Kwas hialuronowy: 7 korzyści dla zdrowia i urody

Marzec 18, 2019
Jędrna, nawilżona skóra, błyszczące włosy i zdrowe stawy – coraz trudniej zadbać o te kwestie z wiekiem. Ale na pomoc przyjdzie Ci kwas hialuronowy!

Kwas hialuronowy jest naturalnie wytwarzany w naszych organizmach. Musi być produkowany ciągle, aby spełniać swoje funkcje i wspierać procesy w tych obszarach funkcjonowania organizmu, w których jest wykorzystywany. Jednakże kiedy przybywa nam lat, produkcja kwasu hialuronowego przestaje być wystarczająca.

Na szczęście jednak kwas hialuronowy można kupić w drogeriach i aptekach. Na pewno widziałaś niejeden kosmetyk oparty właśnie na tym składniku – kwas znajduje się w wielu produktach pielęgnacyjnych i tych do makijażu.

Ten polisacharyd jest ważny nie tylko dla naszej skóry i wyglądu. Kwas hialuronowy pełni też bardzo ważną rolę w zachowywaniu zdrowia stawów i oczu.

Kwas hialuronowy: korzyści dla urody i zdrowia całego organizmu

Jeśli chcesz zachować młody wygląd skóry, kwas hialuronowy będzie Twoim nieocenionym sprzymierzeńcem. Łączy on w sobie mnóstwo właściwości, które zapewnią Ci promienną, wolną od niedoskonałości i problemów skórę.

1. Prewencja i redukcja zmarszczek

  • Potęga nawilżania. Wraz z kolagenem, do którego produkcji się przyczynia, kwas hialuronowy pomoże Ci utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dzięki temu z kolei będziesz mogła cieszyć się jędrną i napiętą cerą bez zmarszczek.
  • Skuteczna warstwa ochronna, która delikatnie powleka skórę bez pozostawiania uczucia lepkości sprawi, że naskórek nie będzie wystawiony na działanie słońca i wiatru.
Kwas hialuronowy bardzo skutecznie zapobiega zmarszczkom, a przy tym jest prosty w zastosowaniu.

Po trzydziestym roku życia możesz zacząć regularnie stosować serum i kremy zawierające ten ważny składnik.

2. Zapobieganie wypryskom i bliznom

Z właściwości kwasu hialuronowego możesz także skorzystać, aby zregenerować skórę. Jego działanie sprawia też, że cera zachowuje optymalny poziom nawilżenia a pory nie zatykają się od nadmiaru sebum i martwego naskórka. W efekcie zaskórniki, wypryski i przebarwienia związane z wiekiem będą dokuczały Ci znacznie mniej.

Na rynek kosmetyczny codziennie trafiają nowe produkty z kwasem hialuronowym, testowane na całym świecie przez różnych specjalistów. Okazuje się, że ten prosty składnik poza dbaniem o Twoją skórę przyczynia się też do zachowania zdrowia oczu, dziąseł, włosów i stawów. Możesz też wykorzystać go do pielęgnacji ust!

Przeczytaj koniecznie: Nawilżające maseczki dla cery suchej

3. Zdrowe oczy

Krople z kwasem hialuronowym optymalnie nawilżają oczy i wspierają skuteczny transport substancji odżywczych, działając jako lubrykant poprzez ciało szkliste. Takie działanie jest absolutnie niezbędne dla zachowania ostrości i siły widzenia, zwłaszcza w przypadku operacji.

Lekarze zawsze podkreślają, że oczy nie powinny być suche. Warto dbać o ich nawilżenie.

Nawilżenie oczu jest bardzo ważne.

4. Pełne usta

Kiedy nałożysz kwas hialuronowy na usta, sprawi on że wargi będą nawilżone i jędrne, a nawet doda im pełności. Zabiegi z użyciem  kwasu hialuronowego są zazwyczaj łatwe do zaobserwowania – usta robią się dzięki nim pełne i ponętne. To co prawda tymczasowa, ale bardzo skuteczna i bezpieczna metoda wypełnienia warg.

5. Wzmocnienie dziąseł

Działanie kwasu hialuronowego wiąże się też ze wzmacnianiem dziąseł, co z kolei przyczynia się do zdrowia całej jamy ustnej. Kwas nawilża tkankę łączną, wzmacniając powiązania pomiędzy zębami a kością, w której są osadzone. Innymi słowy, wzmacnianie dziąseł jest ważnym czynnikiem w dbaniu o zdrowie jamy ustnej.

6. Pielęgnacja włosów

Nawilżające działanie kwasu możesz również z powodzeniem wykorzystać w dbaniu o włosy. Regularne stosowanie pozwoli Ci zapobiegać rozdwajaniu się końcówek. Będziesz mogła cieszyć się błyszczącymi, odżywionymi i mocnymi włosami.

Kwas hialuronowy możesz znaleźć w wielu nawilżających i odżywczych produktach do pielęgnacji włosów. Możesz też dodać nieco kwasu do odżywki czy maski.

7. Ochrona kości i równowaga płynu stawowego

Jeśli chcesz kompleksowo i skutecznie zadbać o kości i stawy, nie możesz pomijać lubrykacji stawów. Płyn stawowy chroni Twoje kolana, łokcie i wszelkie inne stawy. Należy dbać o jego odpowiednie stężenie. Stosowanie kwasu hialuronowego zaleca się szczególnie sportowcom.

Zadbaj o stan kości i stawów, zwłaszcza jeśli uprawiasz sport.

Dowiedz się więcej: Dieta wzmacniająca kości i stawy

Kwas hialuronowy i płyn stawowy, do którego produkcji kwas ten się przyczynia, zmniejszają tarcie i sprawiają, że możemy się poruszać bez bólu i ryzyka kontuzji. Niektóre rodzaje i dyscypliny sportu podnoszą ryzyko zapalenia stawów.

Wtedy mogą pomóc suplementy z kwasem hialuronowym. Osoby starsze oraz uprawiające intensywnie sport powinny zwracać uwagę na lubrykację stawów.

Podsumowując, kwas hialuronowy to podstawowy składnik pielęgnacyjny i zdrowotny. Jeśli chcesz zachować sprawność i piękny wygląd, koniecznie rozważ wprowadzenie go do swojej pielęgnacji i zażywanie odpowiednich suplementów.

  • Koller J. (2004). Topical treatment of partial thickness burns by silver sulfadiazine plus hyaluronic acid compared to silver sulfadiazine alone: a double-blind, clinical study.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15700744
  • Liguori V, et al. (1997). Double-blind, randomized clinical study comparing hyaluronic acid cream to placebo in patients treated with radiotherapy.
    ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9106924
  • Perssonelle J.: “Anatomia, Fisiologia e Bioquímica da Pele Normal e do Envelhecimento Cutâneo”: em Cosmiatria A Ciência da Beleza, Revinter 2004, capitulo 1, Pp: 3-26
  • Goldberg VM, Buckwalter JA. Hyaluronans in the treatment of osteoarthritis of the knee: evidence for disease-modifying activity. Osteoarthritis Cartilage. 2005;13:216-24.