Kwas hialuronowy: 7 korzyści dla zdrowia i urody

Jędrna, nawilżona skóra, błyszczące włosy i zdrowe stawy – coraz trudniej zadbać o te kwestie z wiekiem. Ale na pomoc przyjdzie Ci kwas hialuronowy!
Kwas hialuronowy: 7 korzyści dla zdrowia i urody
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kwas hialuronowy jest naturalnie wytwarzany w naszych organizmach. Musi być produkowany ciągle, aby spełniać swoje funkcje i wspierać procesy w tych obszarach funkcjonowania organizmu, w których jest wykorzystywany. Jednakże kiedy przybywa nam lat, produkcja kwasu hialuronowego przestaje być wystarczająca.

Na szczęście jednak kwas hialuronowy można kupić w drogeriach i aptekach. Na pewno widziałaś niejeden kosmetyk oparty właśnie na tym składniku – kwas znajduje się w wielu produktach pielęgnacyjnych i tych do makijażu.

Ten polisacharyd jest ważny nie tylko dla naszej skóry i wyglądu. Kwas hialuronowy pełni też bardzo ważną rolę w zachowywaniu zdrowia stawów i oczu.

Kwas hialuronowy: korzyści dla urody i zdrowia całego organizmu

Jeśli chcesz zachować młody wygląd skóry, kwas hialuronowy będzie Twoim nieocenionym sprzymierzeńcem. Łączy on w sobie mnóstwo właściwości, które zapewnią Ci promienną, wolną od niedoskonałości i problemów skórę.

1. Prewencja i redukcja zmarszczek

  • Potęga nawilżania. Wraz z kolagenem, do którego produkcji się przyczynia, kwas hialuronowy pomoże Ci utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry. Dzięki temu z kolei będziesz mogła cieszyć się jędrną i napiętą cerą bez zmarszczek.
  • Skuteczna warstwa ochronna, która delikatnie powleka skórę bez pozostawiania uczucia lepkości sprawi, że naskórek nie będzie wystawiony na działanie słońca i wiatru.
Kwas hialuronowy bardzo skutecznie zapobiega zmarszczkom, a przy tym jest prosty w zastosowaniu.

Po trzydziestym roku życia możesz zacząć regularnie stosować serum i kremy zawierające ten ważny składnik.

2. Zapobieganie wypryskom i bliznom

Z właściwości kwasu hialuronowego możesz także skorzystać, aby zregenerować skórę. Jego działanie sprawia też, że cera zachowuje optymalny poziom nawilżenia a pory nie zatykają się od nadmiaru sebum i martwego naskórka. W efekcie zaskórniki, wypryski i przebarwienia związane z wiekiem będą dokuczały Ci znacznie mniej.

Na rynek kosmetyczny codziennie trafiają nowe produkty z kwasem hialuronowym, testowane na całym świecie przez różnych specjalistów. Okazuje się, że ten prosty składnik poza dbaniem o Twoją skórę przyczynia się też do zachowania zdrowia oczu, dziąseł, włosów i stawów. Możesz też wykorzystać go do pielęgnacji ust!

3. Zdrowe oczy

Krople z kwasem hialuronowym optymalnie nawilżają oczy i wspierają skuteczny transport substancji odżywczych, działając jako lubrykant poprzez ciało szkliste. Takie działanie jest absolutnie niezbędne dla zachowania ostrości i siły widzenia, zwłaszcza w przypadku operacji.

Lekarze zawsze podkreślają, że oczy nie powinny być suche. Warto dbać o ich nawilżenie.

Nawilżenie oczu jest bardzo ważne.

4. Pełne usta

Kiedy nałożysz kwas hialuronowy na usta, sprawi on że wargi będą nawilżone i jędrne, a nawet doda im pełności. Zabiegi z użyciem  kwasu hialuronowego są zazwyczaj łatwe do zaobserwowania – usta robią się dzięki nim pełne i ponętne. To co prawda tymczasowa, ale bardzo skuteczna i bezpieczna metoda wypełnienia warg.

5. Wzmocnienie dziąseł

Działanie kwasu hialuronowego wiąże się też ze wzmacnianiem dziąseł, co z kolei przyczynia się do zdrowia całej jamy ustnej. Kwas nawilża tkankę łączną, wzmacniając powiązania pomiędzy zębami a kością, w której są osadzone. Innymi słowy, wzmacnianie dziąseł jest ważnym czynnikiem w dbaniu o zdrowie jamy ustnej.

6. Pielęgnacja włosów

Nawilżające działanie kwasu możesz również z powodzeniem wykorzystać w dbaniu o włosy. Regularne stosowanie pozwoli Ci zapobiegać rozdwajaniu się końcówek. Będziesz mogła cieszyć się błyszczącymi, odżywionymi i mocnymi włosami.

Kwas hialuronowy możesz znaleźć w wielu nawilżających i odżywczych produktach do pielęgnacji włosów. Możesz też dodać nieco kwasu do odżywki czy maski.

7. Ochrona kości i równowaga płynu stawowego

Jeśli chcesz kompleksowo i skutecznie zadbać o kości i stawy, nie możesz pomijać lubrykacji stawów. Płyn stawowy chroni Twoje kolana, łokcie i wszelkie inne stawy. Należy dbać o jego odpowiednie stężenie. Stosowanie kwasu hialuronowego zaleca się szczególnie sportowcom.

Zadbaj o stan kości i stawów, zwłaszcza jeśli uprawiasz sport.

Kwas hialuronowy i płyn stawowy, do którego produkcji kwas ten się przyczynia, zmniejszają tarcie i sprawiają, że możemy się poruszać bez bólu i ryzyka kontuzji. Niektóre rodzaje i dyscypliny sportu podnoszą ryzyko zapalenia stawów.

Wtedy mogą pomóc suplementy z kwasem hialuronowym. Osoby starsze oraz uprawiające intensywnie sport powinny zwracać uwagę na lubrykację stawów.

Podsumowując, kwas hialuronowy to podstawowy składnik pielęgnacyjny i zdrowotny. Jeśli chcesz zachować sprawność i piękny wygląd, koniecznie rozważ wprowadzenie go do swojej pielęgnacji i zażywanie odpowiednich suplementów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Sudha, P. N., & Rose, M. H. (2014). Beneficial effects of hyaluronic acid. In Advances in Food and Nutrition Research (Vol. 72, pp. 137–176). Academic Press Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-800269-8.00009-9
  • Papakonstantinou E, Roth M, Karakiulakis G. Hyaluronic acid: A key molecule in skin aging. Dermatoendocrinol. 2012;4(3):253–258. doi:10.4161/derm.21923
  • Bukhari, S. N. A., Roswandi, N. L., Waqas, M., Habib, H., Hussain, F., Khan, S., … Hussain, Z. (2018, December 1). Hyaluronic acid, a promising skin rejuvenating biomedicine: A review of recent updates and pre-clinical and clinical investigations on cosmetic and nutricosmetic effects. International Journal of Biological Macromolecules. Elsevier B.V. https://doi.org/10.1016/j.ijbiomac.2018.09.188
  • Troiano, P., & Monaco, G. (2008). Effect of hypotonic 0.4% hyaluronic acid drops in dry eye patients: A cross-over study. Cornea, 27(10), 1126–1130. https://doi.org/10.1097/ICO.0b013e318180e55c
  • Yazdanparast T, Samadi A, Hasanzadeh H, Nasrollahi SA, Firooz A, Kashani MN. Assessment of the Efficacy and Safety of Hyaluronic Acid Gel Injection in the Restoration of Fullness of the Upper Lips. J Cutan Aesthet Surg. 2017;10(2):101–105. doi:10.4103/JCAS.JCAS_115_16
  • Dahiya P, Kamal R. Hyaluronic Acid: a boon in periodontal therapy. N Am J Med Sci. 2013;5(5):309–315. doi:10.4103/1947-2714.112473

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.