Pokarmy zbożowe - co wnoszą do naszego organizmu?

07 sierpnia, 2019
Częste spożywanie płatków zbożowych może ci przynieść wielkie korzyści, przyczyniając się jednocześnie do zdrowego stylu życia dla całej Twojej rodziny.

Zawsze słyszeliśmy, że pokarmy zbożowe są bardzo ważnym elementem pożywienia dla naszego organizmu. Ale co tak naprawdę daje nam ten pokarm i dlaczego jest tak ważny dla naszego zdrowia?

Czym są pokarmy zbożowe i jak możemy znaleźć równowagę w naszej diecie?

Pokarmy zbożowe na bazie nasion są bogate w wiele składników odżywczych, których potrzebuje nasz organizm, aby mógł wykonywać swoje codzienne funkcje. Istnieje duża ilość zbóż i powinniśmy wiedzieć, który gatunek wybrać, aby jak najlepiej wpłynął na nasze zdrowie.

Na przykład jeśli chodzi o dzieci, jest bardzo ważne, żebyśmy wybierali zboża specjalnie dobrane do potrzeb ich młodych organizmów.

Chociaż jednocześnie powinniśmy unikać wielu reklamowanych produktów dostępnych w sprzedaży komercyjnej. Przyczyna leży w ich składzie, który zawiera duże ilości cukrów i dodatkowych tłuszczów.

Co zawierają pokarmy zbożowe?

Pokarmy zbożowe zawierają ogromne bogactwo węglowodanów, minerałów i witamin. Węglowodany stanowią niezbędny składnik naszego pożywienia, ponieważ dostarczają nam energię potrzebną do wykonywania różnych zadań przez cały dzień.

Minerały, takie jak, między innymi, żelazo, cynk lub selen, pomagają w funkcjach poznawczych, wspierając lepsze funkcjonowanie naszego organizmu w szkole lub pracy. Z drugiej strony, witaminy pomagają nam w zachowaniu odporności, dzięki czemu rzadziej będziemy chorować. Ponadto dzięki nim, nasz ciała mają więcej energii mogą się lepiej rozwijać.

Witamina b
Pokarmy zbożowe są bogate między innymi w witaminy z grupy B.

Węglowodany, które dostarczają pokarmy zbożowe, należą do tak zwanych węglowodanów złożonych. Ich właściwości polegają na tym, że w procesie metabolizmu powoli uwalniają glukozę do organizmu. Dzięki temu doskonale nadają się do zapewnienia energii i uczucia sytości przez cały dzień.

Ponadto węglowodany złożone są korzystne dla pacjentów z cukrzycą, ponieważ poprawiają tolerancję na insulinę. Z drugiej strony, przyczyniają się one pozytywnie do utrzymania zdrowej  flory jelitowej, poprawiając trawienie i regulując tranzyt jelitowy.

Jakie są negatywne konsekwencje nadmiernego spożywania zbóż?

Pokarmy zbożowe nie mają negatywnego wpływu na dietę, nawet jeśli spożywamy je codziennie.

Musimy jednak pamiętać, że w wielu przypadkach dostępne w sprzedaży wysoko przetworzone produkty zbożowe zawierają bardzo dużo cukru i dodatkowe tłuszcze. Z tego względu zawsze lepiej wybierać najbardziej naturalne i proste źródła zbóż.

Z drugiej strony, jest to pokarm, na który możesz mieć uczulenie lub nietolerancję. Na przykład osoby chore na celiakię nie tolerują glutenu zawartego w większości zbóż.

Słodkie pokarmy zbożowe
Niektóre typy pokarmów zbożowych zawierają wiele niezdrowych cukrów.

W takim przypadku zaleca się całkowite ich unikanie lub zastępowanie takimi produktami, które nie zawierają nietolerowanych składników. Mogą natomiast włączyć do swojej diety te, które ich organizm dobrze toleruje i nie wywołuje reakcji niepożądanych.

Ci, którzy nie mają problemów z tolerancją zbóż, mogą je włączyć do swoich potraw w różnorodnych formach. Pokarmy zbożowe świetnie się sprawdzają jako dodatek do sałatek, gulaszy i innych dań. Można je stosować od śniadania do kolacji. Pożywne zboża dają nam energię i uczucie sytości, aby stawić czoła rytmowi codziennego życia.

Włączenie ich do codziennej diety pomoże stworzyć dobre nawyki żywieniowe. Podobnie, mogą być podstawą zróżnicowanej i zbilansowanej diety, jeśli będą spożywane razem z mięsem, rybami, warzywami, produktami mlecznymi itp.

  • Mora, R. J. F. (2002). Evaluación nutricional. In Soporte nutricional especial.

  • Vera. (2008). Cereales, Legumbres, Leguminosas y Productos Proteínicos Vegetales. Organización de las Naciones Unidas para la Alimentaciòn y la Agricultura.