Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?

Czym są peptydy kolagenowe i jak działają?
Florencia Villafañe

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Florencia Villafañe.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Peptydy kolagenowe to suplementy poprawiające wygląd skóry. Ponadto zapewniają inne korzyści zdrowotne. Jak się je uzyskuje? Co mówią na ten temat badania?

Peptydy kolagenowe to suplementy wytwarzane z kości, skóry i chrząstek niektórych zwierząt. Ich główną funkcją jest zwiększenie endogennej syntezy tego białka.

Z każdym dniem zyskują na znaczeniu ze względu na swoje właściwości odżywcze i fizjologiczne, ponieważ odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia skóry, włosów, kości i paznokci. W jaki sposób można je uzyskać? Jakie są efekty ich stosowania?

Synteza kolagenu w organizmie

Aby lepiej zrozumieć, w jaki sposób działają w naszym organizmie konieczne jest zrozumienie roli kolagenu w organizmach żywych. Substancja ta jest jednym z białek tworzących tkankę łączną organizmu, zwłaszcza skórę, stawy i kości.

Ze względu na swoją rolę w strukturach biologicznych jest jedną z najliczniejszych cząsteczek w wielu organizmach żywych. Jest syntetyzowany za pomocą spożywanych aminokwasów. Ciało wchłania je i tworzy 3 łańcuchy polipeptydowe, które tworzą je łącząc się ze sobą.

Jednak pomimo ich obfitości włókna kolagenowe z czasem ulegają zniszczeniu i tracą grubość i wytrzymałość. W konsekwencji przyspiesza to proces starzenia.

Kolagen
Kolagen odgrywa ważną rolę w zdrowiu skóry, stawów i kości.

Peptydy kolagenowe: jak się je uzyskuje?

Dzięki spożywaniu peptydów kolagenowych organizm usprawnia syntezę tego białka. Choć surowcem używanym do uzyskania tego produktu jest sam kolagen, to jest on pozyskiwany w wyniku hydrolizy substancji zawartej w skórze, chrząstkach i kościach ryb, owiec, świń i bydła.

Zwykle zawierają co najmniej 2 i najwyżej 100 aminokwasów i charakteryzują się doskonałą rozpuszczalnością w zimnej wodzie. Nie tworzą żeli, nawet w bardzo stężonych roztworach.

Korzyści z peptydów kolagenowych

  • Badanie opublikowane w czasopiśmie Nutrients stwierdza, że ​​peptydy kolagenowe są skutecznymi środkami nawilżającymi skórę i przeciwzmarszczkowymi.
  • Z drugiej strony sugerowano, że ich doustne przyjmowanie przynosi korzyści jako profilaktyka schorzeń, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza.

Jak peptydy kolagenowe działają na skórę?

Ze względu na swój wprost proporcjonalny związek ze starzeniem się skóry kolagen zyskał duże zainteresowanie w przemyśle kosmetycznym. W tym sensie odkryto, że peptydy krótkołańcuchowe są biodostępne i bioaktywne. Dlatego mogą przynosić korzystne efekty.

Ponadto, podawane doustnie mogą dotrzeć do najgłębszych warstw skóry i stymulować endogenną produkcję składników macierzy zewnątrzkomórkowej w skórze. Dzięki temu mogą przynosić takie efekty.

Co mówią o tym badania?

W badaniu opublikowanym w Nature Research Journal skomentowano, że podobieństwo między peptydami kolagenowymi pochodzącymi od bydła i ludzi wyjaśnia znaczącą poprawę, jaką suplementy dają w zakresie parametrów skóry.

Dzieje się tak, ponieważ hydroliza kolagenu wołowego wytwarza peptydy, które charakteryzują się sekwencją aminokwasów, która odpowiada profilowi ​​aminokwasów ludzkiego kolagenu.

Ponadto badanie naukowe opublikowane w Journal of Medicinal Food wykazało, że to podobieństwo występuje również w przypadku peptydów kolagenu wieprzowego. Według tych badań wydaje się, że poprawiają syntezę kolagenu u ludzi i dlatego mogą być z powodzeniem stosowane do poprawy i naprawy skóry na całym ciele.

Uśmiechnięta kobieta
Wydaje się, że peptydy kolagenu wołowego i wieprzowego przyczyniają się do nasilenia syntezy kolagenu u ludzi.

Jak wzmocnić ich działanie?

Chociaż suplementy peptydów kolagenowych są korzystne wiele z nich zawiera również inne substancje, takie jak witaminy, minerały i przeciwutleniacze, zwłaszcza witamina C i magnez. Dzięki tym substancjom udaje im się uzyskać bardziej pozytywny wpływ na nawilżenie i elastyczność skóry.

Peptydy kolagenowe: o czym należy pamiętać?

Peptydy kolagenowe wykorzystywane są przede wszystkim w celach kosmetycznych, gdyż znacznie poprawiają wygląd skóry. Ponadto w połączeniu z innymi substancjami można wzmocnić swoje działanie.

Należy również zaznaczyć, że wytwarzany jest hydrolizowany kolagen, który ma działanie przeciwzapalne. Dlatego jest stosowany do kości i stawów.

Krótko mówiąc, należy pamiętać, że kolagen tworzy nie tylko skórę, ale także kości, włosy i inne tkanki. Dlatego należy zapewnić jego odpowiednią asymilację.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wu M, Cronin K, Crane JS. Biochemistry, Collagen Synthesis. [Updated 2020 May 4]. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing; 2020 Jan-. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK507709/
  • Gelse K, Pöschl E, Aigner T. Collagens–structure, function, and biosynthesis. Adv Drug Deliv Rev. 2003;55(12):1531-1546. doi:10.1016/j.addr.2003.08.002
  • Lugo JP., Saiyed ZM., Lane NE., Efficacy and tolerability of an undenatured type II collagen supplement in modulating knee osteoarthritis symptoms: a multicenter randomized, double blind, placebo controlled study. Nutr J, 2016.
  • Kirmse M, Oertzen-Hagemann V, de Marées M, Bloch W, Platen P. Prolonged Collagen Peptide Supplementation and Resistance Exercise Training Affects Body Composition in Recreationally Active Men. Nutrients. 2019;11(5):1154. Published 2019 May 23. doi:10.3390/nu11051154
  • A Collagen Supplement Improves Skin Hydration, Elasticity, Roughness, and Density: Results of a Randomized, Placebo-Controlled, Blind Study. Nutrients. 2019. 11(10): 2494.
  • Laing S, Bielfeldt S. A Dermonutrient Containing Special Collagen Peptides Improves Skin Structure and Function: A Randomized, Placebo-Controlled, Triple-Blind Trial Using Confocal Laser Scanning Microscopy on the Cosmetic Effects and Tolerance of a Drinkable Collagen Supplement. J M Food 2020. 23(2): 147-152.
  • Kim D, Chung H, Choi J, Sakai Y, Lee B. Oral Intake of Low-Molecular-Weight Collagen Peptide Improves Hydration, Elasticity, and Wrinkling in Human Skin: A Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Study. Nutrients. 2018; 10(7): 826.
  • Edgar S, Hopley B, Genovese L, Sibilla S, Laight. Effects of collagen-derived bioactive peptides and natural antioxidant compounds on proliferation and matrix protein synthesis by cultured normal human dermal fibroblasts. Sci Rep.2018;8:10474.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.