Granice emocjonalne i ich znaczenie dla nastolatka

Aby twój nastolatek mógł cieszyć się zdrowymi relacjami i zachować bezpieczną integralność psychiczną, musi wyznaczyć granice. Oto jak możesz mu w tym pomóc.
Granice emocjonalne i ich znaczenie dla nastolatka
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Granice emocjonalne dotyczą nie tylko dorosłych. W okresie dojrzewania młodzi ludzie poszerzają swój krąg społeczny, a grupa rówieśnicza staje się centrum ich świata. W tej sytuacji muszą wiedzieć, kim są i jak to wyrażać. Muszą szanować ale i oczekiwać szacunku dla siebie oraz mówić „nie”, gdy jest to konieczne. W tym wieku to ważniejsze bardziej niż kiedykolwiek. Jednak aby nauczyć się stawiać granice, będą potrzebować przewodnictwa i wsparcia rodziców.

Pamiętaj, że to zadanie nie jest łatwe dla nikogo. Stawianie jasnych granic jest niewygodne i przerażające, zwłaszcza, gdy dopiero się tego uczysz.

Taka sytuacja może wywołać trudne rozmowy, a nawet obrażać innych, a czasem doprowadzić do utraty przyjaźni. Jednak twoje dzieci muszą wiedzieć, jak ważne są granice emocjonalne, aby zapewnić bezpieczeństwo ich integralności psychicznej. Jeśli chcesz pomóc im wprowadzić je w życie, poniżej przedstawimy kilka wskazówek.

Jakie znaczenie mają granice emocjonalne dla nastolatka

Jak powiedzieliśmy, okres dojrzewania to czas ekspansji społecznej, a asertywność będzie niezbędna do tworzenia zdrowych i udanych relacji. Istnieje wiele sytuacji, w których Twoje dziecko będzie musiało wyznaczyć granice emocjonalne:

  • Inicjując swoje pierwsze romantyczne relacje, aby wyrazić, że chce zwolnić tempo lub wyznaczyć własne. Na przykład, umiejętność wyrażenia że nie czuje się dobrze całując się w miejscach publicznych, może być wyzwaniem.
  • Jeśli jego znajomi lub partnerzy przyjmują kontrolujące lub szkodliwe postawy. Na przykład proszenie o podanie haseł do mediów społecznościowych lub dzwonienie w dowolnym momencie i żądanie odebrania telefonu. Nastolatek musi wiedzieć, jak odmówić i podać swoje powody bez obaw.
  • Radzenie sobie z presją rówieśników. Na przykład w sytuacji, gdy jego przyjaciele zdecydują się na picie, a Twoje dziecko nie chce tego robić lub jeśli nie czuje się komfortowo z planem, który proponują inni.
  • W przypadku konfliktu lub nieporozumienia z nauczycielem, trenerem, członkiem rodziny lub inną osobą dorosłą. Możliwe i konieczne jest ustalenie granic również dla tych osób, gdy lekceważą lub w jakikolwiek sposób atakują Twoje dziecko.

Ostatecznie te granice wiążą się z uczciwą rozmową i tworzą wygodną i odpowiednią atmosferę. Wyznaczanie granic wcale nie oznacza nadmiernej sztywności, izolowania się lub wynoszenia ponad innych. To raczej uczciwe i szczere wyjaśnianie własnych uczuć i preferencji. I każdy ma do tego prawo.

Pierwsze romantyczne związki wprowadzają w życiu nastolatków nowe uczuci, w których muszą wiedzieć, jak stawiać i wyrażać granice emocjonalne.

Jak pomóc nastolatkowi w ustaleniu granic emocjonalnych

Wyznaczanie granic nie jest łatwe i jest zadaniem, którego uczy się w domu, w miejscu, w którym należy pielęgnować inteligencję emocjonalną. Aby pomóc dziecku osiągnąć ten cel, istnieje kilka wskazówek, które możesz wdrożyć.

Naucz je rozpoznawać i uznawać własne emocje

Czasami młodzi ludzie nie mówią „nie” lub „dosyć”, ponieważ nie są pewni tego, co czują i czego potrzebują. Nie zdają sobie jeszcze sprawy, że konkretna sytuacja wymaga granic. W konsekwencji mogą zbyt normalizować lub przeciwnie, lekceważyć niepożądane zdarzenia. Dlatego tak ważne jest, aby wiedziały, jak rozpoznawać i uznawać swoje emocje i słuchać swojej intuicji i ciała.

Jeśli coś jest nie tak, prawdopodobnie nie jest to w porządku. Nie powinni czuć się winni ani myśleć, że przesadzają wyrażając siebie, gdy coś im się nie podoba. Ponadto nigdy nie powinni uciszać żadnych negatywnych uczuć, które służą im jako naturalny przewodnik.

Tak więc naucz swoje dziecko właściwie odnosić się do swoich emocji, rozpoznawać je, gdy się pojawiają, i nazywać je. A przede wszystkim naucz je dbać o nie i wyrażać je w odpowiedni sposób.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Musisz wiedzieć, jak ustawić granice w związkach

Podaj dziecku konkretne przykłady, jak wyrażać granice emocjonalne

W innych sytuacjach nastolatek może jasno wiedzieć, że czegoś nie chce, ale nie wie, jak to wyrazić. Dlatego bardzo przydatne może być posiadanie szeregu przydatnych zwrotów, których można użyć w takich momentach.

„Zastanowię się nad tym i powiem ci jutro”. „Nie czuję się z tym komfortowo”. „Nie, dzięki, naprawdę nie mam na to ochoty”…. To bardzo proste zwroty, które powinny być częścią podstawowych zasobów komunikacyjnych młodej osoby.

Wyznaczając granice, powinni to robić zdecydowanie i pewnie. Nie muszą się tłumaczyć ani usprawiedliwiać. Zaproponuj im więc szereg prostych sposobów, jak mogą zareagować na różne sytuacje, z którymi mają do czynienia.

Pozwól im ćwiczyć swoje emocjonalne granice w bezpiecznym środowisku

Jak każda umiejętność, sztukę wyznaczania granic należy ćwiczyć, aby była komfortowa i naturalna. Nie ma nic lepszego niż robienie tego w bezpiecznym środowisku, takim jak dom.

Nie możemy oczekiwać, że młodzi ludzie będą asertywni, jeśli nie pozwolimy im wypowiadać się lub podejmować własnych decyzji w domu. Zwracaj uwagę na drobne sytuacje, które nauczą ich stawiać pierwsze kroki w tej umiejętności. Może to być prośba o pozostawienie ich samych we własnym pokoju, decyzja o nie odwiedzaniu rodziny, aby zostać w domu i uczyć się, lub powiedzenie rodzicom, że nie spodobał im się sposób, w jaki z nimi rozmawiali. Pozwól im na to i zachęć ich do wyrażania własnego zdania.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Charakterystyka osoby o ograniczonym umyśle i jak sobie z nią radzić

Wzmocnij ich samoocenę

Strach przed krytyką, odrzuceniem lub porzuceniem jest jednym z głównych powodów, dla których nastolatki odmawiają wyznaczania granic emocjonalnych. Chcąc zatrzymać przyjaciół lub partnera lub pozostać częścią grupy, młodzi ludzie mogą zaakceptować brak szacunku, znęcanie się lub złe traktowanie.

Dlatego ważne jest, aby mieli silną i solidną samoocenę, która pozwala im chronić i bronić siebie, nawet jeśli może to wywołać dyskomfort lub niezadowolenie u innych.

Czy widzisz, że wraz z nadejściem okresu dojrzewania Twojemu dziecku brakuje tego aspektu? Być może dobrym pomysłem byłoby poprosić o pomoc specjalistę, który poprowadzi je we wzmacnianiu poczucia własnej wartości.

Granice emocjonalne mogą pomóc nastolatkom radzić sobie z nękaniem
W okresie dojrzewania presja rówieśników i poczucie przynależności do grupy to elementy, które kształtują lub niszczą samoocenę.

Bądź wzorem do naśladowania i pokaż dziecku, jak wyznaczać granice emocjonalne

Pamiętaj, że jesteś jednym z głównych punktów odniesienia dla Twojego dziecka. Od Ciebie uczą się komunikować i rozwijać w otaczającym świecie. Sprawdź więc, jakie są twoje relacje, jak zachowujesz się wobec bliskich i czy sam wiesz, jak stawiać granice, gdy jest to konieczne.

Czy komunikujesz się ze swoimi dziećmi lub partnerem asertywnie, szanując swoje i cudze uczucia? Jeśli nie, zacznij od zmiany siebie, aby być lepszym przykładem dla swojego dziecka.

Krótko mówiąc, Twojemu nastolatkowi może być trudno przyzwyczaić się do mówienia „nie”. Może mieć problem z jasnym wyrażaniem siebie, gdy ktoś sprawia, że czuje się źle. Trudno mu przychodzi podejmowanie decyzji, które są sprzeczne z naturą. Jednak twoje wsparcie i praktyka pomoże twojemu nastolatkowi ustalić granice emocjonalne, dzięki którym pozostanie wierny sobie i będzie się cieszyć się zdrowszymi relacjami.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.