność wynosi rok. Powinien być nakładany na uszy, twarz, szyję, ramiona i każdy obszar ciała, który nie jest zakryty ubraniem.

W miarę możliwości najlepiej stosować go przed ekspozycją na słońce i powtarzać aplikację co 2 godziny. W rzeczywistości produkt należy stosować nawet w pochmurne dni, ponieważ promienie UV przechodzą w ten sam sposób.

Nie zaleca się używania balsamów zawierających kwas p-aminobenzoesowy (PABA), ponieważ jest to częsta przyczyna alergii i powoduje trwałe plamy na odzieży. Octylmethoxycinnamate, środek chroniący przed promieniowaniem UVB stosowany u dzieci, nie powoduje alergii.

2. Odzież z filtrem przeciwsłonecznym

W okresie letnim jednym z podstawowych środków ostrożności w celu ochrony skóry niemowląt i dzieci jest ubieranie ich w odzież zakrywającą każdą część ciała, która może być odsłonięta. Pamiętaj, że sama odzież nie blokuje całkowicie promieni UV. Może jednak pomóc w zmniejszeniu ich skutków.

Jednak obecnie istnieją firmy tekstylne, które sprzedają tkaniny z ochroną UV. Zazwyczaj posiadają etykietę wskazującą wartość współczynnika ochrony przed promieniowaniem UV (UPF) w skali od 15 do 50+. Im wyższy UPF, tym większą zapewnia ochronę.

Należy pamiętać, że dzieci poniżej 6. miesiąca życia nie powinny być długo wystawiane na słońce, więc pierwszą opcją jest zawsze szukanie cienia. Oczywiście ich ochronę należy uzupełnić barierami fizycznymi, takimi jak odzież i czapki.

3. Odstraszacz owadów

Latem nie można przeoczyć obecności owadów. Należy jednak pamiętać, że nie zaleca się mieszania repelentów z filtrem przeciwsłonecznym. Prawidłowym sposobem jest nałożenie kremu przeciwsłonecznego 30 minut przed repelentem. Ponadto najlepiej unikać używania perfum, kosmetyków lub jakichkolwiek substancji, które mają barwniki, ponieważ mogą powodować reakcje nadwrażliwości i podrażnienia.

Środek odstraszający owady.
Zastosowanie środka odstraszającego zapobiega ukąszeniom komarów i innych owadów, które zwykle latem spotykamy na zewnątrz.

4. Korzystanie z czapek

Kapelusz jest dobrym uzupełnieniem łagodzącym negatywne skutki ekspozycji na słońce. Według artykułu opublikowanego w The British Journal of Dermatology najodpowiedniejsze są kapelusze z szerokim rondem. Chronią uszy, oczy, nos, czoło i skórę głowy.

Obszary te są podatne na uszkodzenia spowodowane promieniowaniem słonecznym, chociaż czasami są pomijane. Tym samym ich stosowanie pomaga pokryć więcej obszarów ciała i wraz z innymi środkami zmniejsza ryzyko możliwego udaru cieplnego.

5. Kąpiele i higiena

Higiena jest niezbędna do utrzymania zdrowej bariery skórnej dziecka. Kąpiele nie powinny być długie, nie powinny też odbywać się w letniej wodzie, aby nie powodować odwodnienia skóry lub pogorszenia egzemy i atopowego zapalenia skóry, częstych stanów w pierwszych latach życia.

Badanie opublikowane w 2016 r. w Jornal de Pediatría zaleca stosowanie żeli i szamponów syndet (bez detergentów), aby uniknąć podrażnień. Po każdej kąpieli należy nakładać balsam lub krem, ponieważ wtedy skóra wchłania więcej produktu.

W okresie letnim, po wyjściu na plażę lub na basen należy spłukać skórę dziecka, aby zapobiec wysuszeniu chloru i saletry. Dodatkowo warto wysuszyć je czystym ręcznikiem, szczególnie w załamaniach ramion i kolan, gdzie zatrzymuje się wilgoć, co może prowadzić do rumienia.

6. Nie zapomnij dobrze nawilżyć skóry malucha

Ekspozycja na słońce i długie przebywanie w wodzie latem często wpływają na nawilżenie skóry niemowląt i dzieci. Z tego powodu ważne jest, aby chronić skórę naszych dzieci kremem nawilżającym, zwłaszcza jeśli jest hipoalergiczny.

U niemowląt szczególną uwagę należy zwrócić na okolice pieluszkowe. Wskazane jest stosowanie kremu, który zapobiega odwodnieniu, izoluje substancje ocierające i drażniące oraz wspomaga rewitalizację skóry. W takich przypadkach zwykle zaleca się prowitaminę B5 i pantenol.

7. Wybierz wygodne pieluchy

Letni pot i wilgoć są częstymi czynnikami ryzyka rozwoju różnych postaci zapalenia skóry i infekcji skóry. U dzieci pachwiny, genitalia i pośladki są najbardziej wrażliwymi obszarami ze względu na używanie pieluch.

Wskazane jest używanie pieluch oddychających i częsta ich zmiana. Poza tym korzystne jest także częste pozostawianie naszych pociech bez pieluch.

Szczególna opieka nad noworodkami latem

Ogólnie rzecz biorąc, noworodki mają delikatniejszą, cieńszą i delikatniejszą skórę niż starsze dzieci. Mają niedojrzałe systemy obronne skóry i nie są w stanie zbyt dobrze regulować temperatury ciała. Pod tym względem głównymi czynnikami wpływającymi na skórę noworodka są słońce i ciepło. Oto kilka wskazówek, jak uniknąć oparzeń słonecznych i odwodnienia:

  • Unikaj wystawiania noworodka na bezpośrednie działanie promieni słonecznych
  • Użyj parasola i, jeśli to możliwe, trzymaj dziecko w cieniu
  • Używaj lekkich, lnianych lub bawełnianych ubrań
  • Trzymaj dziecko w przewiewnym i chłodnym otoczeniu
  • Często karm piersią lub podawaj wodę dzieciom w wieku powyżej 6 miesięcy

W pierwszych sześciu miesiącach życia nie należy stosować filtrów przeciwsłonecznych, ponieważ istnieje większe ryzyko reakcji alergicznych. W przypadku kąpieli na plaży lub basenie powinniśmy bardzo dobrze opłukać noworodka czystą, przefiltrowaną wodą, aby usunąć piasek lub chlor.

Ochrona skóry niemowląt i dzieci latem jest ważna

Ekspozycja na słońce w okresie letnim to bardzo poważny problem, zwłaszcza gdy zdarza się to niemowlakom i dzieciom. Wskazane jest zapewnienie maksymalnej ochrony, ponieważ istnieje wysokie ryzyko oparzeń i związanych z nimi powikłań. Ponadto w przyszłości agresje słoneczne zwiększają ryzyko czerniaka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Julian E, Palestro AM, Thomas JA. Pediatric Sunscreen and Sun Safety Guidelines. Clin Pediatr (Phila). 2015;54(12):1133-1140.
  • Adam J. Sun-protective clothing. J Cutan Med Surg. 1998;3(1):50-53.
  • Volkmer B, Greinert R. UV and children’s skin. Prog Biophys Mol Biol. 2011
  • Paller AS, Hawk JL, Honig P, et al. New insights about infant and toddler skin: implications for sun protection. Pediatrics. 2011;128(1):92-102.
  • Mendes BR, Shimabukuro DM, Uber M, Abagge KT. Critical assessment of the pH of children’s soap. J Pediatr (Rio J). 2016
  • Kiely AD, Hourihane J. Sun exposure and sun protection practices of children and their parents. Ir Med J. 2009;102(5):139-143.
  • Thoonen K, Schneider F, Candel M, de Vries H, van Osch L. Childhood sun safety at different ages: relations between parental sun protection behavior towards their child and children’s own sun protection behavior. BMC Public Health. 2019;19(1):1044.
  • Phillips D, Adams G. Child care and our youngest children. Future Child. 2001;11(1):34-51.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.