Utrwalacze do makijażu: czym są i jak prawidłowo ich używać

Dążysz do tego, aby Twój makijaż był perfekcyjny, ale kontakt z wysokimi temperaturami go niszczy. Dowiedz się, dlaczego warto używać utrwalacza do makijażu?
Utrwalacze do makijażu: czym są i jak prawidłowo ich używać

Ostatnia aktualizacja: 07 maja, 2023

Zdarzyło się to niejednej z nas. Nakładamy nieskazitelny makijaż, ale kiedy wychodzimy z domu, wysokie letnie temperatury lub całodzienne zajęcia rujnują całą pracę już we wczesnych godzinach porannych. Czy identyfikujesz się z tym? W takim razie przyszedł czas na utrwalacze do makijażu. Dowiedz się, czym są i jak z nich korzystać.

Wbrew temu, co myśli wiele osób, produkt ten jest wykorzystywany nie tylko w przemyśle rozrywkowym. Dzięki swoim właściwościom występuje dziś postaciach dostępnych dla każdego. Dzięki temu nie trzeba już tak często poprawiać makijażu.

Czym są utrwalacze makijażu?

Często stosujemy makijaż w celu zwiększenia atrakcyjności twarzy lub zakamuflowania tych znamion, które uważamy za niedoskonałości. Istnieje cała gama produktów do tego zabiegu upiększającego. Jednak jeden z nich szczególnie przyciąga uwagę swoimi ciekawymi właściwościami; utrwalacz makijażu.

Chodzi o produkt w formie sprayu lub pudru, który działa jak lakier do włosów, ale na skórze. Jak sama nazwa wskazuje, ma funkcję utrwalania na kilka godzin produktów kosmetycznych użytych do makijażu.

Dzięki temu ani pot, ani inne czynniki środowiskowe nie są w stanie go zepsuć. Ponadto, ze względu na zróżnicowany skład, niektóre utrwalacze do makijażu zapewniają dodatkowe nawilżenie lub zapobiegają błyszczeniu się. Efekt? Skóra o naturalnym wyglądzie.

Czym są utrwalacze makijażu?
Utrwalacze makijażu pomagają przedłużyć trwałość kosmetyków nakładanych na twarz.

Myślimy, że może cię zainteresować: 5 remediów na opadające powieki

Jakie są rodzaje utrwalaczy?

Jak już wspomniano, utrwalacze makijażu występują w kilku formach. Wśród nich wyróżniają się mgiełki natryskowe i proszkowe. Oprócz tego, klasyfikuje się je w zależności od formuły. Niektóre mają za zadanie regulować temperaturę makijażu, co zapobiega jego przesuwaniu.

Są też inne, których właściwości pomagają zachować chłód twarzy lub regulują nadmierną produkcję sebum. Dlatego najlepiej zbadaj dostępne na rynku utrwalacze makijażu i na tej podstawie wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Oczywiście nie popełnisz błędu, konsultując się z dermatologiem, aby uzyskać fachową poradę. Pamiętaj, że chodzi tu o zdrowie Twojej skóry, a ten środek pozwala uniknąć niekorzystnych reakcji.

Jakie korzyści dają utrwalacze makijażu

Przedłużenie trwałości makijażu to główna zaleta tych produktów. Jednak poza tym ich zastosowanie powoduje następujące efekty:

  • Wzmacnia naturalny blask skóry.
  • Zapobiega zbrylaniu się lub blaknięciu kosmetyków.
  • Zmniejsza lśniący wygląd tłustej skóry.
  • Wypełnia powierzchnię skóry i zmniejsza widoczność rozszerzonych porów.
  • Zwiększa nawilżenie, szczególnie w przypadku cery suchej.

Jak prawidłowo nakładać utrwalacz do makijażu

Nałożenie mgiełki utrwalającej to prosta sprawa. Jednak niektórzy profesjonalni wizażyści, tacy jak Urban Decay, opracowali własne kryteria stosowania tego produktu.

Aby uzyskać dobre rezultaty, wizażystka zaleca spryskanie obszaru z odległości około 30 centymetrów, pamiętając, aby wykonać linie X, a następnie T. Taka technika zapewni pokrycie całej twarzy produktem.

Będziesz mieć niewidzialną warstwę łagodzącą czynniki, które niszczą makijaż.

Czy utrwalacze do makijażu są bezpieczne?

Ogólnie rzecz biorąc, stosowanie utrwalaczy makijażu jest bezpieczne. Najlepiej jednak sprawdzać ich skład, aby unikać tych, które zawierają związki potencjalnie drażniące. Należy odrzucić te zawierające alkohol.

Jak wskazuje badanie opublikowane w Journal of Occupational Medicine and Toxicology, miejscowe stosowanie alkoholu wiąże się z podrażnieniami i kontaktowym zapaleniem skóry. W szczególności substancja ta powoduje reakcję histaminową, wywołującą ogólnoustrojowe zapalenie skóry, które może objawiać się zaczerwienieniem i pieczeniem.

Nie należy jednak ignorować faktu, że długotrwałe stosowanie aerozoli wiąże się również z niepożądanymi skutkami zdrowotnymi. Badanie w Toxicology Letters wyjaśnia, że lotne związki w takich produktach mogą powodować podrażnienie dróg oddechowych i inne problemy.

Należy jednak zauważyć, że większość preparatów ma stężenie chemiczne, które jest bezpieczne i nieszkodliwe. Ważne jest, aby używać ich z umiarem i zaprzestać stosowania, jeśli pojawią się jakiekolwiek oznaki reakcji.

Kobieta za pomocą makijażu
Uszczelniacze do makijażu występują w postaci sprayu lub proszku. Ważne jest, aby unikać tych, które zawierają alkohol.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Pędzle do makijażu – 20 rodzajów

Utrwalacze do makijażu, doskonałe wykończenie

Wystarczy użyć utrwalającej mgiełki, aby przedłużyć trwałość kosmetyków, których używasz w codziennej pielęgnacji. Obecnie istnieją ulepszone formuły, które pasują do wszystkich rodzajów skóry. A co najlepsze, oferują dodatkowe korzyści.

Pamiętaj, aby wybrać taki produkt, który odpowiada Twoim potrzebom i za wszelką cenę unikaj tych, które zawierają w swoim składzie alkohol. Jeśli po użyciu zauważysz niekorzystną reakcję, przerwij stosowanie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Arai T, Nittono H. Cosmetic makeup enhances facial attractiveness and affective neural responses. PLoS One. 2022 Aug 15;17(8):e0272923. doi: 10.1371/journal.pone.0272923. PMID: 35969525; PMCID: PMC9377592.
  • Spray fijador. (s.f.). En Wikipedia. Disponible en https://es.wikipedia.org/wiki/Spray_fijador
  • Cosméticos y artículos de tocador. Junio, 2011. “Finishing Makeup”.
  • Zdrada J, Odrzywołek W, Stolecka-Warzecha A, Wilczyński S, Błońska-Fajfrowska B. The influence of cosmetics dedicated to oily and acne-prone skin on skin parameters. J Cosmet Dermatol. 2022 Jun 6. doi: 10.1111/jocd.15143. Epub ahead of print. PMID: 35665586.
  • Rothe, H., Fautz, R., Gerber, E., Neumann, L., Rettinger, K., Schuh, W., & Gronewold, C. (2011). Special aspects of cosmetic spray safety evaluations: Principles on inhalation risk assessment. In Toxicology Letters (Vol. 205, Issue 2, pp. 97–104). Elsevier BV. https://doi.org/10.1016/j.toxlet.2011.05.1038

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.