Pokarmy zbożowe - co wnoszą do naszego organizmu?

Częste spożywanie płatków zbożowych może ci przynieść wielkie korzyści, przyczyniając się jednocześnie do zdrowego stylu życia dla całej Twojej rodziny.
Pokarmy zbożowe - co wnoszą do naszego organizmu?
Sergio Alonso Castrillejo

Przejrzane i zatwierdzone przez: farmaceuta Sergio Alonso Castrillejo.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Zawsze słyszeliśmy, że pokarmy zbożowe są bardzo ważnym elementem pożywienia dla naszego organizmu. Ale co tak naprawdę daje nam ten pokarm i dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Czym są pokarmy zbożowe i jak możemy znaleźć równowagę w naszej diecie?

Pokarmy zbożowe na bazie nasion są bogate w wiele składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm, aby mógł wykonywać swoje codzienne funkcje. Istnieje duża ilość zbóż i powinniśmy wiedzieć, który gatunek wybrać, aby jak najlepiej wpłynął na nasze zdrowie.

Na przykład jeśli chodzi o dzieci, jest bardzo ważne, żebyśmy wybierali zboża specjalnie dobrane do potrzeb ich młodych organizmów.

Chociaż jednocześnie powinniśmy unikać wielu reklamowanych produktów dostępnych w sprzedaży komercyjnej. Przyczyna leży w ich składzie, który zawiera duże ilości cukrów i dodatkowych tłuszczów.

Co zawierają pokarmy zbożowe?

Pokarmy zbożowe zawierają ogromne bogactwo węglowodanów, minerałów i witamin. Węglowodany stanowią niezbędny składnik naszego pożywienia, ponieważ dostarczają nam energię potrzebną do wykonywania różnych zadań przez cały dzień.

Minerały, takie jak, między innymi, żelazo, cynk lub selen, pomagają w funkcjach poznawczych, wspierając lepsze funkcjonowanie naszego organizmu w szkole lub pracy. Z drugiej strony, witaminy pomagają nam w zachowaniu odporności, dzięki czemu rzadziej będziemy chorować. Ponadto dzięki nim, nasz ciała mają więcej energii mogą się lepiej rozwijać.

Witamina b
Pokarmy zbożowe są bogate między innymi w witaminy z grupy B.

Węglowodany, które dostarczają pokarmy zbożowe, należą do tak zwanych węglowodanów złożonych. Ich właściwości polegają na tym, że w procesie metabolizmu powoli uwalniają glukozę do organizmu. Dzięki temu doskonale nadają się do zapewnienia energii i uczucia sytości przez cały dzień.

Ponadto węglowodany złożone są korzystne dla pacjentów z cukrzycą, ponieważ poprawiają tolerancję na insulinę. Z drugiej strony, przyczyniają się one pozytywnie do utrzymania zdrowej  flory jelitowej, poprawiając trawienie i regulując tranzyt jelitowy.

Jakie są negatywne konsekwencje nadmiernego spożywania zbóż?

Pokarmy zbożowe nie mają negatywnego wpływu na dietę, nawet jeśli spożywamy je codziennie.

Musimy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach dostępne w sprzedaży wysoko przetworzone produkty zbożowe zawierają bardzo dużo cukru i dodatkowe tłuszcze. Z tego względu zawsze lepiej wybierać najbardziej naturalne i proste źródła zbóż.

Z drugiej strony, jest to pokarm, na który możesz mieć uczulenie lub nietolerancję. Na przykład osoby chore na celiakię nie tolerują glutenu zawartego w większości zbóż.

Słodkie pokarmy zbożowe
Niektóre typy pokarmów zbożowych zawierają wiele niezdrowych cukrów.

W takim przypadku zaleca się całkowite ich unikanie lub zastępowanie takimi produktami, które nie zawierają nietolerowanych składników. Mogą natomiast włączyć do swojej diety te, które ich organizm dobrze toleruje i nie wywołuje reakcji niepożądanych.

Ci, którzy nie mają problemów z tolerancją zbóż, mogą je włączyć do swoich potraw w różnorodnych formach. Pokarmy zbożowe świetnie się sprawdzają jako dodatek do sałatek, gulaszy i innych dań. Można je stosować od śniadania do kolacji. Pożywne zboża dają nam energię i uczucie sytości, aby stawić czoła rytmowi codziennego życia.

Włączenie ich do codziennej diety pomoże stworzyć dobre nawyki żywieniowe. Podobnie, mogą być podstawą zróżnicowanej i zbilansowanej diety, jeśli będą spożywane razem z mięsem, rybami, warzywami, produktami mlecznymi itp.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Mora, R. J. F. (2002). Evaluación nutricional. In Soporte nutricional especial.

  • Vera. (2008). Cereales, Legumbres, Leguminosas y Productos Proteínicos Vegetales. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentaciòn y la Agricultura.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.