Co uniemożliwia utratę wagi? – Najczęstsze błędy

17 kwietnia, 2019
Jedną z zasad utraty wagi jest spalanie większej ilości kalorii, niż konsumujemy, ale to wcale nie oznacza, że powinniśmy przestać jeść. Kluczem jest nauczyć się, jak robić to lepiej.

Istnieją różne powody, które mogą sprawić, że zdecydujemy się schudnąć. Najczęściej chcemy prowadzić zdrowsze życie i czuć się dobrze z tym, co widzimy w lustrze. Bardzo często to, co uniemożliwia utratę wagi, tkwi w naszej głowie.

Czasem nie możemy wprost uwierzyć w to, co stało się z naszym ciałem. Tymczasem w naszym życiu po prostu zabrakło zdrowych nawyków.

Zawsze jednak możemy podjąć decyzję, że teraz nadszedł czas na zmianę i wziąć odpowiedzialność za nasze zdrowie. Będziesz potrzebować tylko niewielkiego zaangażowania, aby zacząć robić to wszystko, czego do tej pory unikałaś lub przeoczałaś: ćwiczenia, dieta i detoksykacja.

Jeśli już postanowiłaś, że chcesz zmian, nadszedł czas, aby wyznaczyć cel i zrobić to, co jest konieczne do jego osiągnięcia. Pamiętaj jednak, że tylko zdrowe metody pomogą Ci w trwałym schudnięciu.

Unikaj błędów, które mogą drogo kosztować. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, co uniemożliwia utratę wagi. Prawdopodobnie mała zmiana wystarczy, aby odzyskać kontrolę nad sytuacją.

1. Ograniczasz niektóre rodzaje żywności, co uniemożliwia utratę wagi

Zwykle, kiedy decydujemy się schudnąć, pierwszą rzeczą, którą wtedy robimy, jest praktycznie zaprzestanie jedzenia. Jednak różne badania wykazały, że jedyną drogą do utraty wagi jest dieta obejmująca produkty ze wszystkich grup żywności. Oczywiście w odpowiednich ilościach.

Nie powinniśmy zatem stosować restrykcyjnych diet, ale spożywać zdrową żywność i to w obfitości. Musimy zmienić nasze nawyki i praktyki kulinarne i zastąpić czerwone mięsa białymi, wybierając oczywiście te najchudsze.

Inną dobrą praktyką jest eliminacja przetworzonego cukru z naszej diety. Byłoby również dobrym pomysłem pożegnać się ze wszystkimi fast foodami, które dostarczają nam tylko duże ilości sodu, tłuszczów nasyconych i cukrów.

Tego typu żywność nie tylko uniemożliwia utratę wagi, ale wręcz nas tuczy. Zamiast tego spożywaj więcej owoców i warzyw w ciągu dnia, używając ich jako zdrowych przekąsek. To przyniesie lepsze efekty niż jedzenie ciastek, frytek lub innego rodzaju wysoko przetworzonych produktów.

2. Brak konsultacji ze specjalistą

Kolejny z błędów, który uniemożliwia utratę wagi, to brak porady i opinii specjalisty. Jeśli tego nie zrobisz, będziesz się poruszała, jak we mgle na drodze do zdrowia, a to prowadzi prosto do porażki.

Udanie się do specjalisty jest niezwykle korzystne. Pomoże Ci opracować plan działania zgodnie z Twoją obecną sytuacją wagową i Twoimi warunkami fizjologicznymi.

Wizyta u specjalisty

Poprowadzi Cię i wytyczy realistyczne cele, dzięki którym będziesz mogła stopniowo osiągnąć idealną wagę. Nie taką, którą chcesz, ale taką, która jest odpowiednia dla Twojej fizjologii.

Krótko mówiąc, udanie się do specjalisty to najlepsza inwestycja, jaką możemy zrobić, ponieważ zaoszczędzi nam to dużo czasu i energii. Wśród opcji, które możesz wybrać, jest lekarz rodzinny, jeśli Twoje zdrowie jest ogólnie dobre.

Możesz także udać się do dietetyka lub endokrynologa, jeśli masz specjalne wymagania lub problemy z tarczycą. 

3. Spożywasz napoje alkoholowe, a to uniemożliwia utratę wagi

Wiele razy podejmujemy decyzję, żeby schudnąć, ale nie modyfikujemy wszystkich naszych nawyków. Być możesz dbasz o to, żeby wykonywać sesję treningową na czas i starasz się przestrzegać diety co do joty. Ale prawdopodobnie pozwalasz sobie również na małe eskapady.

Różne badania wskazują, że napoje alkoholowe to kolejny czynnik, który skutecznie zapobiega utracie wagi. Po pierwsze dlatego, że napoje te są pełne pustych kalorii. Nie dostarczają one żadnych składników odżywczych do naszego organizmu, za to przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu.

Ponieważ zawierają one składniki inne niż zdrowa żywność, organizm przetwarza je w odmienny sposób, co rujnuje całe nasze postępy i wysiłki, i uniemożliwia utratę wagi.

Co gorsza, napoje alkoholowe wpływają również na naszą wydajność. Powodują zaburzenia snu, wpływają szkodliwie na pracę mózgu, układu nerwowego, a także zaburzają gospodarkę hormonalną i utrudniają nam budowanie mięśni.

4. Nie ćwiczysz, czym opóźniasz utratę wagi

Różne badania medyczne podkreślają, że aby schudnąć, koniecznie trzeba przeznaczyć czas na ćwiczenia fizyczne. Powód tego jest prosty: musimy codziennie spalić więcej kalorii niż spożywamy.

Bieganie

W tym celu wystarczy systematycznie wykonywać jakąś aktywność, która reguluje nasz metabolizm, a to pozwoli nam stracić kilogramy, których mamy za dużo. Aby zacząć ćwiczyć, mamy niezliczone rodzaje aktywności do wyboru. To tylko kwestia znalezienia czegoś, co nam naprawdę przypadnie do gustu.

Aby ułatwić mechanizm chudnięcia, zaproś również swoich przyjaciół i rodzinę do procesu budowania nowego, zdrowego stylu życia. Odkryjesz, że łatwiej jest utrzymywać aktywność, jeśli robisz to w towarzystwie.

  • Klempel, M. C., Bhutani, S., Fitzgibbon, M., Freels, S., & Varady, K. A. (2010). Dietary and physical activity adaptations to alternate day modified fasting: implications for optimal weight loss. Nutrition Journal. https://doi.org/10.1186/1475-2891-9-35
  • Speakman, J. R., & Mitchell, S. E. (2011). Caloric restriction. Molecular Aspects of Medicine. https://doi.org/10.1016/j.mam.2011.07.001
  • Weigle, D. S., Breen, P. A., Matthys, C. C., Callahan, H. S., Meeuws, K. E., Burden, V. R., & Purnell, J. Q. (2005). A high-protein diet induces sustained reductions in appetite, ad libitum caloric intake, and body weight despite compensatory changes in diurnal plasma leptin and ghrelin concentrations. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.colsurfb.2010.07.059
  • Chaput, J. P., Klingenberg, L., Rosenkilde, M., Gilbert, J. A., Tremblay, A., & Sjödin, A. (2011). Physical activity plays an important role in body weight regulation. Journal of Obesity. https://doi.org/10.1155/2011/360257