Naturalne sposoby na chrapanie

Naturalne sposoby na chrapanie
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Chrapanie to twoja zmora? A może nie możesz w nocy spać ponieważ słyszysz czyjeś chrapanie? Mamy dobrą wiadomość, istnieje kilka sztuczek, które pozwolą nam wyeliminować z naszego życia pewne nawyki, których konsekwencją jest chrapanie. Pomocne w tym będzie spożywanie pewnych produktów spożywczych, które są w tym wypadku bardzo zalecane.Istnieją skuteczne metody, które mogą wyeliminować chrapanie, wśród których możemy znaleźć nakładki na nos czy leki oraz kilka innych sposobów, które mogą być bardzo pomocne i trwałe. Jednak my skupimy się na tych prostych i łatwo dostępnych produktach spożywczych, które rozprawią się z tą irytującą dolegliwością.

Naturalne sposoby na chrapanie

Miód

2#miód-chrapanie.jpg

Miód to bardzo smaczny sposób na pozbycie się chrapania, a co więcej można dodać go praktycznie do każdego napoju, który spożywamy podczas dnia. Ma on właściwości przeciwzapalne, które pomogą oczyścić drogi oddechowe i zapewni nam spokojny sen.

Herbata z mięty

Miętowa herbata jest bardzo skuteczna w oczyszczaniu gardła i pozostałych dróg oddechowych ponieważ eliminuje zalegający w nich śluz.

Ryba

3#ryba-chrapanie.jpg
Spożycie ryb jest bardzo zdrowe, dlatego powinny one być stałym składnikiem codziennej diety. Częstsze jedzenie ryb (białego mięsa w ogóle) niż czerwonego mięsa jest bardzo pomocne w zwalczaniu chrapania. Dzieje się tak, gdyż wszystkie czerwone mięsa i kwasy tłuszczowe mogą wywoływać skurcze, które powodują stany zapalne przewodów nosowych więc dzięki spożywaniu białego mięsa, nie tylko uwolnimy się od chrapania, ale też poprawimy ogólny stan naszego zdrowia.

Oliwa z oliwek

Jest to bez wątpienia najlepszy olej przeznaczony do konsumpcji ponieważ zawiera minimalną ilość tłuszczy nasyconych, jest ponadto naturalnym środkiem przeciwzapalnym, a więc poprawia jakość snu, eliminując chrapanie.

Mleko sojowe

Zaleca się, aby zastąpić zwykłe mleko (mowa oczywiście o mleku krowim) mlekiem sojowym, gdyż mleko krowie produkuje więcej śluzu w okolicy gardła, a co za tym idzie przyczynia się do chrapania.

Pamiętaj!

Jeżeli włączysz wymienione produkty do swojej codziennej diety, pomoże ci to poprawić jakość snu, a co za tym idzie również samopoczucie, będzie miało to też zbawienny wpływ na twój związek, bo ten problem najczęściej dotyka par, które ze względu na chrapanie swojego partnera nie są w stanie odpowiednio odpocząć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pandya, C., & Guilleminault, C. (2014). Snoring. In Encyclopedia of the Neurological Sciences. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-385157-4.00577-7
  • Ulualp, S. O. (2010). Snoring and obstructive sleep apnea. Medical Clinics of North America. https://doi.org/10.1016/j.mcna.2010.05.002
  • Dobrosielski DA, Papandreou C, Patil SP, Salas-Salvadó J. Diet and exercise in the management of obstructive sleep apnoea and cardiovascular disease risk. Eur Respir Rev. 2017;26(144):160110. Published 2017 Jun 28. doi:10.1183/16000617.0110-2016

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.