Grzyby i zalety wynikające z ich jedzenia - poznaj je!

Jedzenie grzybów jest korzystne dla naszego zdrowia, ponieważ zawierają one spore ilości minerałów. Znajdziesz w nich między innymi cynk, selen, fosfor i potas.
Grzyby i zalety wynikające z ich jedzenia - poznaj je!
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możesz w to wierzyć lub nie, ale grzyby są naprawdę bardzo pożywnym produktem spożywczym. W końcu przecież ludzie, którzy nie jedzą mięsa, często wykorzystują je do tego, by wzbogacić swoje potrawy o cenne wartości odżywcze.

A ponadto robią to po to, by móc rozkoszować się ich smakiem oraz teksturą przypominającą nieco mięso popularnego kurczaka.

Grzyby, a w szczególności pieczarki, są często dodawane na przykład do risotto i omletów. Możesz jednak cieszyć się ich wspaniałym smakiem na wiele innych sposobów. Warto także łączyć je z różnymi rodzajami składników i produktów spożywczych.

W rzeczywistości grzyby bardzo dobrze pasują do różnych przypraw i składników. Można je jeść na gorąco lub na zimno. Ponadto ich jedzenie jest naprawdę korzystne dla naszego zdrowia.

Wynika to z tego, że zawierają one spore ilości minerałów. Znajdziesz w nich między innymi cynk, selen, fosfor i potas.

Zalety, jakie mogą Ci zaoferować grzyby

Czy lubisz grzyby? Czy sądzisz, że jesz je wystarczająco często? Jeśli masz co do tego jakiekolwiek wątpliwości, spójrz poniżej na zaprezentowane przez nas niektóre z korzyści wynikające z ich spożywania.

Wyniki licznie przeprowadzonych nad tym zagadnieniem badań naukowych podkreślają, że grzyby są wyjątkowo korzystnym dla naszego zdrowia produktem spożywczym.

Gdy tylko poznasz już wszystkie korzyści, jakie może zaoferować Ci jedzenie grzybów, z pewnością nie zawahasz się częściej włączać ich do swojej standardowej diety!

1. Grzyby są doskonałym źródłem przeciwutleniaczy.

Grzyby mają naprawdę wiele niezbędnych dla Twojego organizmu składników odżywczych. Jednym z nich jest selen, minerał o właściwościach antyoksydacyjnych, który pomaga Ci w utrzymaniu elastyczności Twojej skóry.

Ponadto wzmacnia on układ odpornościowy i przeciwdziała toksycznemu wpływowi na Twój organizmu metali ciężkich występujących w środowisku z powodu jego zanieczyszczenia.

Dlatego właśnie możemy powiedzieć, że ogólnie rzecz biorąc, grzyby pomagają zachować zdrową i dobrze wyglądającą skórę. Jest to stwierdzenie szczególnie prawdziwe, jeśli chodzi o zapobieganie zjawisku przedwczesnego starzenia się.

2. Zawierają potas i fosfor.

Grzyby zawierają również duże ilości dwóch niezbędnych składników mineralnych. Są nimi potas i fosfor. Ten pierwszy pomaga Twojemu organizmowi w regulowaniu funkcjonowania układu neurologicznego i mięśniowego.

Ponadto utrzymuje normalne ciśnienie krwi i stymuluje przewodność elektryczną (która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania serca i skurczów mięśni). Odgrywa również istotną rolę w zapewnianiu równowagi osmotycznej i produkcji białka (z aminokwasów).

Pieczarki faszerowane

Tymczasem fosforu Twój organizm potrzebuje do produkcji białka na potrzeby wzrostu, utrzymania i regeneracji komórek oraz tkanek. Dlatego właśnie odgrywa on tak istotną rolę w tworzeniu kości i zębów, a także pomaga utrzymać w dobrej kondycji Twoją skórę i włosy.

Ponadto fosfor przyczynia się do poprawy funkcjonowania Twoich nerek, poprawia przewodzenie impulsów nerwowych i zwiększa skuteczność skurczów i napięcia mięśni.

3. Grzyby zawierają spore ilości witamin z grupy B.

Grzyby są także bogate w liczne witaminy z grupy B. Są to substancje chemiczne, które odgrywają istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu procesów metabolicznych w komórkach Twojego ciała. Dzięki temu Twój organizm może uzyskać niezbędną mu energię do codziennych czynności.

Ale warto wiedzieć również o tym, że grzyby zawierają także spore ilości niacyny (witaminy B3), pirydoksyny (witaminy B6) i kobalaminy (czyli witaminy B12).

4. Pomagają Ci szybko uzyskać poczucie sytości

Inną korzyścią wynikającą z regularnego jedzenia grzybów jest to, że zapewniają one odpowiednią ilość błonnika. A zatem pomagają Ci ograniczyć Twój apetyt.

Dobrym pomysłem na uniknięcie przejadania się i podjadania między posiłkami bez głodzenia się, jest dodawanie do swoich potraw niewielkiej nawet porcji produktów spożywczych o wysokiej zawartości błonnika.

Zalety grzybów

Dobrą alternatywą dla zwiększenia tego efektu są wszelkiego rodzaju sałatki. Spróbuj połączyć grzyby z zielonymi warzywami i produktami pełnoziarnistymi. Zobaczysz, że pomoże Ci to uniknąć niepożądanego zjawiska, jakim jest przejadanie się.

Czerp garściami z korzyści zapewnianych przez jedzenie grzybów

Ogólnie rzecz biorąc, jedzenie grzybów pomaga Ci w uzyskaniu zrównoważonej diety. Pozwala Ci także zapobiegać podjadaniu między posiłkami. Są to po prostu zdrowe, łatwe do przygotowania i bardzo wszechstronne produkty spożywcze.

Dodawaj je w jak największych ilościach do różnych swoich przepisów kulinarnych, dzięki czemu będziesz mógł garściami czerpać oferowane przez nie korzyści z racji bycia bardzo zdrowymi produktami spożywczymi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Wasser SP. Medicinal Mushrooms in Human Clinical Studies. Part I. Anticancer, Oncoimmunological, and Immunomodulatory Activities: A Review. Int J Med Mushrooms. 2017;19(4):279-317.
  • Fernández Falcón L, Figueras Savón A, Carnet García C, Valls Alvarez M, Rodríguez Carballo A. Niacina. Aspectos esenciales. Rev Inf Cient [Internet]. 2015 [citado 29 Ene 2021];, 90(2):[aprox. 13 p.].
  • Warrilow A, Mellor D, McKune A, Pumpa K. Dietary fat, fibre, satiation, and satiety-a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr. 2019 Mar;73(3):333-344.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.