Energia - czy wiesz, które witaminy dają jej najwięcej?

Energia - czy wiesz, które witaminy dają jej najwięcej?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dowody wskazują, że witamina B2 działa jako podstawowy kofaktor, dzięki któremu pozyskiwana jest energia. Jednak to nie wystarczy, aby zwiększyć naszą witalność. Zobaczmy, jak możemy mieć więcej energii.

Witaminy są niezbędnymi mikroelementami, które uczestniczą w wielu procesach metabolicznych. Konieczne jest włącznie ich do naszej diety, ponieważ ich deficyt może sprzyjać pojawianiu się chorób. Ponadto są one bezpośrednio związane z wieloma korzyściami, takimi jak energia.

Musimy pamiętać, że istnieją dwa rodzaje witamin: rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Jak sama nazwa wskazuje, te pierwsze rozpuszczają się w wodzie, a te drugie w tłuszczu.

Z tego powodu możemy przechowywać w naszym ciele tylko te zdolne do gromadzenia się w tkance tłuszczowej. Tymczasem substancje rozpuszczalne w wodzie zostaną wydalone razem z moczem.

W tym artykule omówimy przypadek witamin rozpuszczalnych w wodzie z grupy B. Są one zaangażowane w wiele procesów związanych z metabolizmem energetycznym, co potwierdzają różne badania naukowe.

Jak mieć więcej energii?

Oczywistym jest, że głównymi składnikami odżywczymi dostarczającymi energii są węglowodany i tłuszcze. W zależności od tego, czy dochodzi do metabolizmu tlenowego czy beztlenowego, ważniejsze będą te pierwsze lub te drugie.  

Jednak do wywołania reakcji energetycznych konieczne jest istnienie substancji katalitycznych. Są to w szczególności witaminy z grupy B. Wiele reakcji energetycznych zachodzi w mitochondriach. Oddychanie komórkowe zależy między innymi od tych organelli.

Żywność
Witamina B2 działa jako podstawowy kofaktor w pozyskiwaniu energii w komórce. Jednak dowody nie pokazują, że zwiększa nasz poziom energii.

Literatura naukowa sugeruje, że witamina B2 działa jako podstawowy kofaktor w pozyskiwaniu energii w komórce. Nie oznacza to jednak, że suplementacja witamin lub zwiększone spożycie witamin poprawi nasz poziom witalności.

Jeśli nie cierpimy z powodu wcześniejszego deficytu nie ma badań, które wykazałyby, że większa ilość tych substancji w naszym ciele może spowodować większą produkcję energii.

Energia: jak zwiększyć jej poziom?

Jeśli chcesz mieć więcej energii najlepszą opcją jest zróżnicowana i zbilansowana dieta. Powinieneś także regularnie ćwiczyć. W ten sposób poprawi się efektywność reakcji energetycznych, nastąpi adaptacja mięśni i regulacja układu hormonalnego.

Niedobory niektórych składników odżywczych mogą być związane z pojawieniem się zmęczenia. Typowym przypadkiem jest choroba zwana niedokrwistością. Choroba ta występuje, gdy dochodzi do spadku wydajności transportu tlenu wynikającym z niedoboru witaminy B12 lub żelaza.

Jest to związane z restrykcyjnymi dietami pozbawionymi mięsa i pojawia się także w przypadku sportowców długodystansowych. Powinniśmy wiedzieć, że wyeliminowanie pewnej grupy pokarmów z naszej diety może być śmiertelne, zamiast poprawić nam zdrowie. 

Suplementy, które okazały się skuteczne

Istnieją substancje ergogeniczne, które mogą zwiększyć naszą witalność i wydajność. Tak jest w przypadku kofeiny, która może poprawić pracę układu poznawczego i zmniejszyć zmęczenie.

Uważana za toksyczną w dużych ilościach, substancja ta zwiększa poczucie energii. Jednak jej użycie jest ograniczone do określonego spektrum dawkowania i są przypadki, w których jej stosowanie nie jest zalecane.

Jej zużycie jest bezpieczne w średniej i dłuższej perspektywie. Ponadto wiąże się z ochroną przed rozwojem długotrwałych chorób neurodegeneracyjnych. Istnieją badania naukowe, które potwierdzają to stwierdzenie, dlatego zaleca się przyjmowanie jej w umiarkowanych dawkach.

Kofeina
Kofeina w umiarkowanych dawkach może mieć pozytywny wpływ na organizm.

Witaminy i energia: o czym należy pamiętać?

Pomimo faktu, że witaminy B są związane z metabolizmem energetycznym nie ma dowodów, które mogłyby nas przekonać, że wzrost ich spożycia poprawi poziom energii i witalność.

Do tego zadania najlepszą opcją jest wprowadzenie zróżnicowanej i zbilansowanej diety. Unikanie ograniczania określonych grup pokarmowych pozwoli Ci uniknąć niedoborów składników odżywczych. To z kolei zapewni optymalne funkcjonowanie metabolizmu komórkowego i energetycznego, który utrzyma organizm w dobrej kondycji.

Istnieją jednak pewne środki ergogeniczne, które poprawiają, choć chwilowo, poziomy energii. Kofeina jest doskonałą opcją w tym przypadku. Ponadto zmniejszania ryzyko zachorowań na choroby neurodegeneracyjne.

W każdym razie, jeśli masz wątpliwości co do jakości Twojej diety, najlepiej udać się do dietetyka. Ten specjalista zoptymalizuje dietę tak, aby nigdy nie brakowało Ci energii.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Depeint F., Bruce WR., Shangari N., Mehta R., O’Brien PJ., Mitochondrial function and toxicity: role of the B vitamin family on mitocondrial energy metabolism. Chem Biol Interact, 2006. 163 (1-2): 94-112.
  • Henriques BJ., Lucas TG., Gomes CM., Therapeutic approaches using riboflavin in mitocondrial energy metabolism disorders. Curr Drug Targets, 2016. 17 (13): 1527-34.
  • Smirmaul BP., De Moraes AC., Angjus L., Marcora SM., Effects of caffeine on neuromuscular fatigue and performance during high intensity cycling exercise in moderate hipoxia. Eur J Appl Physiol, 2017. 117 (1): 27-38.
  • Kolhadouzan M., Hamadeh MJ., The neuroprotective effects of caffeine in neurodegenerative diseases. CNS Neurosci Ther, 2017. 23 (4): 272-290.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.