Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?

31 października, 2020

Peptydy kolagenowe to suplementy poprawiające wygląd skóry. Ponadto zapewniają inne korzyści zdrowotne. Jak się je uzyskuje? Co mówią na ten temat badania?

Peptydy kolagenowe to suplementy wytwarzane z kości, skóry i chrząstek niektórych zwierząt. Ich główną funkcją jest zwiększenie endogennej syntezy tego białka.

Z każdym dniem zyskują na znaczeniu ze względu na swoje właściwości odżywcze i fizjologiczne, ponieważ odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów, kości i paznokci. W jaki sposób można je uzyskać? Jakie są efekty ich stosowania?

Synteza kolagenu w organizmie

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działają w naszym organizmie konieczne jest zrozumienie roli kolagenu w organizmach żywych. Substancja ta jest jednym z białek tworzących tkankę łączną organizmu, zwłaszcza skórę, stawy i kości.

Ze względu na swoją rolę w strukturach biologicznych jest jedną z najliczniejszych cząsteczek w wielu organizmach żywych. Jest syntetyzowany za pomocą spożywanych aminokwasów. Ciało wchłania je i tworzy 3 łańcuchy polipeptydowe, które tworzą je łącząc się ze sobą.

Jednak pomimo ich obfitości włókna kolagenowe z czasem ulegają zniszczeniu i tracą grubość i wytrzymałość. W konsekwencji przyspiesza to proces starzenia.

Kolagen
Kolagen odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry, stawów i kości.

Peptydy kolagenowe: jak się je uzyskuje?

Dzięki spożywaniu peptydów kolagenowych organizm usprawnia syntezę tego białka. Choć surowcem używanym do uzyskania tego produktu jest sam kolagen, to jest on pozyskiwany w wyniku hydrolizy substancji zawartej w skórze, chrząstkach i kościach ryb, owiec, świń i bydła.

Zwykle zawierają co najmniej 2 i najwyżej 100 aminokwasów i charakteryzują się doskonałą rozpuszczalnością w zimnej wodzie. Nie tworzą żeli, nawet w bardzo stężonych roztworach.

Przeczytaj także: Kolagen – szybsza produkcja dzięki tym 4 produktom

Korzyści z peptydów kolagenowych

  • Badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients stwierdza, że ​​peptydy kolagenowe są skutecznymi środkami nawilżającymi skórę i przeciwzmarszczkowymi.
  • Z drugiej strony sugerowano, że ich doustne przyjmowanie przynosi korzyści jako profilaktyka schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza.

Jak peptydy kolagenowe działają na skórę?

Ze względu na swój wprost proporcjonalny związek ze starzeniem się skóry kolagen zyskał duże zainteresowanie w przemyśle kosmetycznym. W tym sensie odkryto, że peptydy krótkołańcuchowe są biodostępne i bioaktywne. Dlatego mogą przynosić korzystne efekty.

Ponadto, podawane doustnie mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry i stymulować endogenną produkcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej w skórze. Dzięki temu mogą przynosić takie efekty.

Zobacz też: Skóra kobiety i skóra mężczyzny – czym się różnią?

Co mówią o tym badania?

W badaniu opublikowanym w Nature Research Journal skomentowano, że podobieństwo między peptydami kolagenowymi pochodzącymi od bydła i ludzi wyjaśnia znaczącą poprawę, jaką suplementy dają w zakresie parametrów skóry.

Dzieje się tak, ponieważ hydroliza kolagenu wołowego wytwarza peptydy, które charakteryzują się sekwencją aminokwasów, która odpowiada profilowi ​​aminokwasów ludzkiego kolagenu.

Ponadto badanie naukowe opublikowane w Journal of Medicinal Food wykazało, że to podobieństwo występuje również w przypadku peptydów kolagenu wieprzowego. Według tych badań wydaje się, że poprawiają syntezę kolagenu u ludzi i dlatego mogą być z powodzeniem stosowane do poprawy i naprawy skóry na całym ciele.

Uśmiechnięta kobieta
Wydaje się, że peptydy kolagenu wołowego i wieprzowego przyczyniają się do nasilenia syntezy kolagenu u ludzi.

Jak wzmocnić ich działanie?

Chociaż suplementy peptydów kolagenowych są korzystne wiele z nich zawiera również inne substancje, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, zwłaszcza witamina C i magnez. Dzięki tym substancjom udaje im się uzyskać bardziej pozytywny wpływ na nawilżenie i elastyczność skóry.

Sprawdź także: Kolagen i jego utrata – jak zwiększyć jego produkcję?

Peptydy kolagenowe: o czym należy pamiętać?

Peptydy kolagenowe wykorzystywane są przede wszystkim w celach kosmetycznych, gdyż znacznie poprawiają wygląd skóry. Ponadto w połączeniu z innymi substancjami można wzmocnić swoje działanie.

Należy również zaznaczyć, że wytwarzany jest hydrolizowany kolagen, który ma działanie przeciwzapalne. Dlatego jest stosowany do kości i stawów.

Krótko mówiąc, należy pamiętać, że kolagen tworzy nie tylko skórę, ale także kości, włosy i inne tkanki. Dlatego należy zapewnić jego odpowiednią asymilację.

  • Wu M, Cronin K, Crane JS. Biochemistry, Collagen Synthesis. [Updated 2020 May 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/
  • Gelse K, Pöschl E, Aigner T. Collagens–structure, function, and biosynthesis. Adv Drug Deliv Rev. 2003;55(12):1531-1546. doi:10.1016/j.addr.2003.08.002
  • Lugo JP., Saiyed ZM., Lane NE., Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicenter randomized, double blind, placebo controlled study. Nutr J, 2016.
  • Kirmse M, Oertzen-Hagemann V, de Marées M, Bloch W, Platen P. Prolonged Collagen Peptide Supplementation and Resistance Exercise Training Affects Body Composition in Recreationally Active Men. Nutrients. 2019;11(5):1154. Published 2019 May 23. doi:10.3390/nu11051154
  • A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019. 11(10): 2494.
  • Laing S, Bielfeldt S. A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement. J M Food 2020. 23(2): 147-152.
  • Kim D, Chung H, Choi J, Sakai Y, Lee B. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2018; 10(7): 826.
  • Edgar S, Hopley B, Genovese L, Sibilla S, Laight. Effects of collagen-derived bioactive peptides and natural antioxidant compounds on proliferation and matrix protein synthesis by cultured normal human dermal fibroblasts. Sci Rep.2018;8:10474.