Suchość skóry: jak wyleczyć ją raz na zawsze

Podobnie jak to ma miejsce w przypadku każdego innego narządu w naszym ciele, musimy także dbać o naszą skórę. Ale bez obaw. Wystarczy zastosować codzienną, prostą procedurę jej nawilżania, co pomoże skutecznie zapobiegać wysuszeniu jej powierzchni. Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci wyleczyć raz na zawsze suchość skóry.
Suchość skóry: jak wyleczyć ją raz na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 26 lipca, 2018

Skóra jest bez wątpienia największym organem w ludzkim ciele i chroni nas przed wszelkimi zewnętrznymi czynnikami. Ale tak jak w przypadku każdego innego narządu, musimy o nią dbać. Największych zagrożeniem dla niej nie są wbrew temu, co mogłoby się wydawać, rany i otarcia, ale suchość skóry.

Problem ten może u nas występować na przykład ze względu na długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych, stosowanie z silnych, pełnych chemii kosmetyków i nagłe zmiany temperatury. Nasza skóra cierpi w ten sposób na zmiany jej tekstury i działanie różnych czynników zewnętrznych, czego efektem jest suchość skóry.

Na szczęście istnieją doskonałe sposoby pozwalające wyleczyć tę dolegliwość.

Suchość skóry może być również znakiem ostrzegawczym informującym nas, że nasze ciało jest odwodnione. W każdym przypadku sucha, matowa i ogólnie kiepsko wyglądająca skóra jest czymś wskazującym na jakiś problem natury zdrowotnej.

Nie mówiąc już o tym, że jest także niezbyt pożądana z punktu widzenia estetyki, co szczególnie spędza sen z twarzy kobietom. Wszyscy chcemy mieć doskonale nawilżoną skórę i zdrowo wyglądającą twarz. Jeśli jednak zauważysz, że u siebie suchość skóry, na łamach naszego bloga krok do zdrowia możesz znaleźć pomocną dłoń.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci wspaniałe pomysły, które powinieneś zastosować w praktyce, aby raz na zawsze wyleczyć suchość skóry.

Skąd się bierze suchość skóry?

Podczas gdy suchość skóry może czasami uwarunkowana czynnikami genetycznymi i zostać po prostu odziedziczona po naszych przodkach, może także być spowodowana czynnikami takimi jak klimat, nadmierne nasłonecznienie, brakiem pielęgnacji lub chorobami skóry.

W wielu przypadkach skóra wysycha z powodu braku witamin A i E, z powodu niezdrowej diety lub zawierającej nadmierne ilości tłuszczu i śladowe ilości witamin.

W przypadku skóry naprawdę mocno wysuszonej ludzie mogą odczuwać swędzenie lub widzieć jej łuszczenie się. Taki stan rzeczy może powodować ból, a w niektórych przypadkach mogą nawet zacząć pojawiać się krosty i wrzody stanowiące oznakę rozwijającego się stanu zapalnego skóry.

Sucha skóra

Większość przypadków suchej skóry wynika jednak po prostu z niewłaściwego dbania o nią. Używanie agresywnych mydeł, brak stosowania specjalnych preparatów nawilżających lub ochrony przeciwsłonecznej itp. to przykłady najczęściej spotykanych sposobów niewłaściwej pielęgnacji skóry.

Możesz rozwiązać wszystkie wyżej wymienione problemy, wykonując określone kroki i wskazówki, które pomogą ożywić zdrowie Twojej skóry. Zapraszamy zatem do lektury!

Jak skutecznie wyleczyć suchą skórę?

Ogólnie rzecz biorąc istnieją pewne zabiegi, których zastosowanie (najlepiej wszystkich naraz) pozwoli zadbać o naszą skórę na najbardziej podstawowym poziomie.

Wystarczy pamiętać o tym, by nie nadużywać gorącej wody, skupić się na wybieraniu mydła o neutralnym poziomie pH, nawilżać skórę po każdej dłuższej kąpieli i stosować kremy zapewniające skuteczną ochronę przeciwsłoneczną (tzn. z filtrem UV minimum 400). Wymienione tutaj kwestie są wręcz niezbędne dla codziennej rutyny mającej na celu utrzymania zdrowia i dobrej kondycji skóry.

Dla osób, u których suchość skóry przeistoczyła się w naprawdę uciążliwy problem znacząco utrudniający funkcjonowanie każdego kolejnego dnia istnieją jednak pewne godne uwagi sztuczki, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w kwestii poprawy jakości i kondycji skóry. Wystarczy pamiętać, by przestrzegać poniższych zaleceń każdego dnia, a efekty same przyjdą wkrótce:

Zdrowa dieta

Jak wspomnieliśmy nieco wcześniej, zrównoważona dieta jest kluczowym czynnikiem wpływającym na poprawę ogólnego stanu zdrowia, a nasza skóra nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Spożywanie owoców i warzyw bogatych w witaminy pomoże nawilżyć Twoją skórę od środka, nadając jej zdrowego blasku i atrakcyjnego wyglądu.

Ilość wody, którą wypijasz w ciągu dnia, również jest niezwykle ważna. Pamiętaj, że podczas gdy nie musisz ściśle przestrzegać reguły 2 litrów na dobę, to jednak powinieneś pić tyle wody, ile potrzebuje Twoje ciało. Woda jest niezbędna do utrzymania odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu, więc pamiętaj o włączeniu jej do swojej diety.

Regularnie złuszczanie skóry (peeling)

Chociaż wielu ludzi sądzi, że złuszczanie wysusza skórę jeszcze bardziej, to rzeczywistość jest taka, że zabieg ten pomaga naprawić i zregenerować powierzchnię skóry. Dzięki temu będzie ona w stanie nawilżyć się szybciej i dokładnie z uwagi na to, że zabieg złuszczania eliminuje martwe komórki naskórka powodujące suchość skóry.

Peeling

Użyj swojego ulubionego naturalnego produktu do peelingu, niezależnie od tego, czy chodzi tutaj o sól, cukier czy też kawę. Wybierz taki, który nie jest zbyt szorstki dla Twojego rodzaju skóry. Następnie wcieraj go za pomocą okrągłych ruchów tak, aby usunąć wszystkie martwe komórki skóry.

Mleko krowie

Właściwości mleka krowiego nie sprowadzają się tylko do jego picia. Ma ono o wiele więcej interesujących zastosowań. Wystarczy wspomnieć tutaj o tym, że mleko znakomicie pozwala zwalczyć suchość skóry, z uwagi na cenne właściwości nawilżające.

Już legendarna królowa egipska Kleopatra wiedziała o jego właściwościach. To właśnie ona brała regularnie kąpiel w mleku zdając sobie sprawę z tego, że jest świetnym rozwiązaniem dla osób o suchej skórze. Mleko o wysokiej zawartości białka zmiękcza i nawilża powierzchnię skóry, pozostawiając ją gładką, przyjemną w dotyku i jędrną.

Jak wykorzystać te cechy mleka? To proste:

  • Napełnij swoją wannę mlekiem i zanurz w niej całe ciało (lub choćby tylko miejsce, w którym doskwiera Ci suchość skóry) na co najmniej 20 minut.
  • Następnie zmyj mleko z ciała ciepłą (ale nie gorącą) wodą, nie używając do tego celu mydła.
  • Białka zawarte w mleku zdołają przeniknąć przez Twoją skórę, zapewniając jej zdrowy blask i znakomite nawilżenie.

Olejki i oliwki

Olejki i oliwki do skóry zawierają liczne witaminy i składniki odżywcze, które doskonale sprawdzają się w walce z tak nieprzyjemnym zjawiskiem, jak suchość skóry.

Olejki eteryczne

Aby wykorzystać ich właściwości po prostu dodaj kilka łyżek oliwki do swojego codziennego kremu nawilżającego. Dzięki temu uzyskasz dodatkowe efekty nawilżające, które doskonale sprawdzą się w przypadku Twojej skóry. Użyj tak ulepszonego kremu na najbardziej suchych obszarach swojej skóry raz lub dwa razy dziennie.

Preparaty tonizujące

W przypadku twarzy, która jest jednym z obszarów, w których najczęściej występuje suchość skóry, można zastosować specjalne preparaty tonizujące. Toniki takie pomogą Ci oczyścić skórę i usunąć z twarzy resztki makijażu, a dodatkowo jeszcze bardziej nawilżają powierzchnię skóry.

Zrób sobie samodzielnie tonik do twarzy wykorzystując do tego celu oliwę z oliwek i mleko krowie.

  • Po prostu dodaj do czterech łyżek stołowych oliwy cztery łyżki mleka, a następnie dobrze wymieszaj całość.
  • Używając bawełnianego wacika zanurz go w tak uzyskanym toniku i wetrzyj w twarz.
  • Powtarzaj całość dwa razy dziennie, rano i wieczorem.
  • Zobaczysz wyniki tego zabiegu już za kilka dni, a Twoja twarz będzie bardziej nawilżona.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.