Idealna figura po 30-tce - najważniejsze wskazówki

Aby mieć idealną figurę, musisz nie tylko odpowiednio się odżywiać i wykonywać ćwiczenia fizyczne. Odpowiednia ilość wody i snu odgrywają równie ważną rolę.
Idealna figura po 30-tce - najważniejsze wskazówki
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Zgrabna, idealna figura jest bardzo ważna dla niemal każdej kobiety. Niestety utrzymanie odpowiedniej wagi z wiekiem staje się coraz trudniejsze. Już po trzydziestce metabolizm u kobiet zaczyna spowalniać i z każdym rokiem zachowanie ładnej sylwetki wiąże się z ciężką pracą i wyrzeczeniami.

Nie znaczy jednak, że jest to niemożliwe. Wystarczy wprowadzić do swojego stylu życia kilka zmian i stosować zdrową dietę. Idealna figura nie musi być tylko atrybutem modelek. Przekonaj się, że dzięki kilku sztuczkom ty też będziesz mogła wyglądać ładnie i atrakcyjnie.

Idealna figura po trzydziestce – wskazówki

1. Zadbaj o swoją dietę

Najważniejsze jest zwracać baczną uwagę na to, co jemy. Pamiętaj, że przy spowolnionym metabolizmie twoje ciało nie jest już w stanie przetwarzać takiej samej ilości pokarmu w tak samo sprawny sposób.

Dlatego też musisz kontrolować swoją dietę i unikać objadania się. Jedz częściej, ale w małych ilościach. W ten sposób unikniesz napadów głodu i nie będziesz podjadać między posiłkami.

Regularne spożywanie mniejszych posiłków przyspiesza przemianę materii i pomaga twojemu układowi pokarmowemu łatwiej poradzić sobie z przyswajanym pokarmem.

warzwywa i owoce na widelcach

Ważne jest również, aby zwracać uwagę na właściwości spożywanych produktów i na przyjmowanie ich o określonych porach dnia. Wpłynie to korzystnie nie tylko na twoją sylwetkę, ale również na twoje zdrowie.

2. Wysypiaj się

Może brzmi to zaskakująco, ale zgrabna figura wymaga odpowiedniej ilości snu.

Oprócz regenerującego odpoczynku, powinnaś też zadbać o to, aby:

 • Regularnie ćwiczyć
 • Nie zjadać zbyt obfitych posiłków
 • Ograniczyć czas, jaki poświęcasz urządzeniom elektronicznym

Przed snem weź rozluźniający prysznic i poczytaj jakąś książkę. Nie patrz na ekran laptopa ani telefonu na przynajmniej godzinę przed snem a przekonasz się, że będzie ci dużo łatwiej zasnąć.

3. Ćwiczenia

Idealna figura wcale nie wymaga morderczych treningów na siłowni. Wystarczy, że poświęcisz na nie 30 minut dziennie, od czterech do sześciu razy w tygodniu.

bieganie a idealna figura

Możesz również ćwiczyć nieco rzadziej ale bardziej intensywnie. Wybierz ćwiczenia, które lubisz i stopniowo zwiększaj ich intensywność, abyś się nie zniechęciła już na samym początku.

4. Idealna figura: kontroluj swoją przemianą materii

Kiedy metabolizm zaczyna spowalniać i cierpi na tym twoja figura, powinnaś zacząć sięgać po produkty, które pomogą przyspieszyć przemianę materii.

Postaraj się włączyć do swojej diety następujące produkty:

 • Papryka chili
 • Herbata
 • Brokuły
 • Zupy
 • Produkty zawierające dużo wapnia

5. Pij dużo wody

Odpowiednie nawodnienie organizmu to kluczowy element utrzymania ładnej sylwetki. Woda pomaga walczyć z uczuciem głodu oraz usuwać z organizmu nadmiar soli i płynów.

kobieta pije wodę

Picie dużej ilości wody wspomaga procesy trawienia i przyspiesza przemianę materii. A jak wiadomo, im sprawniejszy metabolizm, tym łatwiej jest utrzymać zgrabną sylwetkę.

6. Witamina C, białko i błonnik w diecie

Jeśli chcesz zadbać o ładną figurę, postaraj się spożywać produkty bogate w witaminę C, białko i błonnik.

Oto, co możesz jeść na śniadanie, żeby dostarczyć sobie wymienionych wyżej składników:

 • Płatki owsiane
 • Jajka
 • Pomarańcze
 • Kiwi

Przed głównymi posiłkami możesz sięgać po jabłko, tuńczyka albo koktajl owocowy. Bez wątpienia są to produkty o wysokiej wartości odżywczej, które pomogą ci szybciej zaspokoić głód.

7. Zielona herbata a idealna figura

Warto pić herbatę, szczególnie zieloną, ponieważ przyspiesza ona przemianę materii. W sklepach możesz dostać bardzo szeroki wybór smaków herbat, więc nie powinny ci się one znudzić.

Filiżanki z zieloną herbatą

Zielona herbata nie tylko oddaje energii, ale również wzmacnia serce i pomaga usuwać z organizmu nadmiar płynów i nagromadzonych toksyn.

8. Mądrze wybieraj słodycze

Nie wszystkie słodycze są sobie równe. Jeśli lubisz jadać słodkie rzeczy, musisz się zdecydować na jak najzdrowszą opcję. Na przykład, jeśli najdzie cie chęć na coś słodkiego wieczorem, sięgnij po gorzką czekoladę.

Jest to opcja dużo zdrowsza niż słodycze, w których jest mnóstwo przetworzonego cukru. Oczywiście ważne są również ilości słodyczy, jakie spożywasz. Pamiętaj, że wszystko może służyć twojemu ciału, jeśli tylko będziesz to jadła z umiarem.

Wprowadź te proste zmiany do swojego stylu życia, a bardzo szybko zauważysz, że twoja figura zacznie wyglądać tak, jak sobie tego życzysz.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.