Jesienna pielęgnacja skóry - kilka ciekawych opcji

Nie tylko skóra musi być chroniona przed silnym letnim słońcem. Jesienią łagodna pogoda może również spowodować szkody. Dowiedz się, jak zadbać o swoją skórę jesienią tutaj!
Jesienna pielęgnacja skóry - kilka ciekawych opcji
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2022

Jesienna pielęgnacja skóry jest niezbędna, aby zniwelować ewentualne szkody spowodowane latem. Chociaż pielęgnacji skóry nigdy nie należy lekceważyć, wskazane jest dostosowanie nawyków pielęgnacyjnych w zależności od pogody.

Po ekspozycji na letnie słońce często pojawiają się plamy, odwodnienie lub zaczerwienienie skóry. Skutki te można leczyć i należy je wyleczyć, zanim pogorszy je zima. Jednak Twoje wysiłki nie powinny skupiać się tylko na twarzy, ale na całym ciele. Ważne jest, aby zacząć od podstaw i uwzględnić substancje, które pasują do konkretnych cech Twojego typu skóry. Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się, dlaczego stworzenie odpowiedniej rutyny jest niezbędne.

Jesienna pielęgnacja skóry

Meksykańskie Towarzystwo Chirurgii Dermatologicznej i Onkologicznej definiuje pielęgnację skóry jako stosowanie produktów higienicznych, nawilżających i fotoochronnych, które mają dobry profil tolerancji i zostały przetestowane na chorej skórze właściwej. Wykonanie tego zadania jesienią wykracza poza estetykę. To kwestia zrozumienia i pielęgnacji skóry jako bariery ochronnej przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi. Do tej kategorii należą bakterie, zimno, ciepło i zanieczyszczenia.

Ponadto zdrowa skóra jest lustrem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Nie wspominając o tym, że zaniedbanie skóry przyspiesza fizyczne oznaki starzenia i przekształca skórę właściwą we wrażliwy narząd. Natomiast kiedy nasza skóra jest odpowiednio pielęgnowana, wygląda na elastyczną, promienną i miękką. Jesienią staje się to jeszcze ważniejsze, ponieważ często zdarzają się gorące, deszczowe i wietrzne dni, które mogą zagrozić zdrowiu naszej skóry.

Kobieta nakładająca krem do skóry
Po lecie skóra ma tendencję do niszczenia. Dlatego tak ważne jest, aby jesienią szczególnie o nie zadbać.

Porady dotyczące pielęgnacji skóry jesienią

Ciągłe wahania temperatury, które zwykle występują jesienią, zasługują na przestrzeganie ścisłej rutyny. W tym sezonie ważne jest, aby zastosować w praktyce wskazówki, takie jak te wymienione poniżej.

1. Dbaj o nawilżenie

Aby zadbać o swoją skórę jesienią, zadbaj o jej nawilżenie zarówno wewnętrznie, jak i powierzchniowo. Pij wystarczającą ilość wody i korzystaj z wody naturalnie zawartej w niektórych rodzajach żywności. Regularnie nakładaj krem nawilżający na całe ciało. Fundacja Piel Sana, podkreśla, że woda jest głównym składnikiem skóry, a jej wkład jest kluczem do utrzymania napięcia i elastyczności. Dodaje też, że odwodniona skóra właściwa staje się mniej elastyczna i bardziej problematyczna.

2. Zmień środek do mycia twarzy

Przechodząc z sezonu na sezon, warto zmienić kosmetyki higieniczne. Jesienią nie pocimy się tak bardzo, więc skóra nie będzie tak tłusta jak latem. Dlatego produkty wykonane z naturalnych składników są dla Ciebie dobre. Idealnym środkiem czyszczącym jest woda micelarna, która utrwala strukturę skóry.

3. Przed pójściem spać zawsze zmyj makijaż

Jeśli nie usuniesz makijażu, pory się zatkają. Każdego wieczoru przed pójściem spać oczyszczaj twarz, aż nie pozostaną na niej żadne zanieczyszczenia. Twarz bez makijażu jest lepiej dotleniona. To działanie jest korzystne, aby zapobiec wczesnemu powstawaniu zmarszczek i wypryskom trądzikowym.

4. Złuszczaj skórę

Peeling jest częścią głębokiego oczyszczania, ponieważ usuwa martwy naskórek. Przynajmniej raz w tygodniu zaplanuj peeling przy użyciu lekkich substancji, aby nie podrażniać skóry. Szukaj produktów z witaminą E lub wypróbuj naturalne peelingi.

5. Bierz szybki prysznic i bez zbyt dużej ilości mydła

Być może chłodniejsza pogoda sprawi, że będziesz chciał wziąć gorącą kąpiel. Najlepiej jednak skrócić czas kąpieli i używać wody o umiarkowanej temperaturze. Skóra przez długi czas wystawiona na działanie gorącej wody traci wytrzymałość w swojej warstwie ochronnej i zyskuje odwodniony wygląd. Innym zaleceniem dotyczącym kąpieli lub prysznica jest wybór mydła lub środków czyszczących o neutralnym pH, ponieważ są one delikatne i nie zmieniają właściwości skóry.

6. Jedz zdrowo

Publikacja w czasopiśmie Dermato-Endocrinology donosi, że witaminy, karotenoidy, tokoferole, flawonoidy i różne ekstrakty roślinne zawierają przeciwutleniacze, które są korzystne dla pielęgnacji skóry.

Chociaż znajdziesz je też w produktach do aplikacji bezpośredniej i suplementach doustnych, najlepsze korzyści uzyskasz poprzez jedzenie naturalnych produktów, które je zawierają. Pozyskuj składniki odżywcze w zróżnicowanej diecie bogatej w błonnik, witaminy A, B, C, E i minerały.

Oto niektóre z najlepszych źródeł:

  • Jogurt
  • Jajka
  • Warzywa
  • Owoce
  • Rośliny strączkowe
  • Orzechy

7. Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym

Promienie słoneczne są szkodliwe o każdej porze roku, dlatego należy zawsze nosić krem z filtrem. Widać wyraźnie, że jesienią intensywność promieniowania spada, ale nie oznacza to, że zmniejszają się szanse na uszkodzenie skóry. Wręcz przeciwnie, zimno i suchość zawsze są szkodliwe.

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wskazuje, że filtry przeciwsłoneczne o szerokim spektrum działania są niezbędne do zapobiegania rakowi skóry i ochrony skóry przed innymi chorobami.

American Association Against Cancer z kolei sugeruje dbanie o skórę w następujący sposób:

  • Zakryj się i szukaj cienia, gdy musisz spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu.
  • Upewnij się, że współczynnik ochrony przeciwsłonecznej wynosi co najmniej 30.
  • Ogranicz swoją bezpośrednią ekspozycję na słońce, szczególnie między godziną 10:00 a 16:00.
Jesienna pielęgnacja skóry
Stosowanie kremów z filtrem jest niezbędne o każdej porze roku, nawet jeśli ogranicza to ekspozycję na słońce.

Peeling

Dodatkową wskazówką do pielęgnacji skóry jest zastosowanie peelingu. Ten rodzaj zabiegu kosmetycznego wyrównuje pH, odnawia wygląd i nawilża skórę. Jesienią ten rodzaj złuszczania jest idealny, ponieważ zmniejsza się prawdopodobieństwo wystąpienia przebarwień ze względu na zastosowane substancje wraz ze spadkiem intensywności promieni słonecznych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.