Suplementy z probiotykami: kiedy je przyjmować?

Suplementy z probiotykami: kiedy je przyjmować?
Marta Guzmán

Napisane i zweryfikowane przez dietetyczka Marta Guzmán.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Suplementy z probiotykami pomagają zapobiegać wystąpieniu chorób u zdrowych osób i poprawiają stan pacjentów z określonymi problemami zdrowotnymi. Poza tym warto je przyjmować podczas kuracji antybiotykowej. Dowiedz się więcej czytając dzisiejszy artykuł.

Suplementy z probiotykami zawierają żywe mikroorganizmy, które, gdy są podawane w odpowiednich ilościach, mają wiele zalet zdrowotnych. Może je brać praktycznie każdy, ale niektóre grupy pacjentów skorzystają z nich najbardziej.

Czytaj dalej i poszerz swoją wiedzę!

Suplementy z probiotykami: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, probiotyki to bakterie zapewniające wiele korzyści zdrowotnych. Znajdziesz je w najróżniejszych produktach spożywczych, a przede wszystkim w:

  • Jogurcie,
  • Kefirze,
  • Zsiadłym mleku (typowym dla kuchni polskiej),
  • Kapuście kiszonej, kimchi (pochodzenia koreańskiego),
  • Piklach,
  • Herbacie kombucha,
  • Tempeh,
  • Suplementach diety.

Chociaż są obecne w niektórych produktach spożywczych, które zostały przygotowane i wyprodukowane w określony sposób, to, jak pokazują niektóre badania, bakterie te nie zawsze są w stanie przetrwać długą wędrówkę i dotrzeć do jelit.

Okazuje się, że aby produkty spożywcze z naturalnie występującymi probiotykami oddziaływały korzystnie na nasz organizm, musimy spożywać je bardzo często i w dość dużych ilościach.

Właśnie dlatego warto przyjmować suplementy z probiotykami, które zamknięto we właściwy sposób w kapsułkach, aby były w stanie przetrwać drogę przez układ pokarmowy i zapewniać nam korzyści zdrowotne.

Kiedy przyjmować suplementy z probiotykami

W dzisiejszych czasach eksperci potwierdzają, że probiotyki nie tylko poprawiają stan i łagodzą objawy u osób chorych, ale także mogą pomóc nam zachować zdrowie i zapobiegać wystąpieniu różnych chorób.

Istnieją jednak grupy osób, które bardzo skorzystają z przyjmowania probiotyków. Zaliczamy do nich osoby, które niedawno były leczone antybiotykami. Antybiotyki zabijają zarówno złe patogeny, jak i dobre bakterie (mikrobiom, florę bakteryjną pochwy i innych błon śluzowych, itp.), a probiotyki są w stanie zastąpić i odbudować te dobre.

Suplementy z probiotykami

Suplementy z probiotykami mogą zapobiegać wielu chorobom. Poza tym warto jest przyjmować je podczas kuracji antybiotykami.Dlatego też po zakończeniu kuracji antybiotykowej warto jest przyjmować probiotyki przynajmniej przez jeden miesiąc.

Poza tym dowiedziono, że probiotyki są niezwykle skuteczne w leczeniu ostrej biegunki zakaźnej, zwłaszcza u dzieci. Probiotyki przydadzą się również innym osobom, na przykład cierpiącym na dysbakteriozę jelitową. Zazwyczaj pojawia się ona u osób z:

  • Otyłością,
  • Cukrzycą typu 1 i 2,
  • Zespołem metabolicznym,
  • Toczeniem rumieniowatym układowym (SLE),
  • Reumatoidalnym zapaleniem stawów,
  • Zespołem rozrostu bakteryjnego jelita,
  • Nieswoistym zapaleniem jelit,
  • Zespołem jelita drażliwego,
  • Celiakią.

Suplementy z probiotykami powinny przyjmować również osoby starsze. Wraz z wiekiem zmniejsza się różnorodność naszej flory jelitowe, a tym samym obecność dobrych mikroorganizmów. Poza tym naukowcy badają wykorzystanie probiotyków w takich chorobach jak astma, atopowe zapalenie skóry (AZS), zaburzenia neurologiczne, depresja, zaburzenia lękowe, nowotwór i zdrowie jamy ustnej.

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, spożycie probiotyków jest uznawane za bezpieczne dla większości osób. Jednak czasami mogą one wywoływać infekcje u osób z obniżoną odpornością. Nie powinny one przyjmować suplementów z probiotykami dostępnych bez recepty.

Najlepsze suplementy z probiotykami

Aby szczepy bakterii probiotycznych przyjmowane drogą doustną będą skuteczne, należy upewnić się, że przetrwają warunki panujące w układzie pokarmowym oraz bakteriobójcze właściwości śliny, kwasu żołądkowego, żółci oraz wydzielin trzustki.

Należy również zwrócić uwagę na fakt, że skład różnych wydzielin, czas opróżniania żołądka i ruchliwość jelit różnią się w zależności od wieku i stanu zdrowia danej osoby.

Kobieta trzymająca tabletkę
Najlepsze suplementy z probiotykami to takie, które zawierają większe ilości różnych szczepów dobrych bakterii.

Oprócz tego warto dobierać odpowiednie szczepy mikroorganizmów w zależności od Twojego stanu zdrowia, ponieważ im więcej różnorodności, tym lepiej. Dlatego też najlepsze są te antybiotyki, które zawierają wiele różnych szczepów.

Dobry suplement z probiotykami powinien zawierać przynajmniej 1 miliard CFU (jednostek tworzących kolonie). Probiotyki z mniejszą liczbą CFU są o wiele mniej skuteczne.

Jak je przyjmować?

Nigdy nie spożywaj probiotyków z pokarmami o wysokiej kwasowości (na przykład cytrusami, pomidorami lub octem) ani z gorącymi napojami (między innymi herbatą, kawą, naparami lub zupami), bo zmniejszają ich działanie.

Najlepiej jest przyjmować je na pusty żołądek, popijając ciepłą wodą. Występujące w tym zarówno pH żołądka oraz niski poziom kwasu chlorowodorowego to czynniki zwiększające szansę na przetrwanie bakterii. Z tego powodu po przyjęciu probiotyków warto też odczekać 10 do 15 minut zanim zacznie się jeść. Jeżeli przyjmujesz antybiotyk, przyjmuj suplementy najwcześniej trzy godziny po nim.

Zanim zaczniesz przyjmować probiotyki, przyjmujesz antybiotyki lub masz jakąkolwiek inną chorobę, przy której warto je przyjmować, zasięgnij porady profesjonalisty, aby dowiedzieć się, które suplementy będą dla Ciebie najlepsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Govender M., Choonara YE., Kumar P., Toit LC., et al., A review of the advancements in probiotics delivery: convetional vs non conventional formulations for intestinal flora supplementation. AAPS PharmSciTech, 2014. 15 (1): 29-43.
  • Szajewska H., Canani RB., Guarino A:, Hojsak I., et al., Probiotics for the prevention of antibiotic associated diarrhea in children. J Pediatr Gastroenterol Nutr, 2016. 62 (3): 495-506.
  • Liu B., He Y., Wang M., Liu J., et al., Efficacy of probiotics on anxiety – a meta analysis of randomized controlled trials. Depress Anxiety, 2018. 35 (10): 935-945.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.