Okulary przeciwsłoneczne - 9 konsekwencji dla zdrowia

Jeśli nosisz okulary przeciwsłoneczne, które nie blokują szkodliwych promieni, możesz na dłuższą metę ponieść szkody, co sprawia, że ​​wybór odpowiedniej pary i używanie jej przez cały rok - nie tylko w lecie - jest niezbędny.
Okulary przeciwsłoneczne - 9 konsekwencji dla zdrowia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Czasami możemy nie zauważyć słońca pośród chmur lub wierzymy, że okulary przeciwsłoneczne są niepotrzebne zimą. Jednak promienie UV z czasem coraz bardziej uszkadzają nasz wzrok.  Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o konsekwencjach nienoszenia tego przydatnego akcesorium, jakim są okulary przeciwsłoneczne.

Okulary przeciwsłoneczne – efekty uboczne wynikające z ich nienoszenia

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko akcesoria pasujące do naszych strojów. W rzeczywistości są zawsze w modzie, aby chronić oczy przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Wykazano, że nienoszenie okularów przeciwsłonecznych prowadzi do wielu skutków ubocznych. Niektóre z nich są następujące:

Bezpośrednie działanie promieni UV

To promieniowanie jest bardzo szkodliwe dla naszego wzroku, ponieważ może prowadzić do zaćmy lub trwałego uszkodzenia rogówki oraz innych dolegliwości.

Bóle głowy i zmęczenie oczu

Ponadto światło słoneczne drażni nasze oczy, a także powoduje bóle głowy, które mogą przekształcić się w migreny.

Promienie słoneczne prześwitujące przez dłoń.

Suche oko

Oczy potrzebują nawilżenia, aby wykonywać swoją pracę, skupiać na tym na co patrzymy i unikać problemów, takich jak niewyraźne widzenie, podrażnienie i swędzenie. Brak okularów przeciwsłonecznych może wysuszyć oczy.

Wrażliwość na światło

Wrażliwość na światło odnosi się do problemów z widzeniem w obszarach, które są zbyt jasne lub dobrze oświetlone – zwłaszcza w naturalnym świetle. Jeśli leki lub leczenie dają taki efekt uboczny, brak okularów przeciwsłonecznych zwiększa tę wrażliwość.

Światłowstręt

Fotofobia jest ostrą wrażliwością na normalne warunki oświetlenia. Może to być bardzo niewygodne w ciągu dnia.

Okulary przeciwsłoneczne.

Zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki jest stanem, który rozwija się w centrum siatkówki. Jest to jeden z najpoważniejszych problemów z oczami, z którymi może się spotkać dana osoba.

Zapalenie spojówek

Zapalenie spojówek to zapalenie spojówki oka. Objawy wirusa obejmują wydzielanie śluzu w godzinach porannych, opuchnięte powieki i bardzo nieprzyjemne uczucie “piasku w oczach”.

Przeczytaj również: Ostre zapalenie spojówek – zwalcz 7 sposobomi

Oparzenia

Słońce może również poparzyć nasze powieki, które są częścią ciała odpowiedzialnego za ochronę naszych oczu przed oparzeniem.

Dlaczego należy nosić okulary przeciwsłoneczne zimą?

“Nie musisz nosić okularów przeciwsłonecznych w zimie” to mit. Myślimy, że tylko dlatego, iż słońce nie świeci jasno na niebie, nie potrzebujemy ochrony. Ale to nie jest prawdą .

Nawet jeśli słońce kryje się za chmurami , nadal musimy chronić się przed jego promieniami. Można nawet powiedzieć, że musimy dbać o to jeszcze bardziej zimą niż latem.

Jeśli mieszkasz w mieście w którym zimą jest dużo śniegu lub wybierasz się na wycieczkę na narty, powinieneś nosić specjalne okulary przeciwsłoneczne, które nie tylko zasłaniają obszar oczu, ale również obszar naszej twarzy.

Dziewczyna i okulary przeciwsłoneczne.

Śnieg to jasna powierzchnia odbijająca promienie słoneczne. Promienie te uderzają bezpośrednio w naszą twarz, powodując oparzenia i uszkadzając nasz wzrok.

Czy dzieci muszą nosić okulary przeciwsłoneczne?

Absolutnie tak! Tak jak promienie ultrafioletowe nie osłabiają się zimą lub latem, aby oszczędzić nasz wzrok, tak samo oddziałowują na nasze dzieci.

Tak więc, dzieci powinny nabyć nawyk nie opuszczania domu bez okularów przeciwsłonecznych.

Dobrą wiadomością jest to, że największe marki okularów przeciwsłonecznych uruchamiają kolekcje dla dzieci. Kolekcje te charakteryzują się ciekawymi kolorami, ulubionymi postaciami z filmów i seriali telewizyjnych, a także, co najlepsze –rozmiarami i wygodą dostosowaną do potrzeb dzieci.

Co z niską jakością okularów przeciwsłonecznych?

Teraz wchodzimy w temat, który bywa tabu, ale warto się nim zająć. Kupowanie okularów przeciwsłonecznych, które nie zostały zatwierdzone przez stowarzyszenia medyczne i wymogi miejskie, krajowe, a nawet międzynarodowe, może mieć negatywny wpływ na nasze oczy.

Zamiast chronić nasz wzrok, większość tych okularów przeciwsłonecznych ma odwrotny skutek. Innymi słowy, powodują jeszcze większe obrażenia.

Większość pacjentów z rogowaceniem słonecznym (zapaleniem rogówki), wczesnymi stadiami zaćmy, suchością oczu i zawrotami głowy często doświadcza tych problemów, ponieważ używa okularów przeciwsłonecznych, które kupili na pchlim targu, na rynku, na stoisku lub w Internecie. Zasadniczo dowolnych miejscach, z wyjątkiem sklepu optycznego.

Okulary słoneczne niskiej jakości.

Ważne jest, aby przyjść do właściwego sklepu i uzyskać odpowiednią ocenę specjalisty. Ponieważ obrażenia są progresywne, możesz nie zauważyć, że coś jest nie tak. Czasami zanim dana osoba pójdzie na kontrolę, jest już za późno.

Okulary przeciwsłoneczne niskiej jakości “oszukują” oko, które jest organem zarówno delikatnym, jak i cennym. Aby nieco lepiej zrozumieć dlaczego słońce jest szkodliwe dla Twoich oczu, musisz wiedzieć, że istnieją trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

  • Promieniowanie ultrafioletowe (UV): to najbardziej szkodliwe promienie, które są zawsze obecne, nawet w pochmurne dni. Powodują zmiany w rogówce, przedwczesne starzenie się oka i uszkodzenia spojówek
  • Promieniowanie podczerwone: Promieniowanie podczerwone wydziela uczucie ciepła i może powodować oparzenia. Oko absorbuje te promienie, w wyniku czego rogówka może cierpieć z powodu oparzeń.
  • Widzialne promieniowanie: jest to naturalne światło, które otrzymujemy od słońca. Jednak bez odpowiedniej ochrony może uszkodzić nasze oko, szczególnie siatkówkę.

Okulary, które nie spełniają oficjalnych standardów, filtrują jedynie widzialne promieniowanie słoneczne, a nie promienie ultrafioletowe. W rezultacie źrenica rozszerza się bardziej, aby umożliwić więcej światła.

Problem polega na tym, że promienie UV i promieniowanie podczerwone również przedostają się do oka. Rezultatem jest większe ryzyko wystąpienia powikłań. Promieniowanie jest przechowywane w soczewce i nie jest eliminowane, co oznacza, że jego szkodliwe skutki kumulują się.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.