Melasma - naturalne sposoby na ciemne plamki na skórze

Melasma, czyli regularne, ciemniejsze przebarwienia występujące na skórze, zwykle manifestuje się u kobiet podczas ciąży. W poniższym artykule poznasz trzy naturalne sposoby na zmniejszenie widoczności tych plamek.
Melasma - naturalne sposoby na ciemne plamki na skórze

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Melasma znana jest także jako ostuda twarzy i zwykle dotyka kobiet w wieku rozrodczym. Może pojawić się przy okazji ciąży, podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych i wahań hormonów. W tym artykule poznasz naturalne sposoby na rozjaśnienie tych przebarwień i uzyskanie gładkiej, jednolitej skóry. 

Pomimo tego, że melasma zwykle dotyka kobiet w ciąży, niektóre badania wskazują, że może ona występować również u mężczyzn. Jej główną przyczyną są promienie ultrafioletowe- z tego powodu zwykle objawia się w obszarach najbardziej narażonych na słońce.

Długotrwałe przebywanie w ostrym nasłonecznieniu, bez odpowiedniej ochrony w postaci filtrów SPF, może niestety skończyć się ciemnymi, ciężkimi do usunięcia plamami. 

Melasma – jak ją rozpoznać?

Jeśli cierpisz na nierówny koloryt skóry, brązowe plamy na policzkach lub na czole, większe niż piegi, możesz mieć do czynienia z dyschromią, która może przekształcić się w ostudę.

Czytaj dalej, aby poznać naturalne metody, które mogą poprawić wygląd Twojej skóry.

Melasma – naturalne metody rozjaśniania

1. Ekstrakt z kory nadmorskiej sosny francuskiej

Melasma - kora

Sosna nadmorska (Pinus pinaster Aiton) stosowana jest w kosmetykach i suplementach.  Jest składnikiem m.in. kremów naprawczych, jako źródło czynnych flawonoidów i przeciwutleniaczy. 

Samą korę stosowano też m.in. przeciwko szkorbutowi i do tamowania krwawień. Ten naturalny wyciąg wykazuje pozytywne skutki w restrukturyzacji nadmiernie napigmentowanej skóry.

Według badań, efekt uzyskany z wyciągu z sosny nadmorskiej przyniósł dobre rezultaty, w przypadku pigmentacji twarzy. Melasma, pod wpływem suplementacji tym remedium, rozjaśniała się i stawała się mniej widoczna. Taka terapia uznana została za bezpieczną i skuteczną.

Wnioski z badań wskazują, że leczenie ekstraktem z kory sosny jest skuteczne i poprawia jakość życia pacjentów, a także koloryt ich skóry. Ponadto, ten ekstrakt zwiększa nawilżenie i elastyczność naskórka, a także pomaga opóźnić starzenie się skóry. Jak najlepiej wykorzystać moc tej substancji?  

Aby uzyskać najlepsze efekty, warto przyjmować suplementy w formie doustnej. Możesz znaleźć ten wyciąg w kapsułkach zwanych także Pycnogenol.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Pielęgnacja skóry: 9 produktów spożywczych

2. Ostuda – leczenie witaminą C

Kwas askorbinowy (witamina C) jest popularną substancją w kosmetykach przeciwstarzeniowych, rozjaśniających i wyrównujących koloryt skóry.  Dostarczanie skórze dawki witaminy C, pomaga zmniejszyć widoczność napigmentowanych obszarów, takich jak właśnie melasma.

Dlaczego kwas askorbinowy jest tak ważny w codziennej pielęgnacji? Dzięki silnym zdolnościom przeciw utleniającym pomaga rozjaśnić i ujednolicić skórę.

Jak korzystać z kwasu askorbinowego, aby uzyskać najlepsze efekty?

  • Warto znaleźć dobrej jakości serum ze skoncentrowaną witaminą C, w formie czystego kwasu askorbinowego. Tylko taka postać, ma udokumentowane działanie. 
  • Nakładaj je dwa razy dziennie, rano i wieczorem, na dokładnie oczyszczoną skórę twarzy.
  • Następnie, zastosuj krem nawilżający lub olejek, aby zapobiec podrażnieniu skóry.
  • Jeśli masz bardzo suchą skórę, możesz stosować serum co drugi dzień, aby pozwolić cerze się przyzwyczaić do nowego produktu.

3. Melasma – lecznicze maseczki z torfu

Melasma - maseczka

Oprócz bardzo dobrych wyników w rozjaśnianiu nadmiernej pigmentacji, ta maseczka okazała się skuteczna w przypadku innych problemów skórnych, takich jak: trądzik, trądzik różowaty czy egzema. 

W wielu badaniach przeanalizowano liczne remedia naturalne, które mogłyby być korzystne w leczeniu melasmy. Analiza maseczek peloidowych przyniosła całkiem zachęcające wyniki.

Torfy (zwane też Peloidami) są znane jako „błota lecznicze” lub borowiny. Składają się z leczniczej wody mineralnej i składników mineralnych o konsystencji glinki.

Ich właściwości pomagają w leczeniu problemów skórnych, takich jak łuszczyca lub łojotok. Ponadto, ich właściwości ujędrniające i złuszczające pomagają poprawić stan skóry przy melasmie.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Rośliny lecznicze – jak je uprawiać?

Jak stosować taką naturalną maseczkę torfową?

Możesz ją zakupić jako w sklepach ekologicznych lub przez internet. Najpierw nałóż ją bezpośrednio na oczyszczoną skórę, postępując zgodnie z instrukcjami na opakowaniu, a następnie odczekaj 15 min. Zmyj wodą i nawilż skórę kremem. 

Melasma jest trudna do usunięcia, a zabiegi medycyny estetycznej, takie jak lasery, mogą być bardzo kosztowne. Na szczęście, są także środki naturalne, które pomogą Ci zmniejszyć ten problem i uzyskać świetlistą cerę. Aby zobaczyć efekty, należy je stosować przez dłuższy czas.

Warto dokumentować przebieg terapii, aby sprawdzić postępy w rozjaśnianiu przebarwień. Koniecznie stosuj codziennie SPF min. 30, aby nie pogarszać problemu i unikaj opalania się i solariów. 

Jeśli cierpisz na dodatkowe choroby lub poddajesz się zabiegom na skórę ważne jest, aby omówić ze swoim dermatologiem wszelkie zmiany w rutynie Warto śledzić najnowsze badania, aby być na bieżąco z nowymi metodami leczenia problemów takich jak melasma.

Czy kiedykolwiek korzystałeś z tych naturalnym remediów na przebarwienia? Podziel się z nami Twoimi efektami!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Estrella, V, Nipotti, J, Orive, M, & Fernández Bussy, R. (2015). La piel y sus nutrientes. Revista argentina de dermatología96(2), 117-133. Recuperado en 04 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1851-300X2015000200010&lng=es&tlng=es.
  • Jiménez, A. Y. P. (2010). Uso de los peloides de “Santa Lucía” en el Acné Polimorfo. MediCiego16(2).
  • Pérez Jiménez, A. Y., García, M. F., López, A. M., Martín, J. M. M., & García, L. F. (2012). Uso de los peloides de “Santa Lucía” en el melasma. Mediciego18(s1).
  • Sarkar R, Ailawadi P, Garg S. Melasma in Men: A Review of Clinical, Etiological, and Management Issues. J Clin Aesthet Dermatol. 2018;11(2):53-59.
  • Alvarez, Judith. (2014). Efecto despigmentante del extracto de Pino Marino Francés (Pycnogenol®) en pacientes con hipercromía facial. Archivos Venezolanos de Farmacología y Terapéutica, 33(1), 1-6. Recuperado en 03 de agosto de 2020, de http://ve.scielo.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0798-02642014000100001&lng=es&tlng=es.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.