Osoba o ograniczonym umyśle - jak ją rozpoznać?

Osoba o ograniczonym umyśle zwraca uwagę tylko na informacje, które potwierdzają to, w co wierzy. Czy można znaleźć strategie dialogu z nimi? Poznaj odpowiedź tutaj.
Osoba o ograniczonym umyśle - jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Osoba o ograniczonym umyśle – jak ją rozpoznać? Na pierwszym miejscu znajduje się natychmiastowa negacja. Osoba o ograniczonym umyśle, zamkniętym na rozwój i odmienność zazwyczaj mówi “nie”. Jest też  bezkompromisowa.

Ma niewiele miejsca na słuchanie opinii innych lub modyfikowanie własnych pomysłów. Zobaczmy zatem, jak to jest wchodzić w interakcje z kimś, kto jest zamknięty na transformację.

Jak wygląda osoba o ograniczonym umyśle?

Osoba o ograniczonym umyśle charakteryzująca się niezwykłą sztywnością. Pozostają niezmienne w swoich opiniach i zachowaniach, nawet jeśli dowody lub fakty wskazują, że wygodnie jest pójść w innym kierunku.

Kierują się normą i regułą, mają poczucie autorytetu i szacunku dla ustalonych. Niemal dogmatyczni, nie kwestionują tego, co należy zrobić, ale biorą to za parametr i podążają za nim na ślepo. Ponadto zawsze chcą mieć rację i mogą oceniać.

Często trudno jest współistnieć z tym typem osobowości, ponieważ mają tendencję do stawiania się w roli wyższości moralnej. Jako zaletę (przynajmniej czasami) osoba o ograniczonym umyśle dba o to, aby pozostać w swojej strefie komfortu. Oznacza to pewną stabilność i brak wstrząsów.

Jest jednak zamknięta na naukę, rozwój i nowe doświadczenia. Dlatego sztywność umysłu jest mieczem obosiecznym, ponieważ uniemożliwia adaptację. Zmiany są odczuwane z wielką udręką i dyskomfortem.

Dialog lub praca z tego typu osobowością może być również trudna. Są w stanie zobaczyć sytuacje tylko z własnej perspektywy, bez włączania innych zmiennych lub informacji.

Osoba o ograniczonym umyśle. Kłótnia.
Osoba o ograniczonym umyśle nie słucha innych, więc nie jest otwarta na nowe opinie.

Niektóre cechy

Główne cechy osób o ograniczonym umyśle są następujące:

 • Nie są w stanie zaakceptować, że istnieją inne punkty widzenia lub opinie.
 • Zwykle zwracają uwagę tylko na informacje, które potwierdzają to, co już wiedzą. Więc kiedy staną w obliczu argumentu, który jest sprzeczny z tym, w co wierzą, zawsze będą starali się zachować ostrożność. Można powiedzieć, że są bardzo konserwatywni w swoim postrzeganiu świata i nie dostosowują się do zmian.
 • Chociaż mogą wydawać się bardzo bezpieczne, czasami ta ciasnota umysłu ujawnia pewną niepewność, ponieważ w głębi duszy nieznane powoduje strach. To miejsce pewności sprawia, że czują się dobrze i mogą mieć kontrolę.
 • Często angażują się lub angażują w rozmowy tylko w celu zadawania pytań.
 • Często czują się zagrożeni opiniami innych ludzi. Dlatego są defensywne.

Przeczytaj również: Toksyczna znajomość – trudne relacje

Jeśli jesteś osobą o zamkniętym umyśle

Oto kilka zaleceń, o których warto pamiętać, jeśli uznasz, że masz ten typ osobowości:

 • Musisz odkryć siebie jako takiego. Nie wiesz jak? Na przykład, jeśli zauważysz, że masz wiele różnic z ludźmi na temat swoich opinii, jeśli często słyszysz, że jesteś zamknięty, być może możesz wziąć te fakty jako wskazówkę w celu zbadania swojej sytuacji.
 • Staraj się nie brać każdego komentarza lub dyskusji osobiście. To nie jest atak na ciebie. Jest po prostu inna osoba, która myśli inaczej.
 • Staraj się słuchać, co druga osoba ma do powiedzenia, bez przerywania. Zadawaj pytania, aby zrozumieć, dlaczego on lub ona to mówi, bez wprowadzania go do swoich modeli wyjaśniających. Kiedy on lub ona mówi, słuchaj. Nie wyprzedzaj tego, co chcesz obalić lub odpowiedzieć.
 • Zastanów się, dokąd doprowadziły cię twoje sztywne zachowania. Czy wyniki Twojej pozycji przybliżają Cię lub oddalają od Twoich celów i jaki jest koszt utrzymania jej do końca.
 • Na koniec przestań się usprawiedliwiać, mówiąc „taki właśnie jestem”. Ludzie mogą się zmieniać.

Jeśli musisz nawiązać więź z osobą o bliskim umyśle

Wybierz bitwy, w których należy stoczyć, jeśli łączysz się z kimś, kto jest osobą o ograniczonym umyśle. Nie stawiaj sobie za cel zmiany czyjegoś zdania. Zastanów się raczej nad tym, co musisz z nią rozwiązać, a resztę pomiń.

Zwracając się do drugiej osoby, nie zwracaj uwagi na jej ograniczoność umysłu jako na cechę jej osoby, ale raczej na jej zachowanie lub zachowanie. Innymi słowy, unikaj wyrażeń takich jak „jesteś ograniczony”, ponieważ mają one tendencję do przerywania słuchania i generowania zagrożenia. Lepiej powiedzieć „wydaje mi się, że twój sposób widzenia tej sprawy jest trochę zamknięty”.

Przeczytaj też: Dlaczego niektórzy ludzie nie przyznają się do błędów?

Obserwuj swoje emocje. Rozmowa z kimś, kto ją utrudnia, zwykle wyzwala kataraktę emocji, jeśli sobie z nimi nie radzimy. Dlatego ważne jest, abyś zwracał uwagę na to, jak się czujesz i wyrażasz. Poza tym, że ludzie mogą mieć różne opinie, nie dopuszczaj do braku szacunku. Jasno określ swoje granice.

Rozmawiające kobiety
W rozmowach nie chcesz narzucać swojej wizji rzeczy. Wolę otwartość, by cenić inne opinie.

 Nie ma jednej prawdy

W rozmowie, w której dwoje ludzi wierzy, że ich prawda jest absolutna, trudno będzie dojść do porozumienia. Prawda jest taka, że każdy ma swoje własne przekonania i myśli, które są zniuansowane zgodnie z doświadczeniami.

Dlatego wskazane jest, aby nie brać niczego za pewnik lub oczywiste. Niekoniecznie oznacza to zgodę, ale oznacza słuchanie i szanowanie siebie nawzajem.

Wreszcie, ograniczoność umysłowa prowadzi nie tylko do zubożenia intelektualnego z powodu sztywności i zamknięcia umysłowego. Często prowadzi to również do konfliktów międzyludzkich. Być może celem nie jest to, ale to, co otrzymuje się od drugiej strony, zmierza w tym kierunku. Dlatego ważne jest, aby pamiętać, że opinie powinny być cenione, nawet jeśli się nie zgadzamy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Concha, D., Ramírez, M. Á. B., Cuadra, I. G., Rovira, D. P., & Rodríguez, A. F. (2012). Sesgos cognitivos y su relación con el bienestar subjetivo. Salud & Sociedad3(2), 115-129.
 • Cortada de Kohan, N., & Macbeth, G. (2006). Los sesgos cognitivos en la toma de decisiones.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.