Jak zacząć ćwiczyć regularnie? Oto 8 prostych sposobów!

Regularne treningi wraz ze zdrowym żywieniem, to najlepsza droga do zachowania zdrowia i smukłej sylwetki na dłużej. Zabiegany tryb życia często stoi na przeszkodzie w zaplanowaniu aktywności fizycznej. Warto jednak zacząć ćwiczyć regularnie, aby zmniejszyć codzienny stres i niepokój.
Jak zacząć ćwiczyć regularnie? Oto 8 prostych sposobów!

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nie jest tajemnicą, że ćwiczenia fizyczne to jeden z najlepszych nawyków, zapewniających równowagę fizyczną, psychiczną i emocjonalną. Mimo to wielu z nas nadal prowadzi siedzący tryb życia i nie może znaleźć czasu, aby pójść na spacer, na siłownię lub uprawiać jakikolwiek sport. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zacząć ćwiczyć  już od dziś.

Chociaż nie można zaprzeczyć, że utrzymanie postanowień związanych z treningami może być trudne, warto ćwiczyć siłę woli.  Pozwoli to na uzyskanie znaczących korzyści, płynących z aktywności fizycznej.

Niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, zajęcia sportowe promują dobre samopoczucie, łagodzą uczucie stresu, a także pomagają zapobiegać wielu chorobom: cukrzycy, otyłości czy nadciśnieniu tętniczemu.

Czy regularne treningi są wpisane w Twój plan tygodnia? W poniższym artykule podamy 8 powodów, dla których warto zacząć ćwiczyć, aby mieć zdrowsze życie i więcej energii. Już nawet niewielka aktywność, lekki spacer czy jogging mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie.

Warto zacząć ćwiczyć, aby zmniejszyć codzienny stres i niepokój

Kiedy ćwiczymy, mamy możliwość oderwania się od pracy, obowiązków domowych i od wszystkich sytuacji, które mogą powodować stres i lęk.

To, w połączeniu ze zdolnością do zwiększania poziomu serotoniny i endorfin, zmienia sport w naturalny środek uspokajający. Tak! Ćwiczenia pomogą ci uspokoić “nerwy” i zrównoważyć zaburzenia układu hormonalnego.

Zestresowana kobieta

Zwiększa samoocenę

Wszelkie zajęcia sportowe pomagają nam uczestniczyć w tak zwanej “zdrowej rywalizacji”. Nie ważne czy mierzysz się z innymi, czy z samym sobą. Osiąganie postawionych celów i poprawa wyników z dnia na dzień, niosą ze sobą dumę i zwiększają poczucie własnej wartości.

Ponadto, korzystasz również z zalet estetycznych, ponieważ twoja skóra i ciało będą wyglądać na lepiej ujędrnione, zadbane, dotlenione, a to poprawi Twoje samopoczucie.

Przyspieszenie tempa Twojego metabolizmu

Ćwiczenia mają wpływ na szybsze chudnięcie

W połączeniu ze zdrową dietą, ćwiczenia fizyczne są jednym z kluczowych aspektów utrzymania szybkiego tempa metabolizmu, a przy tym zdrowej masy ciała. Codzienna praktyka zwiększa wydatek energetyczny i pomaga usuwać złogi tłuszczu, znajdujące się w różnych częściach ciała.

Ponadto, aktywność jest kluczem do budowania i wzmacniania masy mięśniowej, dzięki czemu możesz wyglądać na osobę bardziej smukłą i lekko umięśnioną. Im większą masz masę mięśniową, tym wyższe jest Twoje tempo metabolizmu.

Poprawia zdolności Twojego mózgu

Chociaż wszyscy koncentrują się głównie na pracy fizycznej, sport pomaga zrównoważyć działanie ciała i umysłu, oferując wiele ciekawych korzyści dla zdrowia mózgu i neuronów.

Na przykład, koordynacja ruchowa, używana w każdej dyscyplinie sportowej, jest również bardzo potrzebna dla zachowania równowagi i rozwoju umiejętności i orientacji przestrzennej.

Ponadto, dzięki optymalizacji przepływu krwi, zwiększa się dotlenianie komórek mózgowych. Dzięki temu poprawia się sprawność psychiczna i koncentracja.

Ciekawy artykuł: Zdrowie twojego kręgosłupa- jak o niego dbać?

Korzyści w życiu seksualnym

Ćwiczenie zwiększy twoją pewność siebie

Regularne ćwiczenia fizyczne mogą przynieść ci korzyści w życiu seksualnym- na wiele sposobów. Sport poprawia pewność siebie, wzmacnia poczucie atrakcyjności i podnosi samoocenę.

Ćwiczenia zwiększają także Twoje zasoby energii, wytrzymałość mięśni i elastyczność, czyli czynniki, które mają wpływ na satysfakcję seksualną. Najwyższy czas zacząć ćwiczyć!

Ćwiczenia zapobiegają chorobom układu krążenia

Niezależnie od tego, czy jesteś zagrożony chorobami sercowo- naczyniowymi, ćwiczenia mogą pomóc Ci wzmocnić serce, krążenie i obniżyć ciśnienie tętnicze.

Regularne ćwiczenie wiąże się także z kontrolą wysokiego poziomu cholesterolu i zapobiegania przewlekłym schorzeniom, takim jak niewydolność serca czy zawał.

Warto zacząć ćwiczyć, aby wzmocnić Twoje stawy i kości

Warto zacząć ćwiczyć aby wzmocnić kości i stawy

Osoby ćwiczące regularnie mają mniejsze ryzyko wystąpienia chorób zwyrodnieniowych stawów i kości. Jest to szczególne istotne u osób starszych i kobiet zagrożonych osteoporozą.

 

Ten zdrowy nawyk pomaga zmniejszyć istniejące procesy zapalne organizmu. Wzmacniając mięśnie, więzadła i ścięgna, ćwiczenia zapobiegają także powstaniu uszkodzeń w tych strukturach ciała. Osoby ćwiczące są mniej podatne na wszelkie złamania, skręcenia czy zwichnięcia.

Ważne jest jednak zachowanie dobrej postawy podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych. Jeśli nie skoncentrujemy się właściwie, bądź źle dobierzemy intensywność zajęć, ćwiczenia mogą mieć odwrotny skutek. Ćwicz z głową!

Regularnie uprawiany sport pomaga zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się organizmu

Od zawsze mówiono, że ćwiczenia fizyczne są najskuteczniejszą metodą przeciw starzeniu się organizmu. Korzyści dla organizmu są niezliczone! Regularna aktywność zapobiega przede wszystkim przedwczesnemu pogarszaniu się kondycji tkanek i kośćca. Dodatkowo, zapobiegając rozwojowi chorób serca, zwiększasz długość Twojego życia.

Podczas ćwiczeń aktywujesz złożone funkcje metabolizmu, układu krążenia i układu limfatycznego. Działają one razem, aby utrzymać komórki w zdrowiu i chronić Twoje ciało przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego. Sport pomaga usunąć szkodliwe produkty przemiany materii.

Każdy rodzaj aktywności sportowej pomaga odtruć organizm i oczyścić ciało z toksyn. Dzięki temu zapobiegasz powstawaniu przedwczesnych zmarszczek i innych oznak starzenia się skóry.

Nie czekaj! Zacznij ćwiczyć już od dziś! Wystarczy kilka minut ćwiczeń dziennie, aby zacząć cieszyć się wszystkimi korzyściami, o których tutaj wspomnieliśmy wcześniej.

Jeśli nie jesteś przyzwyczajony do regularnych ćwiczeń, zacznij powoli, aż stanie się to częścią Twojej codziennej rutyny. Najważniejsza jest regularność!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.