Zabiegi na rozstępy - poznaj najlepsze

Bardzo ważne jest, aby organizm pozostawał dobrze nawodniony zarówno od wewnątrz, jak i na zewnątrz, aby nadać skórze elastyczność i zapobiec pękaniu włókien.
Zabiegi na rozstępy - poznaj najlepsze
Karla Henríquez

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Karla Henríquez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozstępy są postrzegane jako coś bardzo trudnego do usunięcia i chociaż prawdą jest, że nigdy nie znikają całkowicie, ich zmniejszenie nie jest niemożliwe. W tym artykule pokażemy Ci zabiegi na rozstępy, dzięki którym poprawisz wygląd twojej skóry.

Te brzydkie ślady na skórze pojawiają się znacznie częściej podczas ciąży. Jednak powstają również wtedy, gdy następuje nagły spadek masy ciała po dużym przybraniu na wadze. Najbardziej dotknięte obszary ciała to pośladki, nogi, ramiona i brzuch.

Dlaczego powstają rozstępy?

Nagłe zmiany masy ciała, niekontrolowane wahania poziomu hormonów i stosowanie złych nawyków są czynnikami związanymi z pojawieniem się rozstępów.

Jednak, aby bardziej zagłębić się w szczegóły, należy wyjaśnić, że rozstępy są wynikiem rozpadu lub pogorszenia włókien kolagenu i elastyny.

Ten proces zwykle występuje, gdy skóra przechodzi nadmierne rozciąganie, czy to z powodu ciąży, nadwagi lub procesu wzrostu. Rezultatem są równoległe czerwonawe, jasne i cienkie linie, które później uzyskują wygląd podobny do blizny.

Niektóre sztuczki i zabiegi na rozstępy

Wszyscy wiemy, że idealnym sposobem na uniknięcie rozstępów jest prowadzenie zdrowego życia i odpowiednie nawilżanie skóry. Jednak, gdy już się pojawią rozstępy, możemy zastosować pewne sztuczki, które sprawią, że nieestetyczne ślady na skórze będą mniej widoczne.

  • Jedną z najlepszych metod, jeśli chodzi o zabiegi na rozstępy jest stosowanie codziennego złuszczania. Można do niego użyć odpowiedniej szorstkiej gąbki do skóry, w ten sposób martwa skóra zostaje wyeliminowana, a wraz z nią rozstępy, stymulując naturalną odnowę skóry.
  • Kiedy bierzesz prysznic, spróbuj używać ciepłej i zimnej wody na przemian, aby poprawić krążenie, szczególnie w nogach. Ponadto zakończenie prysznica zimną wodą pomaga utrzymać sprężystość skóry i lepiej zachowuje jej wilgotność.
  • Spożywanie dwóch litrów wody dziennie utrzymuje dobre nawilżenie skóry i nadaje jej elastyczność. Jest to bardzo prosty, ale dobry sposób na zwalczanie rozstępów. Możemy również dbać o nawilżenie skóry od wewnątrz przez spożywanie pokarmów bogatych w wodę, takich jak owoce i warzywa.
  • Witamina E jest również bardzo dobrym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zabiegi i suplementy zmniejszające rozstępy. Aby dostarczać te witaminę do organizmu, można jeść szpinak i migdały, a nasza skóra będzie dobrze odżywiona.

Witamina E jest bardzo pomocna, jeśli chodzi o procesy odnowy skóry. A to ze względu na jej właściwości przeciwutleniające, które chronią kolagen, zachowując tym samym elastyczność skóry. Ponadto witamina E odmładza nasz organizm.

  • Możesz również wykonywać masaże w dotkniętym obszarze używając po prostu oliwy z oliwek. Inna opcją są kremy zawierające jeden lub więcej z następujących składników: masło kakaowe, olej z dzikiej róży, olej rycynowy, masło shea i witaminy A i C.

Jakie jeszcze zabiegi pomagają na rozstępy?

Istnieją jeszcze inne sposoby na zmniejszenie rozstępów. Są to bardziej inwazyjne zabiegi medyczne, takie jak mikrodermabrazja, która jest bardzo skuteczna na rozstępy. Inną opcją jest zastosowanie terapii laserowych, które również znacznie zmniejszają te brzydkie ślady na skórze.

Zaobserwowano znaczne również zmniejszenie rozstępów po zastosowaniu kwasu retinowego, który zmienia strukturę skóry i zmniejsza ślady. Jest to mniej inwazyjna a jednocześnie wysoce skuteczna alternatywa.

Rozstępy

Jeśli pomimo wyczerpania wszystkich opcji, rozstępy są nadal twoim najgorszym koszmarem, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest wizyta u lekarza. Każda z tych formuł daje jednak naprawdę widoczne rezultaty.

Aby uzyskać zadowalające wyniki, musisz wybrać leczenie, które najbardziej Ci odpowiada lub takie, które jest najłatwiejsze do przeprowadzenia. Ponadto musisz bardzo regularnie stosować zabiegi na rozstępy i wykonywać je dokładnie według instrukcji, aby osiągnąć dobre wyniki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oakley AM, Patel BC. Stretch Marks (Striae) [Updated 2018 Dec 28]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2019 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK436005/
  • Bogdan, C., Iurian, S., Tomuta, I., & Moldovan, M. (2017). Improvement of skin condition in striae distensae: Development, characterization and clinical efficacy of a cosmetic product containing Punica granatum seed oil and Croton lechleri resin extract. Drug Design, Development and Therapy. https://doi.org/10.2147/DDDT.S128470
  • Ud-Din, S., McGeorge, D., & Bayat, A. (2016). Topical management of striae distensae (stretch marks): Prevention and therapy of striae rubrae and albae. Journal of the European Academy of Dermatology and Venereology. https://doi.org/10.1111/jdv.13223

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.