Chrząstki i więzadła - wzmocnij naturalnie

Wszyscy powinniśmy zadbać o nasze tkanki chrzęstne i więzadła. Proponujemy Ci zatem doskonałe receptury, które nie tylko poprawią funkcjonowanie twoich tkanek, ale również okażą się skuteczne w przypadku wystąpienia kontuzji.
Chrząstki i więzadła - wzmocnij naturalnie

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Zarówno sportowcy jak i osoby starsze powinni zadbać, aby wzmocnić chrząstki i więzadła, gdyż prawdą jest, że są to dwie grupy ludzi, które są najbardziej narażone na występowanie dolegliwości w tych obszarach.

Dlatego też, nawiązując do powiedzenia: „Lepiej zapobiegać niż leczyć”, podajemy ci w poniższym artykule zalecenia i domowe środki zaradcze, jak dbać o chrząstki i więzadła oraz regenerację ich tkanek.

Chrząstki i więzadła – co należy wiedzieć na ten temat?

Zanim przejdziemy do środków zaradczych i zaleceń, dobrze byłoby dowiedzieć się, jaką funkcję pełnią chrząstki i więzadła w naszym organizmie.

Chrząstki, zwane inaczej tkanki chrzęstne to elastyczne tkanki łączne, które pokrywają powierzchnie stawów, pozwalając im na elastyczne poruszanie się.

Wyróżniamy trzy rodzaje tkanek chrzęstnych: chrząstka szklista (występuje w największej ilości w organizmie), chrząstka włóknista (zlokalizowana jest w miejscu połączenia więzadeł i ścięgien z kośćmi, tzw. przyczepy) i chrząstka sprężysta (występuje w krtani, uchu i nagłośni).

Z kolei więzadła to pasma tkanki łącznej włóknistej, wytrzymałe i elastyczne, które łączą kości w obrębie stawów. Pomimo, że pozwalają na wykonywanie ruchów, zabezpieczają też przed nadmiernym przeciążeniem, aby nie doprowadzić do przemieszczenia się stawów.

Więzadła są sklasyfikowane jako więzadła, które przechodzą z jednej kości do drugiej bez utraty kontaktu ze strukturą kostną oraz więzadła, które przechodzą z jednej kości do drugiej nie przylegając do struktury kostnej.

Jak rozpoznać uszkodzoną chrząstkę czy więzadło?

Wpływ odżywiania na tkanki chrzęstne.

Nie tylko zawodowi sportowcy powinni wzmacniać chrząstki i więzadła, aby uniknąć urazów czy innych powikłań.  Najbardziej narażoną częścią ciała są zwykle kolana, na których spoczywa cała masa naszego ciała, chociaż nie mniej cierpią także ramiona, nadgarstki lub pięty.

Mężczyzna ma mocne chrząstki i więzadła

Na stan chrząstki i więzadła wpływają różnorodne czynniki, między innymi takie jak:

  • Starzenie się
  • Choroby zwyrodnieniowe (jak na przykład artretyzm)
  • Otyłość lub nadwaga
  • Nadmierne ćwiczenia fizyczne
  • Urazy
  • Powtarzające się ruchy
  • Podnoszenie ciężkich przedmiotów

Głównymi objawami wskazujących na uszkodzenie chrząstki i więzadła są: ból występujący podczas poruszania stawem, napięcie mięśni i obrzęk.

Jak w naturalny sposób wzmocnić chrząstki i więzadła?

Poniższe środki zaradcze, przepisy kulinarne i żywność możesz zastosować w celu wzmocnienia chrząstki i więzadła, a także jako pomoc w przypadku wystąpienia urazów, poprzez przyśpieszenie ich regeneracji.

 1. Jogurt

Napój mleczny otrzymywany w procesie fermentacji bakterii mlekowych (dokładniej to przekształcenie laktozy w kwas mlekowy), bardzo pomocny w przypadku występowania częstych problemów z chrząstką i więzadłami.

Pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego, jednak tak Turcy jak i Grecy, nadal spierają się, kto jest prawdziwym wynalazcą tego napoju.

Jogurt na chrząstki i więzadła

Jogurt jest podstawowym pożywieniem wielu kultur na całym świecie, ponieważ zawiera pożyteczne bakterie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, a także zapewnia lepszą wchłanialność wapnia zapewniając mocne kości.

2. Żelatyna

Bardzo często jeśli chcemy wiedzieć, jaki środek zastosować w przypadku danej dolegliwości, wystarczy porównać ich wygląd. Gdy chcemy wzmocnić chrząstki i więzadła, możemy wówczas włączyć do naszej diety tzw. “pokarmy lepkie”, jak na przykład żelatynę.

Żelatyna jest bardzo bogata w kolagen, który jest niezbędny do regeneracji tkanek, kości, ścięgien itp. Dostarcza dziesięć podstawowych aminokwasów, a także nie zawiera tłuszczu ani cholesterolu.

Można ją również łączyć z owocami w celu uzyskania różnorodnych smaków, zwracając uwagę, aby nie zawierała sztucznych barwników. Poniżej podajemy przepis na bardzo smaczną, orzeźwiającą i naturalną galaretkę.

Składniki:

  • 1 banan
  • 1 pomarańcza
  • 2 łyżki żelatyny bezsmakowej (20 gramów)
  • Dwie łyżki wody (20 gramów)
  • 2 łyżki miodu (40 gramów)

Przygotowanie:

  • Wyciśnij sok z pomarańczy i rozgnieć banana.
  • Wymieszaj puree bananowe z miodem i odstaw na później.
  • Żelatynę rozpuść w wodzie i podgrzewaj w kąpieli wodnej. Dodaj sok pomarańczowy i dobrze wymieszaj.
  • Umieść ją w formie i włóż do lodówki na 20 minut.
  • Podczas serwowania, nałóż puree bananowe z miodem na wierzchu galaretki pomarańczowej umieszczonej w pucharku.

3. Soja

Soja lub soya jest sprzedawana na całym świecie i posiada wiele zastosowań. Jej nasiona zawierają duże ilości białka wysokiej jakości i można ją spożywać pod różnymi postaciami: w mleku, w mące, w tofu i produktach fermentowanych. Aby skorzystać z jej właściwości, polecamy spożywanie soi organicznej.

4. Pokrzywa

Poniższy napar służy do wzmocnienia chrząstki i więzadeł, ponieważ dostarcza magnez, potas, krzem, a nawet chlorofil. Wszystkie wymienione składniki odżywcze wpływają na regenerację tkanek.

Soja na chrząstki i więzadła

Składniki:

  • 3 łyżki liści pokrzywy (80 gramów)
  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 1 łyżeczka soku z cytryny (10 gramów)
  • 2 łyżki miodu (40 gramów)

Przygotowanie:

  • Podgrzej wodę, i po zagotowaniu dodaj pokrzywę.
  • Gotuj przez 15 minut i zdejmij z ognia.
  • Po 15 minutach przecedź i wlej do szklanej butelki.
  • Włóż do lodówki na 1 godzinę.
  • Przed wypiciem dodaj sok z cytryny i miód.
  • Dobrze wymieszaj i pij schłodzony (jeśli chcesz, możesz dodać kostki lodu).

Przeczytaj również: Pokrzywa zwyczajna – wspaniałe działanie na włosy!

5. Cytrusy

Cytrusy stymulują produkcję kolagenu (bardzo istotny składnik zdrowych chrząstek i więzadeł ), ponieważ zawierają witaminę C, której nie powinno zabraknąć w codziennej diecie. Dlatego spożywaj cytryny, pomarańcze, kiwi i truskawki, aby wykorzystać wszystkie ich właściwości.

Cytrusy

6. Kurkuma i cynamon

Obie przyprawy mają bardzo charakterystyczny smak i aromat oraz posiadają właściwości przeciwzapalne, które mogą być pomocne w przypadku występowania obrzęków stawów, ścięgien, więzadeł lub chrząstek. Dlatego zalecamy dodanie szczypty którejkolwiek z tych przypraw do posiłków, naparów czy deserów.

Nie tylko poprawiają smak, ale także wpływają na polepszenie stanu zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.