Hiperwitaminoza: nadmiar witamin

Hiperwitaminoza spowodowana nadmiarem witamin, a witamina D jest jednym z najczęstszych winowajców. Opalanie się to najbardziej znany sposób na zdobycie witaminy D. Jednak jest bardzo mało prawdopodobne, że dana osoba będzie cierpieć na hiperwitaminozę D, niezależnie od tego, jak długo jest narażona na działanie promieni słonecznych.
Hiperwitaminoza: nadmiar witamin
Diego Pereira

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Diego Pereira.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Hiperwitaminoza to rzadka choroba spowodowana nadmiarem witamin w organizmie. Ten problem zwykle nie prowadzi do szkodliwych konsekwencji dla zdrowia.

Jednak gdy stężenie witamin jest wyższe niż zapotrzebowanie organizmu i nie są one wydalane przez drogi moczowe, mogą one powodować wstrząs, a także szkodliwe działanie toksyczne dla metabolizmu.

Co to są witaminy?

Witaminy to złożone substancje organiczne, które wyzwalają różne funkcje w organizmie. Ich przyswajanie jest konieczne w niewielkich ilościach, dlatego nazywane są mikroelementami.

Organizm nie syntetyzuje większości witamin, z wyjątkiem D, K, B1, B2 i kwasu foliowego. Z tego powodu muszą one pochodzić z zewnątrz, z diety.

Każda z witamin pełni unikalną i niezastąpioną funkcję w procesach metabolicznych organizmu. W ten sposób zarówno niedobór, jak i nadmiar tych substancji będą wpływać na procesy metaboliczne organizmu. Poniżej przyjrzymy się najczęstszym typom hiperwitaminozy.

Hiperwitaminoza

Witaminy to mikroelementy, które odgrywają ważną rolę w organizmie.

Nadmiar witamin: witamina A

Hiperwitaminoza A odnosi się do nadmiernej rezerwy witaminy A w organizmie, znanej również jako retinol.

Główną przyczyną, która wyzwala ten stan, jest niewłaściwe stosowanie suplementów witaminowych. Zamiast skonsultować się z lekarzem, wiele osób stosuje samoleczenie, nie wiedząc o konsekwencjach, jakie może powodować ten nawyk. Wśród negatywnych skutków suplementacji możemy wyróżnić:

 • Wady płodu: kobieta w ciąży musi nadmiernie uważać na suplementy witaminowe i kontrolować spożywanie witaminy A. Jest ona najbardziej niebezpieczna w pierwszym trymestrze ciąży.
 • Problemy z wątrobą.
 • Zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym.
 • Spadek gęstości kości.

Również objawy i oznaki, że osoba cierpiąca na ten stan, są różne. Poniżej znajduje się lista najbardziej charakterystycznych objawów:

 • Anoreksja i utrata masy ciała.
 • Nudności i wymioty.
 • Brak menstruacji.
 • Zwiększona podatność na infekcje.
 • Bezsenność.
 • Drażliwość.

Innym charakterystycznym objawem, której nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jest hiperkarotenoza. Polega na nadmiarze karotenów, które osadzają się pod skórą, powodując żółtawy kolor na dłoniach.

Nadmiar witamin: witamina D

Hiperwitaminoza witaminy D występuje rzadko. Jednak może ona być spowodowana nadmiernym spożyciem suplementów.

Witamina D

Nadmiar witaminy D jest kolejną częstą przyczyną hiperwitaminozy. Chociaż opalanie się jest najbardziej znany, sposobem pozyskiwania witaminy D, hiperwitaminoza D jest wysoce nieprawdopodobna, niezależnie od tego, jak często jesteś wystawiony na słońce.

Również spożycie pokarmów bogatych w tę witaminę nie jest często przyczyną, z wyjątkiem ekstremalnego nadmiaru oleju rybnego.

Dlatego, podobnie jak w przypadku witaminy A, przyczyną tego stanu jest zwykle niewłaściwe stosowanie suplementów witaminowych. Obecnie niektóre tabele przedstawiają maksymalną tolerowaną ilość witamin dla naszego organizmu.

Istnieją dwa bardzo charakterystyczne objawy tego stanu:

 • Hiperkalcemia: polega na wzroście poziomu wapnia we krwi. Ta sytuacja prowadzi do kolejnej serii objawów, takich jak nudności, wymioty, zaburzenia psychiczne, utrata apetytu i masy ciała, kamienie nerkowe oraz bóle stawów i mięśni.
 • Wapnica: termin ten odnosi się do tworzenia złogów wapnia i fosforanów w tkankach miękkich, takich jak skóra i nerki.

Hiperwitaminoza: witamina E

Podobnie jak w dwóch pozostałych przypadkach, główną przyczyną tego stanu jest stosowanie witaminy E w suplementach witaminowych. Z tego powodu nie należy przyjmować ani podawać witamin bez nadzoru lekarza lub dietetyka.

Chociaż może również powodować hiperwitaminozę, witamina E jest uważana za bezpieczną w dużych dawkach. Jednak gdy dawka przekroczy 800 IU, mogą wystąpić następujące objawy:

 • Biegunka.
 • Zmęczenie.
 • Wysokie ciśnienie krwi.
 • Problemy z wątrobą.
 • Krwawienie.
 • Zmniejszona odporność na infekcje bakteryjne.

Wniosek

Hiperwitaminoza nie jest bardzo powszechna. Co więcej, jej główną przyczyną jest nadużywanie suplementów witaminowych. Z tego powodu bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza lub dietetyka.

Wreszcie, hiperwitaminoza witamin rozpuszczalnych nie jest powszechna, ponieważ organizm eliminuje nadmiary tych witamin poprzez pot lub mocz. Jednak nie jest tak w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, które gromadzą się w organizmie i prowadzą do wyżej wymienionych dolegliwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Alarcón-corredor, O. M. (2007). La Hipervitaminosis A : una enfermedad multisistémica. Revista De La Facultad De Farmacia.
 • García Rodríguez, A. M., Sánchez Velasco, M. J., Fernández Pérez, G. C., San Miguel Hernández, A., Fernández García, N., & Garrote Andrade, J. A. (2017). Hipervitaminosis B12 y cáncer de recto. Revista Del Laboratorio Clinico. https://doi.org/10.1016/j.labcli.2016.09.007
 • Garcia Doladé, N., Cereza García, G., Madurga Sanz, M., & Montero Corominas, D. (2013). Risk of hypercalcemia and hipervitaminosis D induced by calcifediol. Review of cases reported to the Spanish Pharmacovigilance System. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1016/j.medcli.2013.02.021

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.