Gonzalo Higuain i jego 75-kilogramowa dieta we Włoszech

Za golami i wyczynami najlepszych napastników na świecie stoi ogrom pracy i poświęcenia. Oto plan żywieniowy, który Higuaín musiał zrealizować, aby pozostać na szczycie swojej kariery.
Gonzalo Higuain i jego 75-kilogramowa dieta we Włoszech
Leonardo Biolatto

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Leonardo Biolatto.

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca, 2023

Gonzalo Higuaín, napastnik, który grał w najlepszych drużynach na świecie, w marcu 2019 roku ogłosił zakończenie zawodowej kariery piłkarskiej. Oprócz wielkich osiągnięć w jego karierze były też chwile wymagające wielkiego wysiłku i odporności, na przykład kiedy musiał przestrzegać diety 75 kg.

Francusko-argentyński napastnik nosił stroje czołowych klubów, takich jak między innymi River Plate, Real Madryt, Juventus czy AC Milan. W pewnym momencie swojej kariery był krytykowany za nadwagę, co zmusiło go do dostosowania diety, która na szczęście dała mu dobre wyniki.

Na czym polega dieta 75 kilogramów?

75-kilogramowa dieta, którą stosował Gonzal Higuaín, nie jest planem żywieniowym jako takim, jak dieta paleo czy keto. Dietę tę opracowano z myślą o specyficznych potrzebach piłkarza grającego wówczas we włoskim Juventusie.

Jej założenie polegało na tym, że Higuaín, który ma 1,84 metra wzrostu, nie powinien ważyć więcej niż 75 kilogramów. Zawodnik realizował ten plan żywieniowy od momentu przybycia do Juventusu w 2017 roku. Ale dopiero w 2019 roku we Włoszech wyszło to na światło dzienne.

Zbliżając się do tej wagi, napastnik osiągnął swój najlepszy poziom gry w koszulce vechia signora. W swoim ostatnim sezonie we włoskiej drużynie, kiedy najbardziej kwestionowano jego kondycję, strzelił 12 goli i miał 10 asyst w 53 meczach, choć nie rozegrał ich wszystkich w całości.

Gonzalo Higuain.
To właśnie w Juventusie Gonzalo Higuain przeszedł na 75-kilogramową dietę.

Zmiany żywieniowe w diecie 75 kg Gonzalo Higuaina

Masa ciała jest jednym z najważniejszych wskaźników – ale nie jedynym – przy ocenie kondycji fizycznej sportowca. Bezpośrednio wiąże się ona z budową fizyczną i wzrostem. Na podstawie tych parametrów można obliczyć idealną wagę dla danej osoby.

Oczywiste jest, że wymagania wobec sportowców są nieco wyższe niż dla zwykłych śmiertelników. Jednak już niektóre dobrze znane praktyki mogą przynieść niezwykłe rezultaty, jak w przypadku 75-kilogramowej diety znanego piłkarza.

Oto kilka zaleceń, których przestrzegał Gonzalo Higuain, aby osiągnąć swój cel:

  • Eliminacja tłuszczów nasyconych: chociaż w umiarkowanych ilościach mogą one być dobre dla zdrowia, zawodnik musiał wyeliminować je ze swojej diety, aby kontrolować wagę.
  • Ograniczenie lub zmniejszenie węglowodanów: kiedy nie są wykorzystywane jako energia, te składniki odżywcze gromadzą się w postaci tłuszczu. Dlatego Gonzalo Higuain musiał maksymalnie ograniczyć ich spożycie.
  • Zwiększone spożycie białka: oprócz tego, że jest ważne dla organizmu, białko ma kluczowe znaczenie dla rozwoju masy mięśniowej.

Dlaczego niektórzy łatwiej przybierają na wadze?

Są ludzie, którzy ze względu na swoją genetykę i metabolizm mają tendencję do przybierania na wadze bardziej niż inni. Można powiedzieć, że w tej grupie jest Gonzalo Higuaín, jak i wielu innych sportowców. Z biegiem czasu zmusiło go to w końcu do specjalnego zadbania o siebie .

Chociaż genetyka ma wiele wspólnego z tą predyspozycją, można dostosować też inne czynniki, aby uniknąć przybrania na wadze. Oczywiście jednym z nich jest dieta, a także regularne uprawianie ćwiczeń fizycznych.

Według badań opublikowanych w Journal of Postgraduate Medicine , innymi czynnikami, które również wpływają na przyrost masy ciała, są stres i niepokój. Wreszcie, kiedy zmienia się mikroflora jelitowa, czyli mikroorganizmy żyjące w jelitach, osoba prawdopodobnie przybiera na wadze.

Gonzalo Higuaín gra dla Argentyny.
Gonzalo Higuaín miał świetne występy w reprezentacji Argentyny w karierze, która wyniosła go na szczyt.

Gonzalo Higuaín: napastnik, za którym kibice będą tęsknić

333 gole w ponad 700 rozegranych meczach – w tym w finale Mistrzostw Świata 2014 z reprezentacją Argentyny. Gonzalo Higuaín bez watpienia zasłużył sobie na miejsce wśród najlepszych piłkarzy ostatnich lat. Nawet w swoich ostatnich sezonach w lidze Stanów Zjednoczonych, MLS, zaprezentował kilka doskonałych występów.

Zawsze walczył o miejsce w zespołach z takimi gwiazdami jak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo czy Karim Benzema. Ponadto pozostawił po sobie przykład poświęcenia i dyscypliny w sporcie. Prawdziwy crack, jak mówią o nim w wielu krajach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.