Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?
Peptydy kolagenowe to suplementy poprawiające wygląd skóry. Ponadto zapewniają inne korzyści zdrowotne. Jak się je uzyskuje? Co mówią na ten temat badania?
Peptydy kolagenowe to suplementy wytwarzane z kości, skóry i chrząstek niektórych zwierząt. Ich główną funkcją jest zwiększenie endogennej syntezy tego białka.
Z każdym dniem zyskują na znaczeniu ze względu na swoje właściwości odżywcze i fizjologiczne, ponieważ odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów, kości i paznokci. W jaki sposób można je uzyskać? Jakie są efekty ich stosowania?
Synteza kolagenu w organizmie
Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działają w naszym organizmie konieczne jest zrozumienie roli kolagenu w organizmach żywych. Substancja ta jest jednym z białek tworzących tkankę łączną organizmu, zwłaszcza skórę, stawy i kości.
Ze względu na swoją rolę w strukturach biologicznych jest jedną z najliczniejszych cząsteczek w wielu organizmach żywych. Jest syntetyzowany za pomocą spożywanych aminokwasów. Ciało wchłania je i tworzy 3 łańcuchy polipeptydowe, które tworzą je łącząc się ze sobą.
Jednak pomimo ich obfitości włókna kolagenowe z czasem ulegają zniszczeniu i tracą grubość i wytrzymałość. W konsekwencji przyspiesza to proces starzenia.
Peptydy kolagenowe: jak się je uzyskuje?
Dzięki spożywaniu peptydów kolagenowych organizm usprawnia syntezę tego białka. Choć surowcem używanym do uzyskania tego produktu jest sam kolagen, to jest on pozyskiwany w wyniku hydrolizy substancji zawartej w skórze, chrząstkach i kościach ryb, owiec, świń i bydła.
Zwykle zawierają co najmniej 2 i najwyżej 100 aminokwasów i charakteryzują się doskonałą rozpuszczalnością w zimnej wodzie. Nie tworzą żeli, nawet w bardzo stężonych roztworach.
Przeczytaj także: Kolagen – szybsza produkcja dzięki tym 4 produktom
Korzyści z peptydów kolagenowych
- Badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients stwierdza, że peptydy kolagenowe są skutecznymi środkami nawilżającymi skórę i przeciwzmarszczkowymi.
- Z drugiej strony sugerowano, że ich doustne przyjmowanie przynosi korzyści jako profilaktyka schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza.
Jak peptydy kolagenowe działają na skórę?
Ze względu na swój wprost proporcjonalny związek ze starzeniem się skóry kolagen zyskał duże zainteresowanie w przemyśle kosmetycznym. W tym sensie odkryto, że peptydy krótkołańcuchowe są biodostępne i bioaktywne. Dlatego mogą przynosić korzystne efekty.
Ponadto, podawane doustnie mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry i stymulować endogenną produkcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej w skórze. Dzięki temu mogą przynosić takie efekty.
Co mówią o tym badania?
W badaniu opublikowanym w Nature Research Journal skomentowano, że podobieństwo między peptydami kolagenowymi pochodzącymi od bydła i ludzi wyjaśnia znaczącą poprawę, jaką suplementy dają w zakresie parametrów skóry.
Dzieje się tak, ponieważ hydroliza kolagenu wołowego wytwarza peptydy, które charakteryzują się sekwencją aminokwasów, która odpowiada profilowi aminokwasów ludzkiego kolagenu.
Ponadto badanie naukowe opublikowane w Journal of Medicinal Food wykazało, że to podobieństwo występuje również w przypadku peptydów kolagenu wieprzowego. Według tych badań wydaje się, że poprawiają syntezę kolagenu u ludzi i dlatego mogą być z powodzeniem stosowane do poprawy i naprawy skóry na całym ciele.
Jak wzmocnić ich działanie?
Chociaż suplementy peptydów kolagenowych są korzystne wiele z nich zawiera również inne substancje, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, zwłaszcza witamina C i magnez. Dzięki tym substancjom udaje im się uzyskać bardziej pozytywny wpływ na nawilżenie i elastyczność skóry.
Sprawdź także: Kolagen i jego utrata – jak zwiększyć jego produkcję?
Peptydy kolagenowe: o czym należy pamiętać?
Peptydy kolagenowe wykorzystywane są przede wszystkim w celach kosmetycznych, gdyż znacznie poprawiają wygląd skóry. Ponadto w połączeniu z innymi substancjami można wzmocnić swoje działanie.
Należy również zaznaczyć, że wytwarzany jest hydrolizowany kolagen, który ma działanie przeciwzapalne. Dlatego jest stosowany do kości i stawów.
Krótko mówiąc, należy pamiętać, że kolagen tworzy nie tylko skórę, ale także kości, włosy i inne tkanki. Dlatego należy zapewnić jego odpowiednią asymilację.
To może Cię zainteresować ...