Fitness klub w Twoim domu - jak go zorganizować

Aby stworzyć fitness klub w domu, wygodnie jest poświęcić określoną przestrzeń i dostosować ją do potrzeb ćwiczeń, które chcemy wykonywać.
Fitness klub w Twoim domu - jak go zorganizować
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Solimar Cedeño

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Ćwiczenia to sposób na uzyskanie równowagi między ciałem i umysłem. Jeśli nie masz czasu na trening, tutaj przedstawimy Ci 4 przedmioty, które możesz wykorzystać, aby stworzyć fitness klub we własnym domu.

Wiemy, że codzienna rutyna pochłania mnóstwo czasu, a to może doprowadzić nas do zaniedbania naszego ciała poprzez skupienie się tylko na pracy lub na domu. Ale co, jeśli nie musiałabyś wychodzić z domu, żeby odwiedzić fitness klub?

Na szczęście istnieje wiele rodzajów ćwiczeń, które mogą zapewnić dobre samopoczucia dla ciała. Możesz być aktywna w swoim ulubionym otoczeniu, niekoniecznie odpoczywając na kanapie.

Twoja codzienna rutyna

Podstawą każdej fizycznej zmiany są cztery główne filary: motywacja, trening, odżywianie i odpoczynek. Motywacja jest kluczem do dobrego treningu. Skupmy się zatem na tym, jak Cię zachęcić do treningu w domu.

Obecnie, tradycyjny fitness klub dysponuje wieloma przyrządami i maszynami, które pozwalają na opracowanie optymalnego treningu. Możemy tam znaleźć między innymi bieżnie, stacjonarne rowery, ciężarki lub urządzenia wielofunkcyjne.

Ale w domu możesz także zbudować własny fitness klub, swoją małą salę ćwiczeń. Musisz po prostu poświęcić trochę czas na ćwiczenia i zmotywować się, żeby ustalić plan. Pierwszą rzeczą jest ustalenie celu: na przykład utrata wagi lub tonowanie mięśni.

Nie musisz być sportowcem, żeby wykonywać ćwiczenia fizyczne i zwiększać Twoją wytrzymałość. Możesz rozpocząć trening od wykonywania ćwiczeń sercowo-naczyniowych. Na przykład możesz biegać lub jeździć na rowerze. Wybrana opcja będzie dobra, ponieważ zapewnisz lepsze samopoczucie Twojemu ciału.

Zorganizowanie fitness klubu w domu jest proste i możesz korzystać z różnych przedmiotów i urządzeń, które masz w pobliżu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym możesz stworzyć własną przestrzeń i ćwiczyć codziennie.

Zmotywuj się, wydostań się z rutyny i trenuj w domu!

Elementy, których możesz użyć, aby stworzyć fitness klub w domu

1. Mata lub materac

Z czymś tak prostym jak mata możesz stworzyć swój mini fitness klub w domu.

Mata lub materac to przydatny element do treningu w domu, można go używać do ćwiczenia jogi lub wykonywania ćwiczeń tonizujących. Idealnym rozwiązaniem jest posiadanie wygodnej i antypoślizgowej maty, aby uniknąć upadków lub zranień.

Ćwiczenia na macie.

Na macie możesz wykonywać pompki, przysiady i ćwiczenia, które wymagają pozycji leżącej. Możesz także wykonywać ćwiczenia wzmacniające brzuch, plecy i nogi.

Jest to podstawowy element, aby utrwalić nawyk ćwiczenia w domu. Ponadto jest bardzo ważne, aby w trakcie ćwiczeń położyć plecy na odpowiedniej powierzchni, a nie bezpośrednio na podłodze. Nawet jeśli jesteś w domu, możesz doznać kontuzji, jeśli zmusisz swoje ciało do przekroczenia swoich granic. I dlatego potrzebna Ci będzie mata!

2. Wybierz dużą przestrzeń

Otwarta przestrzeń będzie najlepszym miejscem, aby zorganizować Twój fitness klub.

W Twoim domu możesz wybrać otwartą przestrzeń, na przykład w salonie lub w sypialni, w której nie ma zbyt wielu przedmiotów, które będą przeszkadzać w treningu. Jeśli masz krzesła lub stoły, które utrudniają przejście, przestaw je, aby móc trenować bez obawy, że się uderzysz.

Relaks.

Twój domowy fitness klub będzie Twoją osobistą przestrzenią, dostosuj ją do swoich upodobań. To bardzo ważne, aby cieszyć się treningiem.

Ponadto trening w przestrzeni bez ograniczeń i bez rozpraszania uwagi jest najlepszym sposobem na efektywne wykonywanie ćwiczeń. W domu będzie wiele pokus, takich jak telewizor czy sofa, nie myśl o nich i skup się na treningu.

3. Domowe ciężarki

Aby wzmocnić mięśnie ramion, możesz zrobić własne, domowe ciężarki, ponieważ ten przyrząd będzie niezbędny do treningu. Podnoszenie ciężarków pomoże wzmocnić bicepsy, tricepsy i mięśnie klatki piersiowej.

Istnieje wiele opcji tworzenia domowych ciężarków:

  • Możesz wypełnić dwie puste średnie butelki po wodzie sodowej ziarnami, na przykład grochu, lub piaskiem. To spowoduje, że butelki będą ciężkie. Następnie możesz je połączyć za pomocą patyka lub użyć paska, aby je przymocować.
  • Inną opcją jest użycie dwóch puszek i wypełnienie ich piaskiem lub cementem i połączenie ich metalową rurką. Ten ciężarek będzie cięższy, ale pomoże Ci zwiększyć opór i wypracować silne ramiona.

4. Ławka lub krzesło

Za pomocą kilku prostych krzeseł możesz stworzyć swoją salę ćwiczeń w domu.

W domu mamy małe taborety, ławki lub krzesła. Ten element będzie idealny do wykonywania wielu ćwiczeń wymagających wsparcia. Jedną z opcji jest robienie pompek z rękami na krześle. To ćwiczenie będzie skuteczne, aby rozwinąć mięśnie ramion.

Stepper na krześle.

Ławka posłuży również jako wsparcie do wykonywania kroków lub wchodzenia na podwyższenie. To ćwiczenie jest idealne do wzmacniania nóg i łydek. Jego efekt będzie natychmiastowy. Wystarczy podnieść jedną nogę, a potem drugą. Wstępujesz na ławkę, potem schodzisz i powtarzasz ruch drugą nogą.

Wypróbuj! Te proste elementy pomogą Ci zmienić swoją przestrzeń w domowy fitness klub. Możesz w nim ćwiczyć, gdy za oknem leje deszcz i nie masz ochoty wychodzić. Zatem nie masz wymówek, aby trenować i poświęcać czas swojemu ciału.

To może Cię zainteresować ...
Bądź FIT nie wychodząc z domu, dzięki tym ćwiczeniom
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Bądź FIT nie wychodząc z domu, dzięki tym ćwiczeniom

Chcesz poprawić swoją formę, mieć więcej energii i czuć się lżej? z naszym programem treningowym, to proste! Bądź fit bez kosztownego karnetu na si...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Taber, C.B., Vigotsky, A., Nuckols, G. et al. Exercise-Induced Myofibrillar Hypertrophy is a Contributory Cause of Gains in Muscle Strength. Sports Med 49, 993–997 (2019). https://doi.org/10.1007/s40279-019-01107-8

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.