Hydrolizowany kolagen — w jaki sposób działa na nasz organizm?

Hydrolizowany kolagen to suplement o udowodnionym pozytywnym wpływie na organizm. Wydaje się, że wykazuje działanie przeciwzapalne. Co warto wiedzieć?
Hydrolizowany kolagen — w jaki sposób działa na nasz organizm?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Hydrolizowany kolagen to suplement pochodzący z kości i chrząstki owiec. Jego głównym celem jest zwiększenie syntezy tego białka w celu wzmocnienia stawów.

Ponadto, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients, hydrolizowany kolagen jest również dobry na utrzymanie zdrowej skóry, kości i włosów. Dowiedz się więcej na temat jego różnorodnych zastosowań.

Hydrolizowany kolagen — synteza

Kolagen jest białkiem najobficiej występującym w organizmie. Ma strukturę potrójnej helisy i jest budulcem kości, mięśni, skóry i ścięgien. Organizm endogennie syntetyzuje go z aminokwasów zawartych w jedzeniu, które spożywasz. Trzy rodzaje kolagenu w organizmie to:

  1. Znajdujący się w skórze, włosach, paznokciach, narządach, kościach i więzadłach.
  2. Typ stanowiący budulec chrząstki.
  3. Znajdujący się w kościach, chrząstkach, zębinie, ścięgnach i innych tkankach łącznych.

Niektóre strategie żywieniowe mogą zwiększyć produkcję tego białka. Jedna z nich, o czym świadczy literatura naukowa, polega na zwiększeniu spożycia witaminy CWedług badań opublikowanych w Annual Review of Food Science and Technology regularne spożywanie żelatyny może być skutecznym sposobem na zwiększenie syntezy kolagenu.

W rzeczywistości lekarze zalecają sportowcom z urazami stawów lub ścięgien spożywanie tego produktu w celu przyspieszenia procesu regeneracji. Jednak kolejna seria produktów o tym samym przeznaczeniu nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Doskonałym przykładem jest chrząstka rekina.

Suplement ten powstał z myślą o naprawie i poprawie funkcjonalności ścięgien. Jednak nauka nie popiera skuteczności jego stosowania. Jest ton odradzany osobom z zespołem jelita drażliwego.

Żelatyna.
Eksperci kojarzą spożywanie żelatyny ze zwiększoną syntezą kolagenu.

Hydrolizowany kolagen — przydatność

Teraz skupimy się na spożywaniu samego kolagenu jako suplementu. W kilku badaniach wykryto tę substancję w składzie wielu różnych produktów kosmetycznych. Jednak nauka nie oferuje zwięzłych danych na temat tego, które rodzaje kolagenu najlepiej nadają się do tych celów.

Z drugiej strony, jeśli chodzi o chorobę zwyrodnieniową stawów, według niektórych dowodów suplementacja kolagenem typu 2 może spowodować poprawę stanu stawów kolanowych. Co więcej, organizm dobrze to toleruje. Mimo to eksperci nie znają jeszcze dokładnych mechanizmów działania tego suplementu. W związku z tym muszą przeprowadzić więcej badań, aby wyjaśnić te procesy.

Wykazano również działanie przeciwzapalne tej substancji na urazy chrząstki lub stawów. Hydrolizowany kolagen wydaje się działać chondroprotekcyjnie i wspomaga regenerację uszkodzonej chrząstki.

Istniejące artykuły badają wpływ tej substancji na pourazową chorobę zwyrodnieniową stawów, ale nie na regenerację chrząstki.

Czasami suplementy zawierające ten rodzaj kolagenu są wzbogacane o witaminę C lub magnez. Wydaje się, że poprawia to właściwości produktu.

Suplementy kolagenowe.
Badania nad hydrolizowanym kolagenem nie są do końca rozstrzygające. Niemniej jednak eksperci przypisują mu pewne korzyści.

Powinieneś także przeczytać: Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?

Nie ma wystarczającej liczby badań nad hydrolizowanym kolagenem

Na razie literatura naukowa broni stosowania hydrolizowanego kolagenu do poprawy niektórych problemów związanych ze stawami. Regularne spożywanie tego suplementu wydaje się być stosunkowo skuteczne, zwłaszcza w przypadku kontuzji kolan.

Ponadto wielu producentów dodaje go do produktów kosmetycznych ze względu na właściwości poprawiające wygląd skóry lub włosów. Jednak mechanizmy działania stosowane przez tę substancję nie są do końca jasne. Eksperci muszą przeprowadzić więcej badań, aby je zrozumieć.

Oprócz tego eksperci muszą przeprowadzić więcej badań klinicznych, aby ocenić jego zastosowanie w problemach związanych ze ścięgnami lub stanach zwyrodnieniowych, poza epizodami pourazowymi. Krótko mówiąc, jest to bezpieczny suplement, który nie ma widocznych skutków ubocznych w dawkach określonych przez producentów.

Chociaż spożywanie kolagenu może być pomocne, nie prowadzi do poprawy wydajności u zdrowych osób. Nie wydaje się też, aby zapobiegało to kontuzjom. Z tego powodu, jeśli doznasz jakiegokolwiek urazu, najlepiej udać się do lekarza lub specjalisty.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Levine M., Violet PC., Breaking down, starting up: can a vitamin C enriched gelatin supplement before exercise increase collagen synthesis? Am J Clin Nutr, 2017. 105 (1): 5-7.
  • Liu D., Nikoo M., Boran G., Zhou P., Regenstein JM., Collagen and gelatin. Annu Rev Food Sci Technol, 2015. 6: 527-57.
  • Merly L., Smith SL., Pro inflammatory properties of shark cartilage supplement. Immunopharmacol Immunotoxicol, 2015. 37 (2): 140-7.
  • Avila Rodríguez MI., Rodríguez Barroso LG., Sánchez ML., Collagen: a review on its sources and potential cosmetic applications. J Cosmet Dermatol, 2018. 17 (1): 20-26.
  • Lugo JP., Saiyed ZM., Lane NE., Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicenter randomized, double blind, placebo controlled study. Nutr J, 2016.
  • Dar QA., Schott EM., Catheline SE., Maynard RD., et al., Daily oral consumption of hydrolyzed type 1 collagen is chondroprotective and anti inflammatory in murine posttraumatic osteoarthritis. PLoS One, 2017.
  • Bolke L, Schlippe G, Gerß J, Voss W. A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019;11(10):2494. Published 2019 Oct 17. doi:10.3390/nu11102494

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.