Opatrunki i bandaże - instrukcja obsługi dla użytkownika

Opatrunki i bandaże powinny unieruchamiać kończynę i chronić ranę, ale jednocześnie nie powinny być zbyt ciasne.
Opatrunki i bandaże - instrukcja obsługi dla użytkownika

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2021

Opatrunki i bandaże, a konkretnie ich zakładanie, to procedura owijania zranionej części ciała w celu jej unieruchomienia lub ochrony otwartej rany. Istnieje wiele materiałów nadających się do tego celu, takich jak na przykład gaza, wata, płótno itp. Uraz może być mięśniowy, taki jak przykurcz lub też ogólny, w postaci krwawiącej rany.

Opatrunki i bandaże są znane ludziom od tysięcy lat. Niektórzy eksperci uważają, że Hipokrates, słynny lekarz ze starożytnej Grecji i ojciec współczesnej medycyny, był pierwszą osobą, która wykorzystała bandaż w leczeniu wrzodu żylnego.
Z kolei inni twierdzą, że nawet starsze cywilizacje, takie jak Egipcjanie, już je wykorzystywały do różnych zabiegów leczniczych. Obecnie większość z nas wykorzystuje opatrunki i bandaże do leczenia różnego rodzaju ran, otarć i siniaków.

Zawsze musisz pamiętać jednak o tym, że opatrunki i bandaże powinny ogólnie rzecz biorąc unieruchamiać kończynę i chronić ranę, ale jednocześnie nie powinny być zbyt ciasne. W naszym dzisiejszym artykule zaprezentujemy Ci wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat. Zapraszamy zatem do lektury!

Jaki cel mają opatrunki i bandaże?

Jak wiesz, istnieją różne rodzaje bandaży, opatrunków i jeszcze więcej możliwych ich zastosowań. Ludzie często używają ich do ochrony ran, zapobiegania infekcjom lub do zatrzymania krwawienia.

Opatrunek na nodze

Możemy jednak użyć ich również do ograniczenia ruchu kończyny, czy też stawu podczas jego złamania lub skręcenia. W ten sam sposób pomagają one przymocować szyny i podtrzymują określoną część ciała.

Opatrunki i bandaże mogą być też przydatne w krążeniu żylnym. Jest to szczególnie cenna właściwość w przypadku osób z obrzękami nóg. Pomagają one również utrzymać wszelkiego rodzaju specyfiki i leki na miejscu, a także mogą zatrzymać krwotoki.

Podstawowe funkcje bandaży

Ogólnie rzecz biorąc, możemy powiedzieć, że opatrunki i bandaże mają trzy główne cele:

  1. Utrzymujące. Tego typu opatrunki i bandaże są stosowane do niektórych lekarstw, które wymagają przytrzymania danego opatrunku lub leku w konkretnym miejscu.
  2. Uciskające. Pomagają one mocno ścisnąć kończynę (na przykład gdy celem opatrunku jest powstrzymanie krwawienia).
  3. Korygujące. Unieruchamiają kończynę w jednej pozycji tak, aby mogła się ona zagoić lub zrosnąć, jak ma to miejsce w przypadku zwichnięcia lub skręcenia.

Jakiego typu opatrunki i bandaże są dostępne na rynku?

Opatrunki i bandaże występują we wszystkich kształtach i formach w zależności od ich przeznaczenia:

Opatrywanie kolana
  • Koliste bandaże służą do przytrzymywania opatrunku na jednym ramieniu lub jednej nodze. Aby uzyskać ten efekt, lekarz owija je wokół całej kończyny.
  • Następny w kolejności jest opatrunek wężowy lub śrubowy. Pomagają on umocować szyny w celu unieruchomienia dłoni, ręki lub nogi. W takim przypadku lekarze używają elastycznych bandaży ułożonych spiralnie.
  • Opatrunek owijkowy, określany także jako „spica”, jest bardzo podobny do spiralnego. W tym przypadku lekarz nakłada kolejne paski materiału na ciało i pierwszą część kończyny lub na dłoń i palec. Dlatego też poszczególne warstwy nieznacznie się pokrywają.
  • Istnieje także tak zwany opatrunek ósemkowy. Lekarze zwykle umieszcza go na stawach. Aby go zrobić, nakłada bandaż naprzemiennie na dwie części, zwykle dwa odcinki kończyny powyżej i poniżej niesprawnego stawu. Robi to w taki sposób, że zwoje tworzą ósemkę. Jest to specyficzny opatrunek stosowany w leczeniu złamań obojczyka. Istnieje także specjalna forma opatrunku ósemkowego stosowanego w leczeniu złamań obojczyka. Tutaj ósemka tworzy się na plecach pacjenta i utrzymuje w efekcie plecy prosto, odciągając ramiona do tyłu.
  • I na koniec dostępny jest opatrunek czepcowy. Służy on do bandażowania głowy lub amputowanej kończyny. Aby to wykorzystać, zakryj cały obszar od przodu do tyłu bandażem. Następnie owiń głowę dookoła, aby umieścić go poziomo.

Czy opatrunki i bandaże stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla zdrowia?

Jak każdy inny zabieg lub technika, także i nieumiejętnie stosowane opatrunki i bandaże mogą również powodować komplikacje. Jest to szczególnie prawdziwe stwierdzenie, gdy ludzie używają ich, nie wiedząc zbyt dobrze, co robią i nie przestrzegając odpowiednich procedur i wskazówek.

Na przykład może wystąpić zablokowanie krążenia w danej kończynie, jeśli nadmiernie zaciśniesz opatrunek. Dzieje się tak, gdy dotleniona krew nie może dotrzeć do wszystkich części ciała z powodu ucisku naczyń krwionośnych.

W ten sposób obszary, które pozostają odizolowane, stają się zimne i niebieskawe. Mogą również występować na ich skórze odleżyny lub owrzodzenia spowodowane użyciem zbyt mocno uciskających bandaży. Podobnie skóra często ulega maceracji, gdy opatrunek został nałożony na wilgotny obszar bez dostępu powietrza.

Kilka słów tytułem podsumowana naszego dzisiejszego artykułu

Opatrunki i bandaże to bardzo przydatna technika leczenia wszelkiego rodzaju urazów, od prostych ran po złamania kości. Jednak lekarze zalecają je tylko wtedy, gdy zakłada je specjalista, który zna procedurę i może właściwie postępować zgodnie z instrukcjami, aby wykonać to zadanie w pełni poprawnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.