Kolagen morski i bydlęcy: co je różni?

Kolagen morski i bydlęcy: co je różni?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Od wielu lat eksperci debatują nad tym który z rodzajów kolagenu jest lepszy. Co mogą nam powiedzieć dane naukowe, gdy w grę wchodzi kolagen morski i bydlęcy? Co je od siebie odróżnia? Czytaj dalej, aby poznać odpowiedzi na te pytania!

W ostatnich latach działania marketingowe dotyczące produktów spożywczych z dodatkiem kolagenu sprawiły, że ludzie zaczęli się zastanawiać, co różni kolagen morski i bydlęcy oraz który z nich jest lepszy. Istnieje kilka badań i kontrowersji związanych z tym tematem. Czy znasz główne różnice między tymi dwoma rodzajami kolagenu?

Kolagen to białko, które znajduje się w ludzkim organizmie w największych proporcjach. Poza tym jest również obecne u licznych gatunków zwierząt. W badaniu opublikowanym w Journal of Cosmetic Dermatology zauważono, że stanowi on jeden z głównych składników skóry, kości, stawów oraz naczyń krwionośnych.

W dzisiejszych czasach jest również jednym z niezwykle popularnych suplementów diety, który wpływa korzystnie na nasz stan zdrowia. Co więcej, jest również ceniony w przemyśle kosmetycznym, ponieważ wydaje się, że opóźnia pojawienie się procesów starzenia się.

Ale który z rodzajów kolagenu jest polecany przez ekspertów?

Kolagen morski i bydlęcy

Na rynku znajduje się kilka rodzajów suplementów stworzonych na bazie kolagenu. Spośród nich wyróżnia się kolagen morski i bydlęcy. Eksperci przypisują im wiele właściwości, twierdząc między innymi, że są w stanie poprawiać zdrowie skóry oraz stawów.

Chociaż takie założenia są poparte kilkoma badaniami, to nadal trwa debata odnośnie tego który z rodzajów kolagenu jest najlepszy.

Często można natknąć się na reklamy, które twierdzą, że kolagen morski “jest łatwiejszy do strawienia niż kolagen bydlęcy”. Z kolei eksperci sugerują, że ma prawie magiczne właściwości zdrowotne.

Jednak musisz wiedzieć, że wszystkie rodzaje kolagenu są do siebie podobne, a gdy je spożywamy nasze organizmy praktycznie nie zauważają różnicy.

Innymi słowy, kolagen morski nie ma większej wartości biologicznej, nie jest lepiej trawiony ani nie ma lepszych właściwości niż kolagen bydlęcy. W obu przypadkach ma znaczenie ich stopień hydrolizy, który pozwala ciału je wchłaniać.

Proces hydrolizy jest nazywany również “fragmentacją” lub “trawieniem wstępnym”. Polega na usuwaniu tłuszczów oraz niechcianych materiałów, aby otrzymać jedynie aminokwasy (które są wykorzystywane przez ciało).

Jedyny kolageny, który jest w stanie dotrzeć do tkanek wykorzystujących go jako składnik odżywczy, bez względu na jego pochodzenie, to kolagen hydrolizowany.

Może Cię również zainteresować: Kolagen dla Twojej skóry – 8 produktów

Cząsteczka kolagenu
Kolagen to białko, które składa się z aminokwasów. Aby dotarł do tkanek, by spełniać swoje zadania, musi być hydrolizowany.

Czy istnieją jakiekolwiek różnice między kolagenem morskim a bydlęcym?

Główna różnica między tymi dwoma rodzajami suplementów z kolagenem to źródło ich pochodzenia. Podczas gdy kolagen morski pochodzi ze skóry ryb, ich kości i łusek, to kolagen bydlęcy jest pozyskiwany z kości i skór zwierząt hodowlanych, takich jak krowy, bizony, czy bawoły.

Kolejna cecha, która odróżnia te dwa rodzaje kolagenu, to środowisko, z którego pochodzą jego źródła, ponieważ jeden z nich jest pozyskiwany z morza, zaś drugi z lądu. Eksperci uważają, że otoczenie, w którym żyją zwierzęta, może wpływać na jakość suplementu.

Chociaż trzeba pozyskać więcej dowodów, to taką teorię pozwoliły wysnuć wyniki kilku badań. Na przykład badania opublikowane w magazynie medycznym Marine Drugs wykazały, że kolagen morski zwiększa poziom kolagenu typu I i II w ciele. Dlatego też wpływa korzystnie na skórę oraz zdrowie chrząstek.

Z kolei badanie opublikowane w magazynie Nutrients sugeruje, że kolagen bydlęcy zwiększa ilość kolagenu typu I i III. Mogą one chronić przed powstawaniem zmarszczek, wspierać elastyczność oraz zwiększać poziom nawilżenia skóry. Niektóre badania wskazują również, że może wspierać zdrowie stawów.

Znacząca różnica: cena

Różnica, na którą warto zwrócić uwagę, to cena tych dwóch rodzajów kolagenu. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, to marketing stoi za “ulepszaniem” korzyści płynących ze spożywania suplementów z kolagenem morskim. To odbiło się również na ich cenie.

Ponieważ kolagen morski to relatywnie nowy produkt i opublikowano na jego temat niewiele badań, kosztuje więcej niż kolagen bydlęcy. Niektóre firmy proponują bardzo drogie produkty nawet jeśli są one pozyskiwane z niedrogich gatunków.

Ale jak już zauważyliśmy wcześniej, poza pochodzeniem kolagenu (morski lub lądowy) należy upewnić się, że jest on hydrolizowany, aby Twój organizm był w stanie go strawić. Dlatego też jeśli masz zamiar kupować suplementy z kolagenem, to zanim podejmiesz decyzję musisz sprawdzić ich stopień hydrolizy.

Nie ma czegoś takiego jak kolagen roślinny

Kolagen to białko znajdujące się w organizmach zwierząt i ludzi. To nieprawda, że niektóre rośliny go zawierają. Nie ma w nich ani odrobiny kolagenu. Mimo tego rozpowszechniło się przekonanie, że możemy go pozyskiwać z takich produktów spożywczych jak wodorosty.

Jednak nie jest to prawda. Takie źródła roślinne nie zawierają kolagenu, ponieważ go nie potrzebują. Zamiast tego mają przypominające galaretkę, włókniste struktury (podobne do kolagenu), które przemysł nazwał “kolagenem roślinnym”. Jednak w rzeczywistości nie mają one właściwości tego białka.

Płaty wodorostów
Nie ma czegoś takiego jak kolagen roślinny. Na przykład wodorosty ani go nie produkują, ani go nie potrzebują.

Kolagen morski i bydlęcy: o czym należy pamiętać?

Eksperci przebadali dokładnie suplementy z kolagenem morskim i bydlęcym ze względu na ich potencjalne korzyści zdrowotne. Doszli do wniosku, że wpływają one korzystnie zwłaszcza na zdrowie skóry oraz stawów. Jednak nie ma wystarczająco dużo dowodów, aby stwierdzić, że jeden z rodzajów kolagenu jest lepszy od drugiego.

Ogólnie rzecz biorąc, białko kolagenowe, w zależności od źródła jego pochodzenia, zawiera takie same aminokwasy w podobnych proporcjach. Należy przede wszystkim upewnić się, że kolagen jest hydrolizowany i zadbać o jego właściwe trawienie oraz bioprzyswajalność.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Avila Rodríguez MI, Rodríguez Barroso LG, Sánchez ML. Collagen: A review on its sources and potential cosmetic applications. J Cosmet Dermatol. 2018 Feb;17(1):20-26. doi: 10.1111/jocd.12450. Epub 2017 Nov 16. PMID: 29144022.
  • Vollmer DL, West VA, Lephart ED. Enhancing Skin Health: By Oral Administration of Natural Compounds and Minerals with Implications to the Dermal Microbiome. Int J Mol Sci. 2018;19(10):3059. Published 2018 Oct 7. doi:10.3390/ijms19103059
  • León-López A, Morales-Peñaloza A, Martínez-Juárez VM, Vargas-Torres A, Zeugolis DI, Aguirre-Álvarez G. Hydrolyzed Collagen-Sources and Applications. Molecules. 2019;24(22):4031. Published 2019 Nov 7. doi:10.3390/molecules24224031
  • Silva TH, Moreira-Silva J, Marques AL, Domingues A, Bayon Y, Reis RL. Marine origin collagens and its potential applications. Mar Drugs. 2014;12(12):5881-5901. Published 2014 Dec 5. doi:10.3390/md12125881
  • Song H, Zhang S, Zhang L, Li B. Effect of Orally Administered Collagen Peptides from Bovine Bone on Skin Aging in Chronologically Aged Mice. Nutrients. 2017;9(11):1209. Published 2017 Nov 3. doi:10.3390/nu9111209
  • Liu J, Zhang B, Song S, et al. Bovine collagen peptides compounds promote the proliferation and differentiation of MC3T3-E1 pre-osteoblasts. PLoS One. 2014;9(6):e99920. Published 2014 Jun 13. doi:10.1371/journal.pone.0099920
  • Hoyer B, Bernhardt A, Heinemann S, Stachel I, Meyer M, Gelinsky M. Biomimetically mineralized salmon collagen scaffolds for application in bone tissue engineering. Biomacromolecules. 2012 Apr 9;13(4):1059-66. doi: 10.1021/bm201776r. Epub 2012 Mar 16. PMID: 22364350.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.