Stłuszczenie wątroby - Naturalne leczenie

Nieprawidłowa dieta i nadużywanie alkoholu mogą prowadzić do zaburzeń wątroby. Warto jest zadbać o ten organ, który pełni w naszym ciele szereg istnotnych funkcji.
Stłuszczenie wątroby - Naturalne leczenie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Stłuszczenie wątroby to odwracalny stan chorobowy, który zanika po wyeliminowaniu z codziennej rutyny pewnych niezdrowych nawyków. Oczywiście jest to nieprawidłowy stan wątroby. Ważne jest jednak to, że stłuszczenie wątroby wykryte odpowiednio wcześnie jest możliwe do wyleczenia. Zapobiega to powstawaniu poważniejszych problemów zdrowotnych.

Co to jest stłuszczenie wątroby?

Stłuszczenie wątroby występuje u osób, u których poziom tłuszczu w wątrobie wynosi między 5 a 10% masy tego narządu. W większości przypadków jest to choroba towarzysząca u cukrzyków oraz osób po 50 roku życia. Warto zaznaczyć, że wielu pacjentów ze stłuszczeniem wątroby nie cierpi na żadne dodatkowe komplikacje. Występują dwie postaci tej choroby:

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

Jak sama nazwa wskazuje, jest ono spowodowane nadmiernym spożyciem alkoholu. Jest to jednocześnie najwcześniejsze stadium choroby zwanej marskością wątroby. Stłuszczenie wątroby to zaburzenie pracy wątroby. Nie jest ona wówczas w stanie rozkładać tłuszczów, co powoduje ich odkładanie się w hepatocytach, czyli komórkach wątroby. Jeśli w porę odstawimy alkohol, zmiany powstałe w wątrobie ustąpią mniej więcej po 6-8 tygodniach abstynencji. Jeżeli natomiast nie zareagujemy na czas i nadal będziemy spożywać alkohol w nadmiernych ilościach, musimy liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia.

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby

(NAFLD – niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby) – mimo że nie jest wywołane nadużywaniem alkoholu, również jest jedną z przyczyn prowadzących do marskości wątroby. Choroba ta polega na obumieraniu zdrowych komórek wątroby, w których miejsce tworzy się zwłókniała tkanka łączna przypominająca wyglądem blizny. Po pewnym czasie organ nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować. Przyczynami stłuszczenia wątroby mogą być: otyłość, cukrzyca typu II, wysoki poziom cholesterolu, zespół metaboliczny (nazywany również zespołem X), wysoki poziom trójglicerydów lub zbyt szybka utrata masy ciała.

stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby – objawy

Stłuszczenie wątroby charakteryzuje się tym, że nie daje ono wyraźnych objawów albo – gdy już się pojawiają – bywają one mylone z innymi chorobami czy dolegliwościami.

Alarmujące powinny być następujące symptomy:

 • Wieczorne lęki
 • Fibromialgia
 • Stłuszczenie jamy brzusznej
 • Podwyższony poziom kwasu moczowego, cholesterolu i triglicerydów
 • Wypadanie włosów
 • Trądzik
 • Brodawki na szyi i pod pachami
 • Bezdech senny (chrapanie)
 • Zmęczenie
 • Utrata apetytu
 • Problemy ze schudnięciem
 • Nudności
 • Trudności z koncentracją
Miejsce wątroby w ciele człowieka

Stłuszczenie wątroby – naturalne metody leczenia

Poza stosowaniem naturalnych metod leczenia konieczne jest, aby chory wprowadził pewne zmiany do codziennej rutyny. Mamy tu na myśli przede wszystkim dietę oraz ograniczenie ilości spożywanego alkoholu. Wątroba potrzebuje czasu na regenerację swych komórek. Jest to w pełni możliwe tylko wtedy, gdy pacjent rzeczywiście chce poprawić stan swojego zdrowia i zrezygnuje ze wszystkiego, co zagraża i szkodzi jego wątrobie.

Jak naturalnie leczyć stłuszczenie wątroby? Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod:

 • Karczoch: nie wahaj się i od dziś włącz to warzywo do swojej diety i popraw funkcjonowanie wątroby. Jest ono bowiem niskokaloryczne, działa moczopędnie, pomaga także obniżyć poziom cholesterolu i cukru we krwi. Ogranicza również wchłanianie tłuszczu przez organizm – to tylko niektóre z cudownych właściwości karczocha. Zaleca się spożywanie karczochów przynajmniej dwa razy w tygodniu, najlepiej w jak najbardziej naturalnej postaci – gotowanych lub pieczonych, bez dodatku sosów, kremów czy dressingu.
 • Nieśplik japoński: jego właściwości są szeroko wykorzystywane w leczeniu wielu chorób, także stłuszczenia wątroby. Owoc ten korzystnie wpływa na funkcje wątroby oraz działa oczyszczająco na organizm. Zalecamy kilka owoców nieśplika japońskiego na deser.
Owocujący nieśplik japoński
 • Rzodkiew i burak: obydwa warzywa powinny na stale zagościć w Twojej diecie, ponieważ usuwają zapalenie wątroby oraz ją oczyszczają. Ponadto dostarczają dużo składników odżywczych i są jednocześnie niskokaloryczne. Rzodkiew polecamy na surowo – w całości lub potartą – jako dodatek do sałatek i surówek. Buraka natomiast lepiej ugotować; jest on również doskonałym dodatkiem do sałatek lub do gotowych dań.
 • Ostropest plamisty: to roślina powszechnie stosowana w leczeniu stłuszczenia wątroby. Napar z liści chroni ten narząd oraz wspomaga jego prawidłowe funkcjonowanie. Zalecamy picie 3 filiżanek naparu z ostropestu dziennie (1 łyżkę liści ostropestu na szklankę wody).
 • Mniszek lekarski: to jedno z najsilniejszych ziół oczyszczających. Pomaga oczyścić wątrobę oraz ogólnie poprawia jej kondycję. Zalecamy picie 3 szklanek naparu z mniszka lekarskiego dziennie (1 łyżka mniszka na 1/4 litra wrzącej wody).
Napar z mniszka lekarskiego

Naturalne metody leczenia – c.d.

 • Boldo: zioło powszechnie stosowane do oczyszczania wątroby z toksyn oraz tłuszczu, dzięki czemu znacznie łatwiej się ona regeneruje. Pij szklankę naparu z boldo po posiłkach, co dodatkowo wspomoże również trawienie.
 • Cytryna: jest wskazana dla pacjentów, którzy nie mają problemów ze zgagą. Dodawaj sok z cytryny do herbaty, sałatek, napojów i innych potraw. Cytryna jest bowiem jednym z najsilniejszych “oczyszczaczy” wątroby oraz pomaga usunąć zgromadzony w jej komórkach tłuszcz.
 • Imbir: badania naukowe wykazują, że imbir jest doskonałym sprzymierzeńcem naturalnego leczenia stłuszczenia wątroby – jest bogaty w antyoksydanty oraz pomaga obniżyć poziom triglicerydów. Przygotuj samodzielnie herbatkę: zmiel dwie łyżeczki korzenia imbiru i dodaj do szklanki wrzącej wody. Odstaw na kilka minut, a następnie wypij, zanim wystygnie. Możesz również dodawać starty korzeń imbiru do sałatek i surówek.
 • Cykoria: umyj i pokrój kilogram miękkich korzeni cykorii. Wrzuć do blendera i zmiksuj, a następnie przełóż do garnka i dodaj kilogram cukru. Gotuj aż do uzyskania konsystencji syropu. Przelej do szklanej, hermetycznie zamykanej butelki. Pij codziennie jedną łyżeczkę.
 • Grejpfrut: jest dobrym lekiem na stłuszczenie wątroby ze względu na dużą zawartość naringeniny, która uaktywnia związki chemiczne odpowiedzialne za utlenianie kwasów tłuszczowych. Co więcej, bierze czynny udział w spalaniu tkanki tłuszczowej w całym organizmie, łagodzi objawy zespołu metabolicznego – czyli wspomaga walkę z dwoma czynnikami, które zwykle są związane z chorobą stłuszczenia wątroby.
Pokrojony grejpfrut

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Beevi, SS, Mangamoori, LN y Gowda, BB (2012). Perfil polifenólico y propiedades antioxidantes de Rafhanus sativusL. Investigación de productos naturales, 26 (6), 557–563. https://doi.org/10.1080/14786419.2010.521884
 • Claudia, D. C., Mosca, A., Alterio, A., Comparcola, D., Ferretti, F., & Nobili, V. (2018). Fatty liver disease. In Contemporary Endocrinology. https://doi.org/10.1007/978-3-319-68192-4_26
 • Fan, J. G., & Cao, H. X. (2013). Role of diet and nutritional management in non-alcoholic fatty liver disease. Journal of Gastroenterology and Hepatology (Australia). https://doi.org/10.1111/jgh.12244
 • Flora, K., Hahn, M., Rosen, H. y Benner, K. (1998). Cardo mariano (Silybum marianum) para la terapia de enfermedades hepáticas. Revista estadounidense de gastroenterología, 93 (2), 139-143. https://doi.org/10.1111/j.1572-0241.1998.00139.x
 • Kim, J., Ahn, M., Kim, S.-E., Lee, HS, Kim, HK, Kim, GO y Shin, T. (2017). Efecto hepatoprotector del rábano negro fermentado (Raphanus sativus L.var niger) en la lesión hepática inducida por CCl4 en ratas. Revista de Medicina Veterinaria Preventiva, 41 (4), 143-149. https://doi.org/10.13041/jpvm.2017.41.4.143
 • Melzer, O. A., Rothkopf, M. M., & Ganjhu, L. (2014). Nonalcoholic fatty liver disease. In Metabolic Medicine and Surgery. https://doi.org/10.1201/b17616
 • Mirmiran, P., Amirhamidi, Z., Ejtahed, HS, Bahadoran, Z. y Azizi, F. (2017). Relación entre la dieta y la enfermedad del hígado graso no alcohólico: un artículo de revisión. Revista iraní de salud pública , 46 (8), 1007–1017.
 • Mun, J., Park, J., Yoon, H.-G., Tú, Y., Choi, K.-C., Lee, Y.-H., Kim, K., Lee, J., Kim , O.-K. y Jun, W. (2019). Efectos del extracto de agua de Eriobotrya japonica sobre el deterioro del hígado graso alcohólico y no alcohólico. Journal of Medicinal Food, 22 (12), 1262-1270. https://doi.org/10.1089/jmf.2019.4493
 • Ochoa, Christiam y Granda, Cecilia y Chapoñan, Martín y Borja, Rubén y Borjas, Paulo y Ortiz, Jhon y Ugaz, Graciela y Puerta, Eberth y Pucutay, Mario (2008). Efecto Protector de Peumus Boldus en ratas con toxicidad hepática inducida por Paracetamol. CIMEL Ciencia e Investigación Médica Estudiantil Latinoamericana, 13 (1), 20-25. [Fecha de Consulta 15 de Diciembre de 2020]. ISSN: 1680-8398. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=717/71720914005
 • Vos, M. B., & Lavine, J. E. (2013). Dietary fructose in nonalcoholic fatty liver disease. Hepatology. https://doi.org/10.1002/hep.26299

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.