Jak wzmocnić swój mózg – wypróbuj te 4 ćwiczenia

11 czerwca, 2019
Poprawa pracy mózgu jest czymś bardzo korzystnym, o ile robisz to poprawnie. Jeśli chcesz to osiągnąć, musisz pamiętać o prowadzeniu zdrowego stylu życia. Dowiedz się więcej z naszego artykułu.

Mózg ludzki jest organem, który na przestrzeni różnych etapów naszego życia stale się zmienia i dostosowuje. Jak wzmocnić swój mózg? Cóż, jeśli będziesz go prawidłowo stymulować, możesz poprawić swoje zdolności poznawcze, uczyć się nowych rzeczy i podszkolić swoją pamięć.

Jeśli jednak chcesz naprawdę wzmocnić pracę tego organu, konieczne będzie nabycie pewnych codziennych nawyków i wykonywanie ćwiczeń.

Prawda jest taka, że mózg jest bardzo podobny do każdego innego mięśnia w ciele. Jeśli go nie używasz i nie ćwiczysz regularnie, może on zaniknąć i stracić swoją funkcjonalność. Poprawa jakości życia jest w Twoich rękach. Możesz łatwo wzmocnić swój mózg i rozwijać swoje zdolności.

Jak wzmocnić swój mózg – co możesz zrobić?

Jeśli chcesz zachować sprawny i zdrowy mózg, pamiętaj o następujących wskazówkach. Zwróć na nie uwagę, ponieważ mogą mieć one naprawdę duże znaczenie!

1. Zmniejsz stres

Pierwsza odpowiedź na pytanie „jak wzmocnić swój mózg” jest prosta – zmniejsz stres, jaki Cię otacza. Wiele badań wykazało, że przewlekły stres może mieć szkodliwy wpływ na ten narząd.

Jednym z najlepszych sposobów na uniknięcie stresu jest praktykowanie medytacji i samoświadomości. Wszystko, czego potrzebujesz, to 10-20 minut dziennie, więc jak widzisz, nie zajmuje to tak dużo czasu. Możesz dołączyć do tego także ćwiczenia oddechowe lub jogę.

jak wzmocnić swój mózg

Odkryj także: Joga – walcz z depresją przy jej pomocy

2. Wypróbuj ćwiczenia poznawcze

Nasz umysł pozostaje w świetnej kondycji, gdy pielęgnujemy plastyczność mózgu. Jest to zdolność tego organu do ciągłych zmian. Pojemność naszego mózgu pozostanie na odpowiednim poziomie lub nawet ulegnie poprawie, gdy będziemy wykonywać ćwiczenia poznawcze.

Co więcej, możesz wrócić na studia czy nawet zacząć uczyć się nowego języka. Granie w gry planszowe także pomaga stymulować mózg i poprawia koordynację ręka-oko. Tego typu hobby daje Ci możliwość ciągłego myślenia.

Inne proste rzeczy, które możesz wypróbować, to pisanie lewą ręką, manipulowanie obiektami o specyficznych kształtach, uczenie się nowych informacji i tym podobne.

3. Odpoczywaj

Odpoczynek jest niezbędny, jeśli chcesz zachować sprawny mózg. Brak wystarczającej ilości snu może wpływać na utratę tkanki mózgowej.

odpoczynek dobry dla mózgu

Pamiętaj, że regeneracja i rozwój mózgu odbywają się podczas snu. Dodatkowo, sny są bardzo ważne dla tych osób, które chcą zachować porządnie działający umysł (dotyczy to także osób starszych). Jest tak, ponieważ z biegiem lat maleje ilość wytwarzanej melatoniny. Jest to naturalna substancja, która posiada właściwości regulujące sen.

Przeczytaj również: Produkty bogate w melatoninę – sposób na bezsenność

4. Dbaj o swoje ciało, aby dbać o swój umysł

Na koniec sugerujemy, że jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wzmocnić swój mózg, musisz najpierw zacząć dbać o swoje ciało. Oznacza to, że musisz zacząć pracować nad swoim zdrowiem fizycznym.

Może to oznaczać więcej spacerów, dodanie do diety zdrowszej żywności lub rezygnację ze szkodliwych nawyków, takich jak spożywanie alkoholu lub palenie papierosów. Wszystko to może wspomóc pracę Twojego mózgu. Oczywiście, niektóre z tych rzeczy mogą być trudniejsze do wdrożenia niż inne, ale Twój mózg Ci za to podziękuje.

Badania wykazały, że ludzie, którzy regularnie ćwiczą i zdrowo się odżywiają, są mniej podatni na choroby poznawcze związane z procesem starzenia się.

Pamiętaj, że wzmacnianie mózgu oznacza włączenie dobrych nawyków do swojej codziennej rutyny i unikanie siedzącego trybu życia. Jeśli będziesz stale wykorzystywać swój mózg na nowe sposoby i stawiać sobie wyzwania, będzie on się stawał silniejszy.

Rzuć więc sobie wyzwanie i pracuj nad swoim mózgiem!

  • Romero, R, Cueva, H, Barboza, L. La gimnasia cerebral como estrategia para el desarrollo de la creatividad en los estudiantes. Omnia [Internet]. 2014;20(3):80-91. Recuperado de: http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=73737091006
  • T Ferris, Lee & S Williams, James & Shen, Chwan-Li. (2007). The Effect of Acute Exercise on Serum Brain-Derived Neurotrophic Factor Levels and Cognitive Function. Medicine and science in sports and exercise. 39. 728-34. 10.1249/mss.0b013e31802f04c7.
  • Velásquez Burgos, BM, Remolina de Cleves, N, Calle Márquez, MG. EL CEREBRO QUE APRENDE. Tabula Rasa [Internet]. 2009;(11):329-347. Recuperado de: http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=39617332014