Jak czyścić gąbkę beauty blender nie niszcząc jej

Gąbka beauty blender stała się niezbędnym akcesorium dla osób, które chcą wyglądać olśniewająco w makijażu. Dowiedz się, jak ją czyścić, aby jej nie uszkodzić.
Jak czyścić gąbkę beauty blender nie niszcząc jej

Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2024

Niektóre pędzle i gąbki kosmetyczne są jednorazowe, ale beauty blender to narzędzie do rozcierania, które można czyścić i używać ponownie. Jego nowoczesny design pozwala wyprać go po kilku użyciach, aby pozbyć się plam lub bakterii, które mogły osadzić się na powierzchni. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić gąbkę beauty blender, ten artykuł jest dla Ciebie.

Akcesorium to stało się bardzo popularnym artykułem do makijażu ze względu na piękne efekty, jakie można dzięki niemu uzyskać. Pomimo niskiego kosztu, po odpowiednim wyczyszczeniu można gąbkę używać wielokrotnie. Pozwala to zmniejszyć ilość odpadów i przyczynia się do dbania o naszą planetę. Chcesz dowiedzieć się więcej? W niniejszym artykule wyjaśnimy, jak czyścić gąbkę beauty blender.

Jak czyścić gąbkę beauty blender w szybki sposób

Twoja gąbka może nie mieć zbyt szorstkiego kształtu, więc ta ekspresowa metoda czyszczenia wystarczy, by przywrócić jej dawny kształt.

1. Zastosuj wodę z mydłem w małym pojemniku

Weź mały, czysty pojemnik, który służy tylko do czyszczenia narzędzi kosmetycznych. Wlej trochę ciepłej wody i dodaj mydła w płynie (możesz użyć szamponu, mydła dla dzieci lub mydła do rąk). Nie używaj mydła do zmywarek, ponieważ może podrażnić skórę, jeśli nie spłuczesz dobrze gąbki po jej czyszczeniu.

Sądzimy, że spodoba Ci się również artykuł: Małe oczy – 5 rzeczy ważnych przy makijażu

2. Namaczanie gąbki

Umieść gąbkę w pojemniku i pozostaw do namoczenia na pół godziny. W tym czasie kilkakrotnie ją ściśnij. Pamiętaj, że w pojemniku powinna znajdować się taka ilość mieszanki, aby całkowicie zakryć beauty blender.

Zauważysz, że woda staje się mętna, beżowa lub jasnobrązowa. Jest to normalne, ponieważ wydostaną się resztki makijażu znajdujące się w gąbce.

3. Ściskaj beauty blender

Beauty blender rozszerzy się do maksimum w kontakcie z mieszanką mydła. W tym momencie należy ścisnąć go dłonią i powtórzyć ten proces kilka razy. Następnie weź specjalny środek czyszczący lub szampon dla dzieci i nalej go bezpośrednio na gąbkę, szczególnie na zabrudzone miejsca.

Ugniataj palcami przez co najmniej trzy minuty. Do wykonania zadania używaj tylko palców, żeby nie zniszczyć gąbki.

Jak czyścić gąbkę beauty blender
Właściwe czyszczenie gąbki rozmazującej pomaga przedłużyć jej żywotność.

Sądzimy, że spodoba Ci się również ten artykuł: Pouty lips: popularny trend w makijażu ust na TikTok

4. Opłucz gąbkę dużą ilością wody

Następnie umieść gąbkę pod strumieniem wody, najlepiej letniej. Ten proces jest idealny do wypłukania narzędzia i całkowitego usunięcia mydła i innych pozostałości. Nie zapomnij kilka razy delikatnie ścisnąć gąbki pod strumieniem.

5. Sprawdź, czy jest czysta

Możesz to ustalić obserwując, czy woda wypływająca z niej podczas płukania jest przezroczysta. Jeśli woda jest czysta, można rozpocząć etap suszenia. Jeśli tak nie jest, zalecamy poddanie narzędzia gruntownemu czyszczeniu opisanemu poniżej.

6. Usuń nadmiar wody

Ręcznik papierowy jest najlepszy w takich przypadkach, ale możesz również użyć zwykłego czystego ręcznika. Gąbkę należy zawinąć w ręcznik, a następnie delikatnie ją ścisnąć.

Na koniec zostaw narzędzie aby wyschło na świeżym powietrzu. Upewnij się, że jest całkowicie suche, zanim zaczniesz go używać.

Jak czyścić gąbkę beauty blender – wskazówki

Czy uważasz, że Twoja gąbka beauty blender wymaga głębokiego czyszczenia? Wobec tego zastosuj inną metodę. Zrób to tylko wtedy, gdy po podstawowym czyszczeniu nadal wygląda na brudną.

1. Jak czyścić gąbkę beauty blender – zacznij od zwilżenia jej

Zwilż gąbkę beauty blender przez 1 minutę. Aby to zrobić, umieść ją tuż pod kranem i upewnij się, że woda jest letnia. W ten sposób upewnisz się, że wchłonęła wystarczającą ilość wody, aby w pełni się rozwinąć.

Innym sposobem jest umieszczenie jej w misce z ciepłą wodą na około 5 minut. Nie ma potrzeby mieszania wody z mydłem ani czekania, aż woda stanie się mętna przed kontynuowaniem.

2. Nałóż mydło w płynie

Użyj jednego z mydeł proponowanych w ramach szybkiego czyszczenia i nałóż je bezpośrednio na najbardziej problematyczne obszary gąbki. Należy pamiętać, że na rynku dostępne są produkty przeznaczone do czyszczenia tego typu narzędzi.

3. Przetrzyj gąbkę

Następnie użyj dłoni do pocierania gąbki. Umieść ją dokładnie na środku dłoni i skręć ją drugą dłonią, jakbyś zwijała gąbkę w kulkę. Rób to przez kilka minut, zdecydowanymi ruchami i intensywniej niż podczas rutynowego czyszczenia. Należy jednak uważać, aby jej nie uszkodzić.

To energiczne ugniatanie sprawi, że makijaż zawarty w gąbce zmięknie i wypłynie na powierzchnię. Oznaką, że tak się dzieje, jest pojawienie się piany w odcieniu podkładu, którego używasz.

4. Spłucz podczas pocierania

Aby wypłukać beauty blender, umieść go pod kranem, upewnij się, że woda jest letnia i kontynuuj uciskanie go w dłoni. Powtarzaj proces, aż na gąbce nie pozostanie mydło. Może to zająć kilka minut, ale konieczne jest, aby nie pozostały żadne pozostałości mydła.

5. Oceń gąbkę

W tym celu należy umieścić ją pod strumieniem wody, puścić wodę, ścisnąć i obserwować, czy z wnętrza wydobywa się piana. Jeśli wypływająca woda jest przezroczysta, gąbka jest czysta. Jeśli jednak woda jest szara lub beżowa, czynność należy powtórzyć.

6. Osusz gąbkę

Ściśnij beauty blender dłonią, aby usunąć nadmiar wody. Następnie zawiń go w czysty ręcznik lub ręcznik papierowy i ściśnij kilka razy. Na koniec pozostaw do wyschnięcia.

Kobieta używa gąbki do makijażu
Przed użyciem gąbki beauty blender ważne jest, aby ją wyprać i pozostawić do wyschnięcia.

Jak czyścić gąbkę beauty blender za pomocą ciepła

Sterylizację tego narzędzia za pomocą ciepła należy wykonywać raz w miesiącu, nawet jeśli czyszczenie odbywa się co tydzień. Jego funkcją jest pomoc w ograniczeniu namnażania się bakterii na jego powierzchni. To krok, którego nie należy pomijać, zwłaszcza jeśli jesteś jedną z tych osób, które korzystają z niego na co dzień.

  1. Wlej wystarczającą ilość wody do miski. Wlej około 2,5 cm wody do miseczki przeznaczonej do użytku w kuchence mikrofalowej.
  2. Umieść gąbkę na środku miski i upewnij się, że jest zwilżona wodą z kranu. Unikaj suszenia, ponieważ możesz zniszczyć materiał.
  3. Włącz kuchenkę mikrofalową na 30 sekund z dużą mocą bez zakrywania miski. Jeśli zauważysz, że z gąbki wydobywa się kilka pasm dymu lub że gąbka trochę się rozszerza, nie przejmuj się, to normalne. Jednak zawsze miej oko na beauty blender podczas podgrzewania w kuchence mikrofalowej, aby go nie przegrzać.
  4. Po upływie tego czasu pozostaw gąbkę na swoim miejscu na co najmniej dwie minuty. Teraz wyjmij ją i połóż na ręczniku papierowym lub czystej ściereczce.
  5. Gdy osiągnie temperaturę, w której możesz się nią zająć, ściśnij ją na papierowym ręczniku. Po usunięciu nadmiaru wody pozostaw do wyschnięcia. Gdy tylko całkowicie wyschnie, znów możesz jej użyć.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Sunkissed – popularny trend w makijażu

Jak czyścić gąbkę beauty blender nie niszcząc jej

Być może jeszcze nie czyściłaś swojego beauty blendera, bo boisz się go uszkodzić. Istnieją jednak pewne punkty, które są kluczowe, aby mógł służyć przez długi czas. Jednym z nich jest używanie podczas czyszczenia ciepłej wody.

Ważna jest też siła, z jaką go ściskasz podczas spieniania, bo jeśli będziesz zbyt szorstki, możesz go zdeformować. Postępuj więc zgodnie z tymi instrukcjami, a będziesz mogła go używać przez długi czas!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bashir, A., & Lambert, P. (2020). Microbiological study of used cosmetic products: highlighting possible impact on consumer health. Journal of Applied Microbiology, 128(2), 598–605. https://doi.org/10.1111/jam.14479

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.